שמונה נשרים מתו מהרעלה

במרכז רמת הגולן באזור שטח אש נפח, נמצאו מתים 8 נשרים שככל הנראה הורעלו, שני תנים ושועל הורעלו למוות גם הם, ברשות הטבע אומרים שמדובר באירוע חמור, והרשות תפעל בכל האמצעים על מנת למצוא את האחראים להרעלה ולמצות איתם את הדין.

10.05.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
שמונה נשרים מתו מהרעלה

צילום דודו פילס, רשות הטבע והגנים

 

אוכלוסיית הנשרים ברמת הגולן מונה כ-20 פרטים בלבד. מדובר באירוע חמור וקשה מאוד, אשר פוגע משמעותית באוכלוסיית הנשרים ברמת הגולן בתקופת הקינון. פקחי רשות הטבע והגנים מצאו בשטח גם שועל ושני תנים מתים.

ההרעלה זוהתה לפי מידע שהתקבל ממשדרים שהיו על גבי 3  מתוך 7 נשרים ממושדרים קבועים בשטחי רמת הגולן. שלושת הנשרים הממושדרים הובאו מספרד במסגרת מפרויקט פורשים כנף - פרויקט המשותף לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת חשמל, למען אישוש ושמירה על הנשרים בישראל. שלושה נשרים ממושדרים נוספים ביקרו באזור, מתוכם שתי נקבות המקננות במזרח הגולן.

אחד הנשרים המורעלים הוא נשר A83 שבקע בגרעין הרבייה בשנת 2006, ושוחרר בכרמל בחודש פברואר 2009, עבר לגולן ומאז מתרבה שם, כנראה בן הזוג של אחת הנקבות הממושדרות'' אומרים ברשות.

''נשר אחר הוא T78, נקבה ילידת 2016. הובאה בטיסת ארקיע בדצמבר 2016 מספרד, אוקלמה ושוחררה בגמלא בחודש ינואר 2018. הציפייה הייתה שבשנה הבאה היא תגיע לבגרות מינית ותתרבה. לצערנו זה לא יקרה''.

מהחברה להגנת הטבע נמסר "הרעלה היא אחת העבירות החמורות מבחינת השפעתן על חיות הבר כולן, ועל הנשרים בפרט. למרות זאת, החוק להגנת חיית הבר הנוכחי, אינו מאפשר למצות כראוי את הדין עם הפושעים, ובכך, למעשה, מפקיר את אוכלוסיית הנשרים בישראל, שנמצאת על סף הכחדה. אנחנו מקווים שמי שאחראי על העוול הנורא הזה, יישא במלוא חומרת הדין".

 

תגובות

מומלצים