תגובת המועצה הדתית לפרסום הצעת שר המשפטים סער

עו"ד ראיד שנאן מנכ"ל המועצה הדתית הדרוזית העליונה:"בימים האחרונים מתנהל לו שיח ברשת סביב טענה מופרכת מיסודה, בעניין שיתוף, לכאורה, של המקומות הקדושים לעדה הדרוזית עם אחרים, השיח מעלה מספר סוגיות שראוי להבהיר, על מנת לא לטעות ולא להטעות את הציבור".

24.05.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
תגובת המועצה הדתית לפרסום הצעת שר המשפטים סער 

1. "השיח סביב הסוגיה מוכיח ומראה חשיבות ומרכזיות המקומות הקדושים בחיי בעדה הדרוזית, במיוחד מתחם קבר הנביא שועייב עליו השלום. תמימות הדעים בעניין זה מלכדת את העדה וחשוב לציין זאת. אין חולק כי מרבית השואלים, עושים זאת מתוך דאגה, למעט קומץ שמחפש במה; אותו קומץ שמתנגד תדיר לפיתוח והשקעה במקומות הקדושים וכעת הפך את עורו". 
 

2. המקומות הקדושים של העדה שמורים מכל משמר והעדה בעלת הזכויות בהם על פי כל חוק ודין. מכח זאת, העדה מפתחת ומתחזקת את המקומות באמצעות וועדי ווקף מקומיים ( لجان أوقاف). 
 

3. המועצה הדתית הדרוזית, האחראית על פיתוח וניהול מקומות קדושים של העדה יחד עם וועדי הווקף בכל יישוב ובכל אזור, מובילה מזה מספר שנים תכנון בכלל המקומות לעשורים הבאים שייתן מענה לצרכים של הציבור הדרוזי. ישנה רשימה שמית מפורטת של המקומות הקדושים של בני העדה הדרוזית. הציבור מוזמן לפנות למועצה הדתית בעניין. 
 

4. קבר הנביא שועייב עליו השלום בבעלות העדה באמצעות הווקף מזה מאות שנים. הווקף וההנהגה הרוחנית הצליחו במרוצת השנים להגדיל ולקבל שטחים נוספים לטובת פיתוח המתחם לרווחת העולים לרגל והציבורי הדרוזי, כפי שניתן לראות בשטח. 
 

5. אין ולא תהיה כל זכות בעלות או שיתוף למאן דהוא בקבר הנביא שועייב עליו השלום, מלבד לבני העדה הדרוזית. מנהיג העדה המנוח שייח' אמין טריף ז"ל הוביל את המאבק למען הקבר במשך עשרות שנים. כיום השייח' מופק טריף ממשיך להוביל את תנופת הפיתוח לתפארת העדה הדרוזית. 
 

6. ההנהגה הרוחנית והמועצה הדתית מוקירים ומעריכים את דאגת בני העדה למקומות הקדושים. 
במידה ויהיה בדל ניסיון פגיעה, אפילו למראית עין, ההנהגה הרוחנית תעמוד חומה אחת בצורה ותוביל כל מאבק בעניין כפי שנעשה בשנות הארבעים של המאה הקודמת וכפי שעשתה בעשור האחרון במספר מקומות ברמת הגולן והכרמל. 

 

7. אין זה המצב כעת, ואל להוליך את הציבור שולל גם מתוך כוונות טובות. יש לבדוק ולברר את העובדות קודם עם הגורמים המוסמכים, על מנת לא לטעות ולא להטעות. 

 


 

8. אין זה סוד כי ישנם מקומות קדושים משותפים למספר דתות בישראל, כגון מע'רת אליהו הנביא בחיפה ומרחץ הנביא איוב, ג'ב יוסף ועוד. העדה הדרוזית מכבדת את הפולחן של בני הדתות האחרות במקומות אלו ויש לבניה גם זכות פולחן משותפת. 
 

9. אין כל מקום להתבלבל בין סוגי המקומות הקדושים. ההנהגה הרוחנית והמועצה הדתית פועלים בשנים האחרונות לעיגון והגנה חוקתית של המקומות הקדושים לעדה, לרבות אזכור שמי בדברי חקיקה, מלבד רישום זכויות הבעלות למיניהם. 
 

10. "תזכיר החוק של משרד המשפטים פורסם כבר לפני מספר חודשים. להנהגת העדה ולמועצה הדתית ישנן מספר הסתייגויות בעניין שהועברו מכבר וכן דרישות לכלול בהצעה סעיפים פרקטיים הקשורים בעניין החינוך, השכלה, התכנון והבנייה ועוד". 
 

11. "כוחה של העדה הוא באחדותה בנושאים העקרוניים, גם אם ישנן גישות שונות וחילוקי דעות. המועצה הדתית קוראת לציבור בכלל, לפעילים ולכל מי שמבקש לפעול לטובת העדה מתוך רצון כן אמיתי, להתלכד יחד ולפעול בשיתוף למען טובת העדה בכללותה". 

 

"המועצה הדתית לרשות העדה הדרוזית, תמיד.  office@druzec.com"


 

פורטל הכרמל

תגובות

12. דרוזי גאה לפני 1 חודש
ישר ולעניין
11. דילאוי לפני 1 חודש
למס 6
10. مواطن بسيط לפני 1 חודש
القوي على الضعيف
9. דרוזי לפני 1 חודש
ההנהגה שלנו שותפה לחוק הזה
8. עורך דין לפני 1 חודש
סוגיה לא שגרתית
7. ירכא לפני 1 חודש
עדה שפשטה את הרגל
6. דאלית אל כרמל לפני 1 חודש
זו הייתה הצעה גרועה
5. צפוני לפני 1 חודש
יש לנו בעיה קשה בעדה שלנו
4. מהכרמל לפני 1 חודש
למה תגובה לא באה בשבוע שעבר?
3. דרוזי מודאג לפני 1 חודש
אם כך
2. דרוזי לפני 1 חודש
תגובה עלובה
1. גמיל לפני 1 חודש
יש לי רעיון

מומלצים