שרית גולן "כשיש ספק, אין ספק"

תגובת שרית גולן יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה לסקר סיכונים מצרפי באזור חיפה שהכין ד"ר אלי שטרן למשרד להגנת הסביבה, שרית :"רעידת אדמה היא ארוע שידוע לכולנו שיהיה והסקר מראש מתעלם ממנה, הדוח רק מחזק את הצורך בטיפול מיידי במפרץ חיפה".

08.07.2019 מאת: שיר חלבי
שרית גולן "כשיש ספק, אין ספק"

 

המשרד להגנת הסביבה מפרסם הבוקר בעקבות החלטת ממשלה עוד סקר חלקי שלא עוסק בבעיות משמעותיות הנמצאות באזור סיכון בשימוע חומרים מסוכנים ומצבי חירום חיצוניים כגון מלחמה מצבים מהם אנו תושבי מפרץ חיפה סובלים אחריהם פעם אחר פעם.

לא מדובר בבעיות בתאוריה בלבד, שינוע חומס בכבישים גרם ללא מעט תאונות, המצב רק ילך ויחריף עם פתיחת נמל המפרץ.

רעידת אדמה היא ארוע שידוע לכולנו שיהיה והסקר מראש מתעלם ממנה, הסקר גם לא מתייחס למצבי מלחמה וטרור  וגם זה היה כאן כבר והמחבר גם מודיע מראש כי הוא איננו מתייחס לבעיות בצנרות שלגביהן למדנו לפני חודש בלבד מה תקלה אחת מסוגלת לעשות.

לכל אלו המחבר טוען שיתיחסו בסקר הבא ואנו מקווים שלא יהיו ארועים משמעותיים בזמן שהמשרד להגנת הסביבה יושב וכותב סקרים.

הכותב מנתח במקצועיות את הנתונים ומדבר על סטטיסטיקות והסתברויות אולם כפי שהמחבר עצמו טוען בארוע עשוי להיות "אפקט דומינו" ולדעת האיגוד גם אם הסיכוי קטן הרי שמדובר יהיה באסון נוראי ואין לתת אפילו לא סיכוי קטנטן לארוע כזה.

צילום: מיכה בריקמן

מעבר לניתוחים המקצועיים קובע המחבר:" ניתן לראות כי עיקר שטחי המגורים של אוכלוסיה אזרחית העשויים להיות מושפעים במידה זו או אחרת מתקריות חמורות, מצויים בקריות החלק הצפון מזרחי של מפה  וכמובן בחיפה עצמה".

וכאשר אנו מדברים על ארועים חמורים כאלו צריכה לעמוד מולנו האמירה: "כשיש ספק, אין ספק" ולפעול לפי עקרון הזהירות המונעת.

הדוח רק מחזק את הצורך בטיפול מיידי במפרץ חיפה, להתחיל לפעול להעברת המפעלים מכאן ובינתיים להקטין את כמויות החומ"ס וגם אם הם פחות ממה שמותר למפעלים להחזיק הרי שצריך להקטין את הכמויות ולתת יעדים להקטנה מידי שנה עד סגירתם של המפעלים והרחקת הסיכון מאזור המגורים של תושבי האזור.

 

תגובות

מומלצים