אולמי שפיק
חינוך חברה מאבק האדמות פוליטיקה ספורט מפגעים מדור נפטרים أدب وفن גולשים כותבים עסקים סרטונים שונות פייסבוק מודעות פרסום
פורטל הכרמל
ראשי | אודותינו | צור קשר

מבזקי חדשות

אמין כיוף חדש

פאדי נטור

ד

תעופה

מאוחדת דאליהסקר
האם יש לכם חרדות ביום יום?
 עסקים
משחקית אלואדי
הטלת קנסות על חברות בנייה המפרות הוראות בטיחות
08/06/2017,  מאת: פורטל הכרמל

תמונה לדוגמהמפקחי בניה המוצאים ליקויים בטיחותיים באתרי בנייה יהיו רשאים להטיל עיצומים כספיים על קבלנים, בסך 20,160 שקלים עד 35,280 שקלים.


ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה פה אחד את הצו שהגיש משרד העבודה והרווחה, המאפשר למפקחי בניה המוצאים ליקויים בטיחותיים באתרי בנייה להטיל עיצומים כספיים על קבלנים, בסך 20,160 שקלים עד 35,280 שקלים.

בין הליקויים שבגינם יוטלו הקנסות: אי בדיקה של סולם לאחר נפילה, ביצוע הריסות שלא לפי תכנית עבודה מפורטת, התקנה ושימוש של פיגום ממוכן ללא אישור וללא בדיקה, אי מינוי ממונה בטיחות, אי התקנת אמצעים להגנה מפני נפילה, עבודה בסמוך לקווי חשמל ללא הגנה, הקמה או הפעלה של עגורן צריח ללא תעודות ובדיקות ראויות.

המפקח יהיה מוסמך להטיל את העיצומים הכספיים בו במקום, ללא צורך בהליכים נוספים. הצו ייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2018.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, אמר בדיון: "אף אחד לא רוצה לפגוע בקבלנים, אבל הם יצטרכו לפקח על הבטיחות, גם אם זה יעכב את הבנייה. יזמנו את העיצומים בתקווה שלא נצטרך להשתמש בהם. רק שהעובדים יחזרו הביתה בשלום". עם זאת, הוסיף: "המדינה לא רוצה מפקחי עבודה. היא לא מוכנה לשלם להם. יש לי 22 תקנים פתוחים ולא מאוישים, כי אף מהנדס לא מוכן לעבוד ב-5,000 שקל".

המשנה למנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אמיר הלר, טען בדיון כי חלק מהסעיפים בצו מבזים את הקבלנים. "יש קבלנים שלא מרוויחים בחודש את סכומי העיצומים האלה. ניהול אתר בנייה זה עניין מסובך. צריך לתת קודם כל אזהרות ולא להפעיל ישר את הגיליוטינה. זה עלול לפגוע בעובדים עצמם, אשר יאבדו את מקור פרנסתם".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הגיב לדבריו ואמר: "אי אפשר לחפש כל הזמן תירוצים למה לא למלא אחר ההוראות. יש דרך להימנע לחלוטין מהעיצומים הכספיים והיא הקפדה למלא אחר הוראות החוק והוראות הבטיחות".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד): "אתם פישלתם וטיאטתם ליקויים מתחת לשטיח. דבריך הם עזות מצח".

עם זאת, להצעת הלר, ביקש היו"ר אלאלוף מנציגי משרד העבודה והרווחה לבחון אפשרות להטיל אחריות גם על העובד, אם סופקו לו קסדות ורתמות והוא בחר שלא להשתמש בהן.

רכזת תעסוקה באגף התקציבים במשרד האוצר, ביאן ותד, דרשה לא לקיים הצבעה על הצו, מכיוון שלטענתה חלק מהתיקונים לסעיפיו לא הובאו לידיעת שר האוצר, כפי שמחייב הצו. הוועדה דחתה את טענותיה.  הוספת תגובה  היה הראשון להגיב למאמר זה    שתף בפייסבוק  שתף בפייסבוק    הדפסה גירסה להדפסה      שלח לחבר שלח לחבר  
< קודם   הבא >

משחקית אלואדי

מאוחדת עוספיא

סאמר והבה

עמאר מנסור

נדים קבלאןמתוך פורום העסקים והעמותות של הכרמל
קניון מנסור סנטר
קניון מנסור סנטר
מודעות פרסום