השייך טריף דורש תכנית לאומית להסדרת הבנייה ביישובים הדרוזים

במהלך אירוע בהשתתפות נשיא המדינה, יצחק בוז'י הרצוג ובכירים רבים, התייחס ראש העדה למצב היישובים הדרוזים, תקף את המדיניות שנוהגות ממשלות ישראל העוקבות בנושאים הקשורים ליישובים הדרוזים, במיוחד בנושאי קרקעות, תכנון ובנייה.

13.06.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
השייך טריף דורש תכנית לאומית להסדרת הבנייה ביישובים הדרוזים

 

השייך מופק טריף דרש תוכנית לאומית מיידית וישימה להסדיר את נושאי הבנייה ביישובים הדרוזים. "דין דאלית אלכרמל ועוספיה כדין יוקנעם. דין בית ג'ן וחורפיש, כדין כפר הורדים". 
 

השייך טריף התייחס בדבריו לסוגיית חוק הלאום והצורך בתיקון החוק בהתאם לעקרונות מגילת העצמאות. 
 

מדברי השייך טריף: "לצערי, במרוצת השנים, היו כאלה בממשלות ישראל העוקבות שהתייחסו לעדה הדרוזית כאל מובנים מאליהם או בהתאם לכוחם האלקטוראלי, מדיניות זו הביאה להתדרדרות בתחומי החיים השונים, היישובים הדרוזים מרגישים חנק בענייני קרקעות;  חקיקה ומדיניות נוקשה בענייני התכנון והבנייה הגבילה את פיתוח הכפרים הדרוזים, כך שאלפים מבניה מתגוררים כיום בבתים פרטיים, שאינם מחוברים לתשתיות בסיסיות של מים וחשמל והדרכים המובילות לאותם בתים מזכירות מדינות עולם שלישי. כל זאת לצד צווי הריסה וקנסות במאות אלפי שקלים המחולקים חדשות לבקרים.  
 

 

האם זה מתקבל על הדעת כי לוחמים וקצינים בצה"ל, שליחים של המדינה בחו"ל, מהנדסים וכלכלנים מובילים יתגוררו בשכונות המחוברות לחשמל פיראטי ונעדרות תשתיות ? האם זה מתקבל על הדעת כי הלוחמים והקצינים שמגינים על המדינה שלנו, יצטרכו גם להגן על הבתים שלהם מפני רשויות המדינה שלא עשו את המוטל עליהן במשך עשרות שנים?  חשוב לנו כי גם כאן בתל אביב יכירו את המציאות בה אנו חיים, ויעמדו לצד בני העדה הדרוזית לשם הגשמת חיים אזרחיים שווים בכל תחומי החיים. 
 

 

אמרתי לא פעם, כי העדה הדרוזית הינה בשר מבשרה של מדינת ישראל, בנינו חיים את ההוויה הישראלית ומשתלבים בתחומי החינוך, האקדמיה, ההיי טק, הכלכלה והתעשייה, לצד השילוב בכוחות הביטחון השונים.. רוצה לראות גם כי היישובים הדרוזים דומים ליישובים היהודים, דין דליה ועוספיה כדין יוקנעם; דין בית ג'ן וחורפיש כדין כפר הורדים.

 

מדינת ישראל יכולה וצריכה לעשות את הדברים, ללא שום תירוץ ויש ביכולתה לעשות את הדברים. נדרשת החלטה אמיצה וצודקת, החלטה ליישום, פעם אחת ולתמיד של הדרג המדיני כדי להגיע לשוויון המיוחל. 
 

 

קהל נכבד, אותכם אנו צריכים בהפעלת לחץ על מקבלי ההחלטות לפעול ולעשות, העמדה שלכם מחזקת אותנו ומעודדת אותנו. כולנו עדיין זוכרים את מפגן התמיכה של העם בישראל יחד עם העדה הדרוזית בקיץ 2018 בכיכר רבין לאחר חקיקת חוק הלאום וזוכרים גם את החלטת הסוכנות היהודית עת עמד בראשה מכובדנו הנשיא וכינוס חבר הנאמנים של הסוכנות לכבוד העדה הדרוזית. הגיעה העת לפעול, והאמירות שתצאנה מכאן צריכות להדהד בקריית הממשלה בירושלים. 
 

 

לפני סיום, אפנה לבני עדתי, הדרישות שלנו מוצדקות והתחושות שלנו אמיתיות, אך אל לנו להיקלע לתחושה של נרדפים ומקופחים תמידיים. עלינו להציג את עמדותינו בצורה חדה ובעמדה זקופה, אנו בעלי זכויות במדינת ישראל, היהודית והדמוקרטית, כפי שבנינו עמדו על המשמר למען המדינה ושילמו בגופם, אנו נעמוד על המשמר למען היישובים שלנו, בכבוד ובגאון."
 

 

האירוע נערך ביוזמת קרן "הישג" וכלל דיונים מקצועיים שעסקו בענייני חינוך ושלטון מקומי ביישובים הדרוזים.

 

בתום הדיונים נערך טקס במעמד נשיא המדינה יצחק בוז'י הרצוג, ראש העדה הדרוזית, השייך מופק טריף וראש עיריית תל-אביב רון חולדאי, השר חמד עמאר, יו"ר פורום הרשויות הדרוזית והצ'רקסיות, יו"ר קרן הישג אביב בושינסקי, יו"ר האגודה למען החייל - הסניף הדרוזי, אל"מ במיל' מופיד עאמר, חה"כ מופיד מרעי, ראש מועצת בית ג'ן ראדי נג'ם, קצינים בכירים בסדיר ובמילואים ועוד.
 

 

במהלך הטקס צויינו והוזכרו משפחות החללים סא"ל מחמוד חיר אלדין ז"ל שנפל במבצע סודי בחאן יונס ואשר נחשף לאחרונה והשוטר יזן פלאח ז"ל שנהרג בפיגוע טרור בחדרה בסוף מרס האחרון. 
 

את הדיונים בפנל המקצועי הובילו ג'בר חמוד,  ד"ר סאוסן חדיד אבו רוכן, טל אוחנה (ראש מועצת ירוחם) ונציגים מתחומי החינוך והשלטון המקומי.

 

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים