מאוחדת עוספיה
חינוך חברה מאבק האדמות פוליטיקה ספורט מפגעים מדור נפטרים أدب وفن גולשים כותבים עסקים סרטונים שונות פייסבוק מודעות פרסום
פורטל הכרמל
ראשי | אודותינו | צור קשר

מבזקי חדשות

פאדי נטור

מאוחדת דאליה

ד

אמין כיוף חדש

תעופהסקר
מה אתם מעדיפים קולנוע או תיאטרון ?
 חינוך
קניון אמין כיוף אמצעי
ד"ר מירית שרון תיקים בגין תקיפה מינית במערכת החינוך
08/08/2017,  מאת: ד"ר מירית שרון

קייטנהבמי ההורים שמים מבטחם? האם עליהם להדיר שינה מעיניהם כשומרי סף? האם עליהם לחשוד בעובדי הוראה המתהדרים בנוצות פדגוגיות וחינוכיות לא להם? כבדהו וחשדהו על כבוד וחשדנות במערכת החינוך.


בימים האחרונים התפרסם בעיתונות הנתון המזעזע לפיו במהלך תשע"ו נפתחו כנגד 20 עובדי הוראה תיקים בגין תקיפה מינית של תלמידים. האותיות הקטנות מלמדות שגם עבירות אלימות כלולות בסיפור, ושמבוגרים רבים מנסים להשתלב במקומות עבודה בהם שוהים ילדים,השתלבות למטרות שאינן בהכרח הוראה וחינוך דור העתיד.

הלב נחמץ דווקא כעת בחודשי הקיץ, כשילדים רבים שוהים בקייטנות בהן מועסקים בעלי תפקידים רבים, חלקם עובדי הוראה באופן רשמי, וחלקם לא. במי ההורים שמים מבטחם? האם עליהם להדיר שינה מעיניהם כשומרי סף? האם עליהם לחשוד בעובדי הוראה המתהדרים בנוצות פדגוגיות וחינוכיות לא להם?

נתון קשה זה אינו מזעזע רק בשל העובדה שמדובר בהפרת האמון בין עובד ההוראה לתלמיד אלא בתמונת עולם מעוותת שיוצר המבוגר בעיני הילד, לפיה המבוגר הכל יכול מנצל את מרותו ומעמדו כלפי הקטין חסר הישע.

הגדרת עובד הוראה במערכת החינוך בכל רובד חינוכי כוללת גם מדריכים מקצועיים, מורים בתפקידי הדרכה ועוד. במהלך שנות עבודתי כמורה הבנתי עד כמה כל מבוגר תורם את חלקו לתמונת העולם השלמה של התלמידים. החל מהשומר בכניסה, לבוש המדים, הדמות הראשונה אותה הם פוגשים בבוקר כמו כל באי שערי המוסד החינוכי ואשר ממגנטת אליה את הילדים גם בהפסקות ובין השעורים. כך גם אב הבית, מזכירות, סייע/ת, עובדי נקיון, מדריכי של"ח, מדריכי החוגים שמפעילים את הילדים בשעות הצהריים, מורים מחליפים, סטודנטים, נהגי הסעות, מרצים מן החוץ, מפעילי תוכניות תל"ן שהם חלק מהנוף החינוכי עבור תלמידינו: כולם חייבים להוות מופת ודוגמא, החל משפת הגוף ואופן הפנייה והדיבור לילדים וכלה בהתנהגותם כלפי המבוגרים האחרים השוהים עמם במסגרת החינוכית. דווקא בשל היותם דמויות "בלתי פורמליות" אשר מגיעות בעקביות למסגרת, הם נתפסים כמשמעותיים בעיניי הילדים בכל גיל ולכן הם כה מצפים לבואם. קל וחומר עובדי הוראה שהקדישו את חייהם לחינוך ילדים.

בית משפט

הבשורה המשמחת, אם ניתן לקרוא לה כך, היא שאלפי עובדי הוראה נחסמו על-ידי משרד החינוך ולא התקבלו לעבודה בשל עבר מוקפק של עבירות מין, סמים ואלימות. הדעת מסרבת לתפוס את המשמעות המטלטלת שמאחורי הנתון  המדאיג הזה.

הדאגה גוברת במיוחד לאור המסמכים העוסקים במיגור אלימות במוסדות החינוך ומתייחסים אך ורק לאלימות בקרב תלמידים. הגיע הזמן שמסרים בדבר טיפוח אקלים חינוכי מיטבי, אשר לפי משרד החינוך אמור לאפשר מוגנות פיסית ונפשית ואף התפתחות מוסרית, יופנו לא רק לצורך טיפול בתלמידים אלימים אלא גם בעובדי הוראה אלימים. אלה נעדרי ערכים ומוסר. במעשיהם הם מונעים מוגנות ומחבלים בהתפתחות הערכית מוסרית של הילד לטווח הארוך. אלפי עובדי הוראה מסורים עושים עבודת קודש ארוכת טווח. אסור שאחרים יהרסו זאת.

כפי שבמוסד להכשרת עובדי הוראה בו אני מלמדת ומדריכה סטודנטים ניתן משקל רב לתהליך החינוכי לא פחות מציוני סוף הסמסטר ואשר בו ההתנסות המעשית, יצירת יחסי האמון, הבנת נפשו של הילד, ההכלה והתיווך של העולם עבורו הן אבני הדרך לקראת ההכשרה לתפקידי הוראה, כך מצופה שגם כאשר נחפזים להעסיק עובדי הוראה בשל מצוקה רגעית או מחסור בכוח אדם, התהליך הוא הקובע ולא התוצאה.

והיה אם נמצא כי עובד ההוראה שנחשד בהתנהגות בלתי הולמת היה נקי כפיים ללא רבב כשהתקבל, אסור למשרד החינוך והרשות המקומית להירדם בשמירה. לעיתים הטיוח, ההסתרה והעלמת העין מצד עמיתים ומעסיקים, אשר גם עליהם דווח זה מכבר בתקשורת, חמורות לא פחות.

אל תתנו לילדי ישראל לשלם מחיר על עוורונם של המבוגרים. אם נמשיך לטמון ראשינו בחול, נמצא עצמנו בחול טובעני שאין לו מקום ביסודות של המערכת החינוכית, לאחר שנהרסו כליל במחי יד שנשלחה למקום הלא נכון או מילה אחת מיותרת שפצעה וזרעה הרס שלעולם לא ימחה.

 

משטרה

כתבה: ד"ר מירית שרון, מרצה ומדריכה פדגוגית באקדמית גורדון לחינוך חיפה, על כבוד וחשדנות במערכת החינוך בעקבות הפרסום בעיתונות של הנתון המזעזע לפיו במהלך תשע"ו נפתחו כנגד 20 עובדי הוראה תיקים בגין תקיפה מינית של תלמידים.  הוספת תגובה  היה הראשון להגיב למאמר זה    שתף בפייסבוק  שתף בפייסבוק    הדפסה גירסה להדפסה      שלח לחבר שלח לחבר  
< קודם   הבא >

משחקית אלואדי

נדים קבלאן

סאמר והבה

מאוחדת עוספיא

עמאר מנסורמתוך פורום העסקים והעמותות של הכרמל
אידלמן תיקון ציוד גינון
אידלמן תיקון ציוד גינון
מודעות פרסום