פועלים למען השכונות ומחזירים לקהילה

בשנים האחרונות במיוחד בנוסף להשפעת הקורונה, אנו עדים לכך שהפערים החברתיים בישראל הולכים ומתרחבים. קהילות מוחלשות רבות מתקשות לייצר מוביליות חברתית ולקטוע את שרשרת הסיכון שעוברת מדור לדור.

23.05.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
פועלים למען השכונות ומחזירים לקהילה

צילום ענת מחנאי

 

במיוחד על מנת לצמצם את הפערים הללו פועלת עמותת "פותחים עתיד" ב-36 רשויות מקומיות בפריפרייה, כדי לתת הזדמנות שווה לכל ילד וילדה.

 

העמותה מפעילה תכנית התערבות והעצמה בקרב ילדים בגילאי 7-14 תוך זיהוי מוקדם של מצב הסיכון ושינוי מסלול בשלב מאוד משמעותי בחיי הילד.

 

העמותה מלווה למעלה מ-3000 ילדים ומשפחות בסיכון מדי שנה, ב-36 ישובים בפריפריה הגאוגרפית והחברתית של ישראל כדי לתת להם את הכלים והבטחון לממש את הפוטנציאל שלהם בשיתוף פעולה עם מערכות החינוך והרווחה, הרשות המקומית וגורמים מקצועיים וחברתיים בקהילה.

 

כאשר סוד הקסם של פותחים עתיד הוא מודל "הנאמנות"  כל ילד ומשפחה בעמותה, מלווים על ידי נאמנה בתהליך ארוך טווח של שלוש שנים. לכל ילד נבנית תכנית אישית מותאמת והנאמנה נוכחת בכל מרחבי החיים שלו - בבית הספר, בבית המשפחה ובשעות אחר הצהריים בקהילה.

 

הנאמנות מקיימות מפגשים פרטניים עם ילדי פותחים עתיד בבית הספר ובדרך כלל מוקצה לצורך הזה חדר ייעודי שמהווה מרחב פרטי ובטוח. בבית הספר נועם בנים בטבריה, בשל מחסור במשאבים, לא נמצא חלל ראוי לנאמנות ול-40 ילדים של פותחים עתיד שמקבלים ליווי צמוד.  

 

בשטח בית הספר עמד קרוואן נטוש, מלא ציוד במצב של בלאי מתקדם וסביבו חצר שוממה. כאן נולד הרעיון להפוך את החלל לחלל בטוח, מכיל ומהנה לילדי פותחים עתיד וגם לכל ילדי שיכון ד' בעיר טבריה.

 

המטרה היתה להשמיש את החלל כך שבשעות הבוקר, החלל ישמש את ילדי פותחים עתיד בבית הספר נועם בנים, למפגשים עם הנאמנות ובשעות אחר הצהריים יוכל לשמש את כל ילדי הקהילה והשכונות הקרובות. בניהולו של  דרור שליידר, רכז משפחה וקהילה בפותחים עתיד טבריה, נעשתה פנייה לתיכון 'דרור גליל', שנרתמו להקמת גינה ונוצר שיתוף פעולה עם פרויקט "שיקום שכונות" ו"תוצרת הארץ" לצורך הפעלת המרחב בשעות אחר הצהריים.

 

כמו בכל פרויקט עלות שיפוץ המבנה עמדה על הפרק והפתרון הגיע בעזרת תרומה נדיבה של אור אחזקות בע"מ שאפשרה לכולם להתחיל להגשים את החלום והחזון. החלל שהיה נטוש ומוזנח, הפך לאיטו למקום שיאפשר לטפח ולהצמיח את ילדי האזור.

 

 שכונת שיכון ד' בטבריה מאופיינת באוכלוסייה מעוטת יכולת ושיתוף הפעולה ההדוק והפורה עם הרשות המקומית וגורמים נוספים בקהילה, נועדו להעצים את ילדי התוכנית בסיוע הקהילה ולדאוג לרווחת ילדי שיכון ד' אחר הצהרים במרחב שיופעל בין היתר ע"י בנות השירות מפותחים עתיד, חניכי מכינת "מעשה בגליל" וצוות הנהגה מקומי מטעם "שיקום שכונות" ובליווי רשת "תוצרת הארץ" המעודדת התיישבות צעירים בפריפריה החברתית והגאוגרפית של ישראל.

 

פותחים עתיד בטבריה פעילה משנת 2005 וליוותה במהלך השנים מאות ילדים ומשפחות בעיר. כיום, התוכנית פעילה ב-7 בתי ספר ופועלת בשיתוף פעולה הדוק עם מחלקת החינוך והרווחה וגורמים מקצועיים נוספים בקהילה.

 

בטקס מרגש שהתקיים במרחב החדש, נקבעה מזוזה בנוכחות: מנכ"ל העירייה עופר אזרד, ראש אגף חינוך אלי מאירי, מנהל בית הספר חי דמרי, יועצת בית הספר עינת שונם הלוי, מנהלת התכנית הלאומית אסתי קדוש, הנאמנה נויה הלוי ודרור שליידר רכז משפחה וקהילה בפותחים עתיד.

 

תגובות

מומלצים