8 שנות מאסר בגין ביצוע עבירות מין באינטרנט

נאשם בן 46, יצר קשר עם הקטינות בהודעות ובצ'אטים באפליקציות וואטסאפ ואינסטגרם, תוך שהוא מתחזה לנער בן 14 וביקש מהקטינות לבצע מעשים בעלי אופי מיני, בית המשפט בחיפה גזר עליו מאסר בפועל, מאסר על תנאי ופיצויים לכל אחת מ-18 המתלוננות.

13.06.2019 מאת: פורטל הכרמל
8 שנות מאסר בגין ביצוע עבירות מין באינטרנט

 

שרלי ביטון, בן 46, יצר קשר עם הקטינות בהודעות ובצ'אטים באפליקציות וואטסאפ ואינסטגרם, תוך שהוא מתחזה לנער מתבגר. ביטון ניהל עם הקטינות שיחות בעלות אופי מיני, גרם להן לבצע בעצמן מעשים מגונים ועבירות מין נוספות, תוך ניצול גילן הצעיר ולצורך סיפוקו המיני. בין היתר, שוחח עם הקטינות על תכנים מיניים, הציע להן הצעות מיניות וביקש מהן לשלוח לו תמונות שלהן ללא בגדים.

חלק מהקטינות נענו לבקשותיו ושלחו לו תמונות כשהן ללא בגדים וחלקן אף שלחו לו תמונות כשהן מבצעות מעשים מיניים. התמונות ששלחו הקטינות לביטון נעשו בהתאם להוראות המפורשות שהוא נתן להן, כשבחלק מהמקרים הוא אף איים וסחט את הקטינות לשם ביצוע מעשים אלה. ביטון, שהיה מודע לגילן של הקטינות, ניצל את תמימותן ותלותן, שלח להן תמונות מיניות שלו והתבטא כלפיהן בצורה מבזה ומשפילה.

אחד האישומים אף מייחס לביטון עבירות של "גרם מעשה אינוס" ו"גרם מעשה סדום". בשניים מהאישומים, משהקטינות סירבו לבקשותיו, ביטון איים עליהן לשם השגת מבוקשו ויוחסו לו עבירות של סחיטה באיומים. ביטון, נעדר עבר פלילי, הודה בטרם נוהלו ההוכחות והורשע עפ"י הודאתו בכתב אישום מתוקן המייחס לו 18 אישומים.

גזר הדין כולל מספר קביעות חשובות:

חומרת עבירות המין המבוצעות במרחב הרשת

ביהמ"ש המחוזי בחיפה קבע כי אין מחלוקת לגבי הערכים שנפגעו עקב עבירות המין - כבוד האדם, הזכות לאוטונומיה של הפרט על גופו שלו, שמירה על גופן של הקטינות וצנעת הפרט. העובדה שבמקרה זה מדובר על עבירות במרחב הרשת, ללא מגע פיזי בין הנאשם לבין קורבנותיו, לא אומר כי יש בכך בכדי להפחית מעוצמת הפגיעה בערכים האמורים, ואף אין בדבר כדי להפחית מעוצמת הפגיעה הממשית בקטינות.

אין עוד מקום לשקול שיקולי "הדרגתיות" בענישה בעבירות מין "אינטרנטיות"

עוד אמר ביהמ"ש, כי בשעה שמנתחים את הפסיקה הקיימת לגבי עבירות דומות, בפסקי דין מוקדמים יחסית, נקטו לעיתים השופטים בקו ענישה מתון, נוכח החובה לשקול שיקולים של "הדרגתיות" עקב העובדה שהעבירות בוצעו במרחבי הרשת. אלא שהתופעה הופכת לנפוצה, ולכן אין עוד מקום לשיקולי "הדרגתיות" בשנת 2019.

החמרה בענישה לשם הרתעת הציבור

נקבע כי לגבי הרתעת הציבור "עסקינן בתופעה בזויה, במימדים מדאיגים, המחריפה עם הזמן, ועמדתי היא כי נוכח מהות העבירות, נוכח קהל העבריינים "הפוטנציאלים" (ברובם נעדרי עבר פלילי ו"נורמטיבים" מכל בחינה אחרת) ועל מנת להבהיר שעבירות אלו חמורות אף אם בוצעו "ללא מגע" בין העבריין לקורבנו - יש סיכוי של ממש שהחמרה בעונשו של הנאשם תביא להרתעת הרבים".

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר על ביטון 8 שנות מאסר בפועל, מאסר על תנאי ופיצויים לכל אחת מ-18 המתלוננות בסכום שנע בין 6,000 ₪ ל- 25,000 ₪.

התיק נוהל על ידי עו"ד ד"ר ערן בר ועל-ידי עו"ד מאיה הרטמן מפרקליטות מחוז חיפה (פלילי).

 

תגובות

מומלצים