8-13 שנות מאסר לדייגים מעזה שהבריחו חומרי נפץ ממצרים

בית המשפט המחוזי בבאר שבע הטיל עונשי מאסר של 13 ו-8 שנים על שני דייגים מעזה, אשר הבריחו בסירתם ממצרים לעזה שקים של חומרי נפץ במשקל של מאות קילוגרמים.

08.04.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
8-13 שנות מאסר לדייגים מעזה שהבריחו חומרי נפץ ממצרים

 

חמיס עראישי וממדוח בכר הורשעו שהבריחו בסירה ממצרים לרצועת עזה עשרות שקים מלאים בחומרי נפץ במשקל כולל של מאות קילוגרמים, וכן שקים של טבק. 

מכתב האישום עולה שבשנת 2014 אף החליט עראישי לבצע פיגוע התאבדות ולצורך כך הצטייד ברימוני יד ותצפת על הגבול עם ישראל. במהלך מבצע "צוק איתן", הוא הבין שהמקום בו הוא רוצה לבצע את הפיגוע כבר נחשף על ידי כוחות צה"ל ועל כן החליט שלא לבצע את הפיגוע.

הנאשמים הודו והורשעו במסגרת הסדר טיעון ב-4 אישומים שונים, בגין ביצוע עבירות נשק.

בשלב הטיעונים לעונש, ביקשה הפרקליטות מבית המשפט להטיל על הנאשמים עונשי מאסר משמעותיים לצד קנסות גבוהים, וזאת בהתייחס לחומרת העבירות בהן הורשעו הנאשמים והערכים המוגנים העומדים בבסיס ביצוע העבירות- בטחון המדינה ושלום אזרחיה, במיוחד בימים אלו בהם ישראל מצויה במאבק יומיומי אל מול ארגוני הטרור הפועלים נגד חיילי צה"ל ותושבי המדינה.

בית המשפט המחוזי קיבל את עמדת הפרקליטות והטיל על חמיס עראישי עונש של 13 שנות מאסר בפועל ועל ממדוח בכר עונש של 8 שנות מאסר בפועל. כמו כן, הוטלו על הנאשמים עונשי מאסר על תנאי וכן קנס כספי בסך של 30,000 ₪ לכל אחד.

בית המשפט ציין כי "עזה מהווה קרקע פורה לפעולות טרור נגד ישראל והארגונים השונים מאוחדים ברצון עקבי לשכלל את יכולות הפיגוע בישראל ועושים כל הניתן להצטייד בכלי משחית וחבלה לצורך כך, בנתיב הברחה שונים ובכללם דרך הים. מאמצי רשויות הביטחון לסכל הברחות נשק אלה לא תמיד נושאים פרי ופוטנציאל הסיכון הגלום במעשי הנאשמים הינו גבוה".

בתוך כך הטיל בית המשפט בגזר דין נוסף עונש מאסר של 23 חודשים על דייג אחר, מחמד ריאלה, שבזמן שהפליג לצרכי דיג דיווח בחמישה מקרים שונים לאחראי על הביטחון במשטרה הימית של חמאס על תנועות ספינות צה"ל. כמו כן, השתתף ריאלה ב-3 משטים במסגרת "צעדת השיבה", אשר במהלכן נתלו דגלי פלסטין והוצתו צמיגים. עבור כל אחד מהמשטים קיבל הנאשם סך של 100 ₪ ו-25 ליטר בנזין. הנאשם הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בביצוע עבירות של מתן שירות לארגון טרור ואיסור פעולה ברכוש טרור.

התיק בו הורשעו הדייגים בהברחת חומרי נפץ נוהל על ידי עו"ד שירה חרל"פ, והתיק הנוסף נוהל על ידי עו"ד מסעד מסעד מפרקליטות מחוז דרום (פלילי).

 

תגובות

מומלצים