מענק אמריקאי לחוקר מאורנים בנושא טיהור מי ביוב בקהילות קטנות ומבודדות

02.06.2014 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מענק אמריקאי לחוקר מאורנים בנושא טיהור מי ביוב בקהילות קטנות ומבודדות

לפיתרון זה יתרונות רבים כיוון שהוא משלב טיפול בפסולת (מי ביוב) בפתרון מצוקת המים. אולם מתקני טיהור שפכים מרכזיים, כמו אלו שמשמשים במדינת ישראל, אינם מתאימים לשימוש באזורים בהם רוב האוכלוסייה כפרית ופזורה על שטח גדול, כמו שטחים רבים בגליל, ברשות הפלסטינאית באיו"ש ובירדן. בעיה נוספת היא עלות הקמתם ותחזוקתם והצורך בכוח אדם מומחה לתפעול ולתחזוקה.

אגנים ירוקים הם שיטת טיפול במי ביוב בקנה מידה קטן. שיטה זאת מחקה את תהליכי הטיהור המתרחשים בזרימת מים לאורך נחל או בביצה.

במחקר שנערך ע"י ד"ר יורם גרשמן ממכללת אורנים ואוניברסיטת חיפה בשיתוף פעולה עם חוקרים מארה"ב, ממכללת תל-חי, מירדן ומהרשות הפלסטינאית, נבדק השימוש באגנים ירוקים מובנים (Constructed wetland) לטיפול בשפכים ביתיים.

אגנים פשוטים וזולים אלה הביאו לשיפור משמעותי באיכות הכימית של המים, עד לעמידה בתקנים להשקיה לא מוגבלת, אולם ריכוז החיידקים במים היה גבוה מהמותר.

שילוב מערכות ביתיות לחיטוי ב-UV במוצא האגנים נמצא כדרך יעילה לקטילת החיידקים השארתיים ולעמידה בתקנים.

אגנים ירוקים

תוצאות מחקר זה תומכות בשימוש באגנים ירוקים בשילוב מערכות UV זולות, כפיתרון בר-קיימא לשימוש מחדש במי ביוב מטוהרים בקהילות קטנות ומבודדות.

לאחרונה קיבלו החוקרים, בשילוב עם איגוד ערים סכנין, מענק מחקר מטעם ממשלת ארצות הברית (MERC). בכוונתם להמשיך את המחקר כדי להפוך מערכות טיהור מים כאלה ליישומיות.

״צילום אילוסטרציה"- קרדיט תמונה: הקואליציה למים אפורים.

תגובות

מומלצים