שיא של כוננות ביום כיפור

יום כיפור זוכה ליחס שונה מזה שזוכים לו יתר חגי ישראל, ביום זה חלה סגירה מוחלטת של כל הפעילות העסקית, ומוכרזת כוננות שיא במשטרה שפועלים ומאפשרים אבטחה ובמד"א שנמצאים בהיערכות גבוהה ובכלל הגופים, ביום זה שהוא הקדוש ביותר ליהודים חלים איסורים רבים.

15.09.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
שיא של כוננות ביום כיפור

 

ביום זה יש להשתדל לא לנסוע לערים מחשש לזריקת אבנים לעבר רכבים, גמר חתימה טובה.

 

יום הכיפורים הוא חג מקראי ואחד ממועדי ישראל הנחשב ביהדות ליום הקדוש ביותר בלוח השנה העברי. למרות זאת, מבחינת הדת, העונש על חילול יום זה פחות מהעונש על חילול שבת.

 

יום הכיפורים חל בעשרה בתשרי ובמוקדו עומדות התשובה והסליחה, ועל פי ציווי התורה נדרש להתענות ביום זה. כשחז"ל מפרשים את מהות העינוי הכולל חמישה איסורים‏: אכילה ושתייה, סיכה (סיכת הגוף בשמן), רחיצה, נעילת הסנדל (נעילת נעל עור) ותשמיש המיטה (קיום יחסי אישות). זהו הצום היחיד שאינו נדחה מפני השבת.

 

מנהגים וסממני היום בימינו
צום ותענית
איסור מלאכה
תפילה
חשבון נפש ותשובה
עלייה לקבר יקירים וקברות צדיקים
לבישת בגדים לבנים
כפרות
תקיעת שופר

 

יום זה זוכה ליחס שונה מזה שזוכים לו יתר חגי ישראל. מאפיינים בולטים של מועד זה, שאינם ניכרים בחגים אחרים:

הפסקה כמעט מוחלטת של תנועת כלי הרכב בערים. תחבורה ציבורית מופסקת בהדרגה כבר החל מצהרי ערב יום כיפור. סגירה של נמלי הים והאוויר. כתוצאה מכך, רמת זיהום האוויר נמוכה באופן משמעותי מבשאר ימות השנה.
הפסקה מוחלטת של שידורי הרדיו והטלוויזיה בכל הערוצים המקומיים.

 


סגירה מוחלטת של כל הפעילות העסקית, כולל בורסה והקפאת שערי מטבעות. גם חנויות שפועלות בשבת אינן פועלות ביום הכיפורים, וגם רבים מהמפעלים הפועלים בכל ימות השנה אינם פועלים ביום זה.

 

 

תגובות

מומלצים