תוכנית גלנט לגור בכבוד טובה ליהודים לא למיעוטים

סיוע בדיור זו תוכנית לאומית מעולה שנותנת הרבה ביטחון לאזרחים החלשים שהגיש השר יואב גלנט, אבל גלנט לא כולל את מצוקת העדה הדרוזית ואחרים שסובלים ממחסור גדול בדיור, תוכנית לגור בכבוד ליהודים בלבד.

11.07.2018 מאת: פורטל הכרמל
תוכנית גלנט לגור בכבוד טובה ליהודים לא למיעוטים

תוכנית " לגור בכבוד " של השר גלנט הופצה למזכירות הממשלה ותובא לדיון בממשלה בקרוב.

תוכנית החירום הלאומית בתחום הדיור הציבורי בישראל, אשר הוצגה בתחילת יוני במסיבת עיתונאים, הופצה כהצעת החלטה למזכירות הממשלה, והיא תובא בקרוב לדיון בממשלה. בתוך כך, הכנסת מציינת היום את יום הדיור הציבורי בשורה של דיונים בוועדות השונות ובמליאת הכנסת.

שר הבינוי והשיכון, ח"כ יואב גלנט, מנכ"ל המשרד, חגי רזניק, ובכירים נוספים מהמשרד ישתתפו בדיונים, ויציגו את עיקרי תוכנית 'לגור בכבוד' ואת עשיית המשרד בתחום הדיור הציבורי.

שר הבינוי והשיכון, חה"כ יואב גלנט: "תוכנית 'לגור בכבוד' מהווה פתרון אמיתי לבעיית הדיור הציבורי במדינת ישראל, דבר שלא נעשה בעבר. זוהי בשורה של ממש למאות אלפי משפחות חסרות דיור במדינת ישראל, המסתייעות במשרד הבינוי והשיכון. באמצעות תוכנית זו יגדל מלאי הדירות לדיור הציבורי בכל שנה ב-7,200 דירות חדשות.

עם כניסתי לתפקיד שמתי למטרה את החזרת הטיפול בתחום השיכון שהוזנח במשך שנים רבות. כיום אנו באים עם תוכנית שמהווה פריצת דרך בתחום הדיור הציבורי ותהווה את הבסיס להתייחסות לכל דבר הקשור לדיור הציבורי בעתיד. אני מברך את אנשי משרד הבינוי והשיכון על העבודה המאומצת. אנו נמשיך לפעול במלוא המרץ על מנת שהתוכנית תיושם ותצא לדרך".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, חגי רזניק: "אסור לנו לשכוח כי מאחורי כל הסטטיסטיקות והמספרים ישנם אנשים שלא שפר עליהם מזלם, וכל מה שמבקשים הוא קורת גג. כמנכ"ל המשרד האחראי, בין היתר, על מערך הדיור הציבורי, אני פוגש את אותם אנשים, וזה מה שמחזק אותי בעשייה בכל יום. לדעת שמה שאנחנו מקדמים, "תוכנית לגור בכבוד", הוא הדבר הנכון הצלת הדיור הציבורי במדינת ישראל".

התוכנית "לגור בכבוד", תוכניתו האסטרטגית של השר גלנט להצלת מערך הדיור הציבורי בישראל, הופצה כהצעת החלטה בתחילת השבוע למזכירות הממשלה, ובקרוב גם תובא לדיון בממשלה. התוכנית מציבה יעד להוספת כ-72 אלף דירות בשנים 2028-2019 באמצעות שורה של צעדים ביניהם מיסוי, תכנון, הפרשה מתקבולי קרקע ועוד. לאחרונה הסתיימה עבודת מטה ממושכת במשרד הבינוי והשיכון, בסופה גובשה תוכנית ארוכת טווח ובה צעדים מפורטים להגדלת מלאי הדירות ופתרון בעיית הדיור הציבורי בישראל, המתבססת על ארבעה עקרונות: 

שימוש רציונלי במקורות תקציביים קיימים ומינופם "הפרשת מעשר" מעסקי נדל"ן של המדינה עבור דיור לאוכלוסיות מוחלשות בחברה, עידוד יזמים וקבלנים לשלב דיור ציבורי בבנייה חדשה ובהתחדשות עירונית.

מתן פתרונות ביניים בשכר דירה מוגדל לאוכלוסיות שהוצאו ממעגל הזכאים בשל מחסור בדירות.
על פי ההצעה, שהוצגה כבר לפני כחודש במסיבת עיתונאים מיוחדת, יוקם צוות בין משרדי בראשות מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון ונציגי משרדי ממשלה וגופים נוספים, לגיבוש תוכנית פעולה ממשלתית, אשר תבטיח את העמידה ביעד הממשלתי. הצוות יבחן, בין היתר, את הכלים הבאים לצורך הגדלת מלאי הדירות בדיור הציבורי:

גיוס אג"ח לצורך מימון רכש דירות דיור ציבורי חדשות, הפרשה מהתקבולים השנתיים של רשות מקרקעי ישראל לטובת מימון רכש דירות למלאי הדיור הציבורי.

רכש דירות חדשות באמצעות מימון בנקאי, כאשר ההחזר מבוסס על איגום תקציבי של מענקי הסיוע בשכר דירה, ההשתתפות העצמית של הזכאי בשכר דירה, ותקבולי קרן הדיור הציבורי.

עידוד בניית דירות דיור ציבורי לבעלות המדינה, כתנאי לקבלת זכויות בנייה נוספות בפרויקטים חדשים, בקרקעות מדינה ובקרקעות בבעלות פרטית, עידוד בניית דירות דיור ציבורי לבעלות המדינה, במסגרת בנייה חדשה והתחדשות עירונית, באמצעות תמריצי מס, קביעת חובה במסגרת מכרזי "מחיר למשתכן" להקצות חלק מסוים מהדירות לטובת דיור ציבורי בבעלות המדינה.

כמו כן, במהלך עבודת הצוות הבין משרדי, תיבחן תוכנית עבודה במסגרתה המשרד ישפץ את דירות הדיור הציבורי בתדירות שתספק את הצרכים של דיור ראוי.

בתוך כך, היום מציינת הכנסת את יום הדיור הציבורי בשורת דיונים בוועדות הכנסת השונות, בהן הוועדה לענייני ביקורת המדינה שתעסוק, בין היתר, בסיוע בדיור לזכאים; הוועדה המיוחדת להנגשת המידע הממשלתי שתדון בשקיפות נתוני מכירת דירות הדיור הציבורי; הוועדה לקידום מעמד האישה שתעסוק בקריטריונים לנשים בזכאות לדיור ציבורי ועוד.

הדיור הציבורי הוזנח במשך שנים ארוכות. עם תחילת כהונת הממשלה הנוכחית, נעשה יותר מכל מה שנעשה עד כה. ולראייה - בשנת 2014 נרכשו 6 דירות, זאת לעומת רכש מאסיבי של 1,770 דירות שנרכשו עד כה בכהונה הנוכחית. 

בשנים האחרונות נעשו, בהובלת השר וסגנו, פעולות מהפכניות לחיזוק מערך הדיור הציבורי, ביניהן: גיוס מיליארד ש"ח לרכש דיור ציבורי, בניית 2,650 דירות לקשישים דיירי דיור ציבורי, הגמשת קריטריונים, שיפוץ כ-600 דירות בפריפריה, מהלך למיצוי זכויות שהכניס 20,000 זכאים נוספים למעגל הסיוע ועוד.

 

תגובות

מומלצים