"תיק הווטסאפ" של החייל העניק לו הכרה כנכה צה"ל

בפסק דין תקדימי שניתן בבית משפט השלום בחיפה, הסתמך השופט על התכתבויות ווטסאפ, שניהל חייל עם אביו וחבריו, לאחר שנפצע בכתפו פעמיים במהלך משחק כדורסל בבסיס, כדי לקבוע שעל משרד הבטחון להכיר בו כנכה צה"ל.

28.12.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
"תיק הווטסאפ" של החייל העניק לו הכרה כנכה צה"ל

 

החייל, היום כבן 25, התגייס לצה"ל לפני כשש שנים ולטענתו במהלך משחק כדורסל בבסיס נפגע פעמיים בכתפיו. בפעם הראשונה  זה היה בכתף שמאל כשחייל אחר פגע בידו ובפעם השנייה כעבור כחמשה חודשים נחבל בכתף ימין כשחייל אחר נתקל בעוצמה בידו.

ב-2017 ביקש החייל להכיר בו כנכה צה"ל בטענה שנותרו לו נכויות בשתי כתפיו. משרד הבטחון דחה את תביעתו בטענה שלא הוכח קשר בין משחק הכדורסל לפגיעות בכתפיים. באמצעות עו"ד איתן פלג מחיפה, מומחה לתביעות נזיקין ומשרד הבטחון הגיש החייל ערעור על ההחלטה לבית משפט השלום בחיפה וצירף חוות דעת של אורתופד מומחה.

בבית המשפט טען קצין התגמולים של משרד הבטחון כי בתיק הרפואי של החייל אין די ראיות שאכן נגרמה לחייל פריקה או תת פריקה בכתף .

עו"ד איתן פלג, הציג בבית המשפט התכתביות ווטסאפ בין החייל לאביו בלילה אחרי הפגיעה ההראשונה שבה כתב החייל כי "הרופא אמר שזה פשוט נקע חזק ממש על גבול הפריקה". על פי חוות דעת האורתופד המומחה זהו מצב של "תת פריקה". השופט קיבל טענה זו ואישר את הקשר בין הפגיעה הראשונה למשחק הכדורסל.

לגבי הפגיעה בכתף השנייה, שבה החייל לא פנה כלל לטיפול רפואי ביום האירוע, קיבל השופט  את עדותו חייל נוסף שהיה עד למקרה ועדות של מפקדו שקיבלו מהחייל הודעו ווטסאפ על הפגיעה בכתף ימין וכן העבירלמפקדו תמונת סלפי של עצמו כשכתפו הימנית חבושה.

"במקרה דנן תמונה שווה אלף מילים" כתב השופט בפסק דינו. בנוסף כתב החייל לאביו  שיש לו "כתף כואבת". יום לאחר האירוע כתב ווטסאפ למפקדו "מפה לשם כנראה שוב פרקתי את הכתף...כדורסל זה לא בשבילי".

השופט  אמיר סלאמה, עמו ישבו בהרכב ד"ר אלכס קורת, מר דוד לוקוב, קיבל את טענות המערערים שהחייל סבל מכאבים בכתפיו אחרי הפגיעות ולמרות שלא מיהר לטפול רפואי התלונן ב"ווטסאפ"  שהוא סובל מכאבים חזקים בכתפיו. השופט חייב את משרד הבטחון בתשלום הוצאות עו"ד 7,500 שקל בנוסף לתשלום עבור חוות הדעת הרפואיות.

עתה, לאחר שבית המשפט הכיר בחייל כנכה צה"ל, הוא יוזמן לוועדה רפואית שתקבע את דרגת נכותו . "מדובר בהחלטה ראשונית  מסוגה של בית משפט להכרה בהתכתבות ווטסאפ כהוכחה לקיום אירוע בנוסף לעדויות שהובאו בפניו. מעכשיו כל החמרה שתיווצר בעתיד בכתפיו של החייל תהיה באחריות משרד הבטחון." מציין עו"ד איתן פלג.

 

פורטל הכרמל

עו"ד איתן פלג, צילום: ירון מינץ.

תגובות

מומלצים