רימה זהר אלדין
חינוך חברה מאבק האדמות פוליטיקה ספורט מפגעים מדור נפטרים أدب وفن גולשים כותבים עסקים סרטונים שונות פייסבוק מודעות פרסום
פורטל הכרמל
ראשי | אודותינו | צור קשר

מבזקי חדשות

פאדי נטור

ד

אמין כיוף חדש

מאוחדת דאליהסקרחברה
משחקית אלואדי
מכירים את התינוקת שבתמונה?
05/01/2017,  מאת: פורטל הכרמל

תינוקת ראשונהאחת המעטפות שנחשפו הייתה מעטפה שהכילה שתי תמונות בלבד ונשאה על גבה את הכיתוב הבא: "מנדט תינוקת ראשונה- ציפורה גל סברג הרשקוביץ", מדור חיפוש קרובים, גרסת רמב"ם.


ב-22 לדצמבר, 1938, התכנסו בכירי המנדט הבריטי והשלטון המקומי בחיפה, לטכס מרשים ורב משתתפים, טכס חנוכת בית החולים הממשלתי החדש.

בית החולים שנבנה אז על ידי האדריכל הידוע אריך מנדלסון, נועד לשרת את צמרת השלטון דאז ולהתכונן למלחמה שאיימה לפרוץ באירופה. עשרות שנים לאחר מכן, אותו בית חולים הפך לבית החולים הגדול בצפון הארץ, ולאחד המוסדות הרפואיים הישראליים הבולטים.

הקריה הרפואית רמב"ם ציינה 78 שנות פעילות ענפה ומצוינות בתחום הרפואה, המחקר והפיתוח. רמב"ם והאנשים שפועלים בו הפכו לחלק בלתי נפרד מההיסטוריה של ארצנו ומסיפורה של הרפואה הישראלית. רבים מהפרקים הללו מתועדים היטב באמצעות מסמכים, עדויות אישיות, תמונות ואף הסרטות בארכיון בית החולים.

לציון המאורע, פתח ארכיון בית החולים תיקיות מסמכים ישנות משנותיו הראשונות, כחלק מפרויקט השימור הגדול שמתקיים בביה"ח, וחשף לראשונה מסמכים שטרם קוטלגו. אחת המעטפות שנחשפו הייתה מעטפה שהכילה שתי תמונות בלבד ונשאה על גבה את הכיתוב הבא: "מנדט - תינוקת ראשונה - ציפורה גל סברג הרשקוביץ". בתוך המעטפה נמצאו שתי תמונות, האחת של פעוטה הנישאת בידיה של אישה, ככל הנראה אמה של התינוקת, והתמונה השנייה של אישה בוגרת, ככל הנראה אותה פעוטה שבגרה וצולמה בשנות ה-70.

"הרבה מעטפות התגלגלו אלינו ממקורות שונים, ולא תמיד היה תיעוד מדויק לכל פרטי הרקע", מסבירה נורית נאה, מנהלת ארכיון רמב"ם, "אנו מאמינים שמדובר בתינוקת הראשונה שנולדה ברמב"ם, ואנו מבקשים את עזרת הציבור באיתור פרטים נוספים אודותיה ושפיכת אור על תעלומת זהותה".

תינוקת ראשונה

במידה ואתם מזהים את המצולמות או יודעים פרטים נוספים על אלו הנמצאים ברשותנו, נשמח לשמוע מכם. אתם מוזמנים לכתוב אלינו באמצעות דוא"ל: כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה  הוספת תגובה  היה הראשון להגיב למאמר זה    שתף בפייסבוק  שתף בפייסבוק    הדפסה גירסה להדפסה      שלח לחבר שלח לחבר  
< קודם   הבא >

בני עוספיה

סאמר והבה

נדים קבלאן

עמאר מנסור

מאוחדת עוספיאמתוך פורום העסקים והעמותות של הכרמל
מינימרקט מוניר פרו
מינימרקט מוניר פרו
מודעות פרסום