תקופת ההתיישנות לתביעות תגמולי ביטוח תוארך משלוש לחמש שנים

על פי החוק החדש הוארכה תקופת ההתיישנות לעניין תביעת תגמולי ביטוח חיים למקרי מוות, ביטוח בריאות וביטוח סיעודי. בנוסף מחייב החוק את חברת הביטוח להודיע מבעוד מועד למבוטח המצוי בהליכים, על סיום תקופת ההתיישנות, כ-12 חודשים לפני תום התקופה.

30.11.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
תקופת ההתיישנות לתביעות תגמולי ביטוח תוארך משלוש לחמש שנים

 

מליאת הכנסת אישרה את הצעת חוק חוזה הביטוח של ח"כ אופיר כץ והצעה דומה של חברי הכנסת אוסמה סעדי, אחמד טיבי וסונדוס סלאח הקובעת הארכת תקופת ההתיישנות משלוש שנים לחמש שנים לגבי חלק מתביעות הביטוח.. 20 חברי כנסת תמכו בהצעה ללא מתנגדים.

על פי החוק החדש הוארכה תקופת ההתיישנות לעניין תביעת תגמולי ביטוח חיים למקרי מוות, ביטוח בריאות וביטוח סיעודי. בנוסף מחייב החוק  את חברת הביטוח להודיע מבעוד מועד למבוטח המצוי בהליכים, על סיום תקופת ההתיישנות, כ-12 חודשים לפני תום התקופה וכ-3 חודשים לפני תום התקופה. החוק יחול על פוליסות שנרכשו לאחר חקיקת החוק, ועל פוליסות שחודשו לאחר חקיקתו.

עו"ד סאמי אבו ורדה מחיפה, מומחה בתחום מיצוי זכויות מבוטחים ותביעות נזיקין ברך על אישור החוק שלדבריו עושה צדק עם המבוטחים שמשלמים כספים רבים לחברות הביטוח ובשעת צרה נאלצים להיאבק על זכויותיהם. אולם ציין כי "החוק מגביל את הארכת התיישנות ל-5 שנים רק לגבי סיעוד, בריאות (מחלות ואשפוז) וחיים (מוות) ולגבי כל השאר כולל תאונות אישיות ההתיישנות נשארת לתקופה של 3 שנים בלבד".

בדברי ההסבר לחוק נאמר כי "קביעת תקופה התיישנות מקוצרת פוגעת באופן קשה במבוטחים ובמיוחד במוחלשים שבהם. הזכאות לתבוע סיוע נשללת מקשישים ונכים, אשר שילמו שנים ארוכות לתאגידי הביטוח, על אף שתביעתם צודקת והם נאלצים להתמודד עם חיים של מחסור. המציאות מלמדת כי אוכלוסיות אלו מתקשות באופן מיוחד בבירור זכויותיהן ובמיצוין, ולכן נפגעות יותר.

זאת ועוד, אפילו במקרים שבהם חלה פגיעה תפקודית ממשית בעקבות מחלה או תאונה אשר הצריכה שיקום ממושך שהובילה לכך שרק לאחר שנים התפנה המבוטח לטפל בתביעה, הספירה מתחילה מקרות אירוע התאונה ולא באים בחשבון שיקולים אחרים."

ח"כ אופיר כץ: אמר כי  מדובר בחוק  חשוב, חברתית וצודקת שתתקן עוול קשה שנעשה למבוטחים. ח"כ אוסמה סעדי ציין כי : "מדובר בין חוק חברתי מהמדרגה הראשונה, שמיועד בעיקר  לאוכלוסיות החלשות והמוחלשות שזקוקות בין אם זה לביטוח סיעודי, בין אם זה הסובלים מנכויות עקב מצב רפואי ויש להם ביטוח בריאות, בין אם לגבי ביטוח  חיים

 

תגובות

מומלצים