התבססות איראנית בכפר הדרוזי הסורי חדר סכנה לאזור

גורם בטחוני בגולן מצביע על המצב בגבול הישראלי-סורי וההשלכות מההתבססות האיראנית בכפרים הדרוזים והמוסלמים בגזרה, התמונה מעלה פילוג, שיסוע וניצול שלטון השיעים בסוריה והקונפליקט של אסד שנמצא עכשיו בצומת דרכים, ובלב הסערה נמצאים הכפרים הדרוזים בחורן וחדר.

08.07.2022 מאת: חסין חלבי, אמילי חלבי
התבססות איראנית בכפר הדרוזי הסורי חדר סכנה לאזור

 

סקירה מורחבת על החברה הדרוזית בכפרי רמת הגולן ומבט לצד השני של הגבול הסורי, מלחמת האזרחים שהותירה מדינה מדממת, על רקע המשבר העמוק במדינה, והקושי הכלכלי שתחתיו, שייצר שסע בקרב העדה הדרוזית בסוריה, בעוד שדרוזים רבים נשארו נאמנים לאסד, קיים מתח רב עקב אי העמידה שלו בהבטחותיו.

 

לאחר 11 שנים של מלחמת אזרחים בסוריה, בשאר אל אסד כיום חזר יותר חזק גם פוליטית וגם במרחב עצמו, הוא יצא מהמלחמה חזק מתמיד ואף נולד מחדש בחצי שנה האחרונה, הוא צבר ניסיון רב וניצח במלחמה עם בעלי ברית משמעותיים.

 

אסד נמצא היום בצומת דרכים, שבה הוא צריך לבחור לאן לפנות, כדי לשקם את ארצו, איראן או מדינות המפרץ.

 

סוריה של היום מחולקת לארבע חלקים: החלק בשליטת אסד, החלק בשליטת הכורדים (בתמיכת ארה״ב), חלק ששייך לתורכים ומחוז אידליב

 

האיראנים נמצאים בכל מקום בסוריה ומבססים גם נוכחות אזרחית ומגייסים את בני הגולן הסורי וכפרי החורן להצטרף אליהם, מתוך ניצול מצוקה כלכלית, שהיא מנוע לשאיבת האזרחים הסורים למליציות של חזבאללה.

 

חלקו של אסד בסוריה, "סוריה החיונית", מכיל 60% משטח סוריה של שנת 2011 וכולל רוב עלאווי שיעי, שהלך וגדל מאז עלייתו של אסד. החלק הוא הגדול בארבע החלקים של סוריה המפולגת, ולאחר עשור של מלחמה מתחיל לעבור תהליך ארוך של שיקום.

 

מעבר לחלקו של אסד, סוריה נשלטת על ידי גורמים רבים, ופילוגה לאזור תורכי, כורדי ומחוז אידליב גורם לאזור להשאר לא יציב גם לאחר המלחמה. בייחוד באזור דרום סוריה, שבו קיימת מצוקה אזרחית גדולה, חוסר היציבות מהווה פתח לחדירה צבאית או אז אזרחית איראנית.

 

לאור כל זאת אסד מנסה לאזן את שליטתו בסוריה ולהשליט סדר באזור על ידי המשטר, וזאת לעומת בני בריתו בציר השיעי, אשר מערערים את ביטחון התושבים באזור. 

 

את וואקום הכוח שנוצר ממלאים איראן וחיזבאללה על ידי התבססות צבאית, ניצול חוסר היכולות והייאוש של התושבים המקומים ולגייסם לפעולות טרור ואיום שיעי דמוגרפי, אשר כבר הפך כפרים סונים לשיעים מובהקים


לנוכחות השיעית, בדרום לבנון במיוחד, יש פוטנציאל להיווצרות איים שיעים, אשר ישמשו מאגר לגיוס וקידום תשתיות טרור. חיזבאללה מתמקד באזור דרום סוריה ותיק הגולן, חודרת לגיס 1 הסורי ומסייעת לו להקמת עמדות תצפית בחזית.

 

התבוססות זו נמצאת בראש מעייניו של הצבא הישראלי.

 

בין מלחמת האזרחים ומשבר הקורונה בשנים האחרונות דרוזים רבים מהגולן נעזרים בגורמים מהצבא הישראלי על מנת לשמור על ביטחון האזור ובריאות התושבים. דרוזים רבים אך גויסו ונלקחו תחת חסותו של צה"ל, שהעבירם הכשרה בסיסית מקוצרת, וזו על מנת שישמשו ככוננים ומגנים על היישובים בגולן.

 

יש לחדד כי הדרוזים בכפרי הגולן הישראלי עוברים שינוי בהסתכלות על מה שקורה בסוריה, שינוי בהגדרה העצמית של הצעירים והצעירות בעיקר.

 

תגובות

מומלצים

\