פכרי חסון בין העבר לעתיד

פכרי נשוי לאמירה, אבא ל-8, סבא ל-24 נכדים ולשלוש נינים, פכרי נולד בשנת 1938 בגלעין הכפר בדאלית אל כרמל, הוא גדל ומתגורר עד היום בשטח הבונקר הטורקי שהתפוצץ וגרם להרג תושבי דליה דאז, פכרי: "השליט הטורקי ג'מאל פאשה אז בנה בחזרה את הבניין שנהרס".

29.05.2022 מאת: חסין חלבי
פכרי חסון בין העבר לעתיד

 

במסגרת הפרויקט של פורטל הכרמל והצפון לתעד אנשים והיסטוריה מקומית, פגשנו לשיחה מעניינת איש שנולד בתקופת השלטון הבריטי והיה בן עשר כשקמה מדינת ישראל, פכרי למד עד כיתה ח' בדאלית אל כרמל, פכרי היה מבני המחזור השני בשירות הצבאי בגיוס חובה בצה"ל.

 

פכרי נולד למשפחה חקלאית, במצב כלכלי קשה, כמו כל התושבים שהיו בכפר דליה, מספר התושבים בתקופה הזו לא עבר את ה800 בני אדם, כולם גרו בגלעין הכפר של היום בדליה, הבית בו גר פכרי חסון היום היה בית של חלק ממשפחתו, הבית היה בקצה במרחק רב מהבתים של אז, לשם כך הטורקים מיקמו שם בונקר תחמושת שעלה לתושבים ביוקר בשנת 1915, כאשר התחמושת התפוצצה והרגה רבים מתושבי הכפר.

 

בין ההרוגים הייתה סבתו של פכרי, זהרה ז"ל שנהרגה כתוצאה מהפיצוץ, היא נמצאה מתה בין ההריסות, עם הבצק שהכינה.

 

סבו של פכרי אחמד חסון ז"ל המוכתאר של אותה תקופה, אחרי אסון הבונקר התערב וביקש מהשליט הטורקי בארץ ג'מאל פאשה לשקם את הבתים שניזוקו, ג'מאל פאשה הגיע אישית עם משלחת לדאלית אל כרמל למקום האסון והורה לבנות את הבתים שנהרסו, המקרה הזה היה שנתיים וחצי לפני שהטורקים הפסידו ועזבו את ארץ ישראל, לשליטים החדשים המנדט האנגלי בשנה 1918. הטורקים שלטו מעל 400 שנה באזור ארץ ישראל.

 

 

בשנת 1956פכרי התגייס לשירות הצבאי והשתחרר בדרגת רב סרן בשנת 1965, ומשם הלך לעבוד ברשות העתיקות, פכרי אהב את הארכיאולוגיה וההיסטוריה ומה שמייחד אותו הקשר האישי החם לשכנים ולחברה המקומית ולמשפחה הקרובה, פכרי היה ונשאר איש של אנשים, הוא לא הסכים לעבור להתגורר בשם מקום אחר זולת הבית בו גדל בגלעין הכפר.

 

פכרי סיפר על הזמנים בהם האוכלוסייה המקומית, גברים, ילדים ונשים היו שוהים באזור מנסורה ועסקו בחקלאות, דאז היתה התכנסות כוללת של כל התושבים בעלי האדמות, זה בדיוק דומה לאירועי חג שבועות, הקציר החיטה והחלב, כולם יחד עבדו ושרו ורקדו, למרות הקושי הם היו שמחים באותה תקופה.

 

פכרי מתמחה בהיסטוריה, מכיר את מה שכתב סיר אוליפנט על הכרמל וחיפה והכפר הדרוזי והמקומות בהם הסתובב במשך חייו בארץ ישראל. אוליפנט היה מגייס רופא לטפל באנשי דליה פעם בחודש על חשבונו, זו היתה מחווה לטובת התושבים שמאוד אהבו אותו ועזרו לו בעבודות שעשה.

 

פכרי אביו של תת אלוף במיל' חסון חסון שמילא תפקידים בכירים בצה"ל והיום בעל עסקים מצליח, פכרי היה משמש אוזן קשבת, פכרי:"חסון הגיע בזכות עצמו, כאשר היום הוא מדבר איתי על פוליטיקה, אני ממליץ לו לא להתקרב לשם".

 

 

פכרי חסון מאי 2022

תגובות

4. חסוני לפני 1 חודש
צריך לעשות עוד לא מספיק
3. חלבי לפני 1 חודש
איש עשייה ויש תוצאות מעולות
2. דלאויי לפני 1 חודש
פכרי אהלן
1. داهش حمود نصرالدين לפני 1 חודש
ابو حسون المحترم

מומלצים