תעריף ביטוח התלמידים מתייקר מ 49 ש ל 57 ₪

ועדת החינוך אישרה את בקשת שרת החינוך להעלות את תשלומי ההורים עבור ביטוח תאונות אישיות לתלמידים ב-21% נוספים, ועדת החינוך, התרבות והספורט בניהולו של מ"מ היו"ר ח"כ משה טור-פז, דנה בתשלומי ההורים עבור ביטוח תאונות אישיות לתלמידים.

25.07.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
תעריף ביטוח התלמידים מתייקר מ 49 ש ל 57 ₪

 

בסוף חודש מאי, הוועדה אישרה להעלות את תעריף ביטוח התלמידים ב-8 ₪ לשנה – מ- 49 ₪ בשנה שעברה, ל-57 ₪ לשלוש השנים הבאות.

 

לאחר שהוועדה אישרה את התעריף, החברה למשק וכלכלה של מרכז השלטון המקומי פרסמה מכרז לבחירת חברת ביטוח, אולם טרם נקבע זוכה במכרז.

 

לאור המצב שנוצר בו טרם נקבע זוכה למכרז, שרת החינוך פנתה לוועדה בבקשה דחופה לאשר להעלות את תעריפי הביטוח לשנת הלימודים תשפ"ג ולתקופות נוספות עד שנתיים, ל-69 ₪ לשנה.

 

השרה נימקה את חיוניות אישור העלאת התעריף, על מנת שהחברה למשק וכלכלה של מרכז השלטון המקומי תוכל לקיים הליך מכרזי נוסף לבחירת חברת ביטוח שתבטח את התלמידים.

 

 

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ משה טור-פז אמר, אנחנו שואפים לחינוך חינם, נגיש, עם שוויון הזדמנויות לכולם. המשרד מבקש להעלות את התעריף העלאה נוספת. אמרנו למשרד החינוך שאנחנו מצפים לראות מתווה שיראה הפחתה בתעריפי הרשות. יש אוכלוסיות שאין להם ביטוח מפני תאונות אישיות ולכן, בראיה חברתית, חשוב שהביטוח יהיה אמין ורציני. לתת הכל לכולם, זה לא לעשות שוויון.

 

 

כיסוי ביטוחי טוב הוא אינטרס ראשון במעלה. לכן זה עיקר ההישג שאנחנו צריכים לצאת איתו כאן היום. ח"כ טור-פז אמר שהוא קיבל התחייבות של מנכ"לית משרד ראש הממשלה, שכלל תשלומי ההורים לא יעלו. אני פונה ליו"ר הוועדה לקיים את הדיון בתשלומי ההורים בהקדם.

 

 

מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר אמרה, אם לא נצא למכרז נוסף, בתחילת השנה ילדי ישראל לא יהיו מבוטחים. בשל הכשל של המכרז הקודם, אנחנו מבקשים לאשר פרמיה של 69 ₪. השרה הודיעה שהיא פועלת עם שר האוצר לכך שכלל תשלומי ההורים לא יעלו. הרגישות לנטל התשלומים בראש מעיננו לכן הנטל לא יעלה. שטאובר הזכירה כי בשנת 2015 אושרה פרמיה של 75 ₪. ההחלטה להגיע לוועדה הייתה בהתייעצות עם ארגון ההורים. לדבריה, הדחיפות היא מאחר ואנחנו בנקודת זמן אפס ערב פתיחת שנת הלימודים.

 

ח"כ יוסי שיין (ישראל ביתנו) אמר, יש כאן כשל ניהולי גדול של משרד החינוך והשלטון המקומי. הגעתם בלי לעשות שיעורי בית. האחריות לא יכולה ליפול רק על חברי הכנסת. מאידך אמר שיין, אין אופציה שלא תיפתח שנת הלימודים.

 

ח"כ בני בגין (תקווה חדשה) אמר, מי שמתנגד, צריך להציע הצעה אלטרנטיבית.

 

ח"כ אמילי מואטי (העבודה) אמרה, אני מתנגדת להעלאה. מטרת התכנסות הוועדה צריכה להיות על מנת לבדוק איך האוצר סופג את ההעלאה. למה לרמוס את אלו שהמדינה רומסת מכל כיוון אפשרי? למה לא מורידים את תשלומי ההורים שאלה מואטי.

 

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) אמר, תשלומי ההורים, תשלומי החובה ותשלומי הרשות הם דבר פסול. הייתה הסכמה כאן בוועדה על מתווה שיציג הפחתה בתשלומי ההורים דיברו גבוה גבוה על הפחתה, אולם בפועל התעריפים רק עולים, זו יריקה בפרצופם של ההורים בתקופה של יוקר המחיה וירידה בשכר. אם העלאת התעריף תאושר, אני קורא להורים להשבית את הלימודים.

 

ח"כ אלון טל (כחול לבן) אמר, האתגר, הוא לצמצם את תשלומי ההורים, ואנחנו עומדים בו בהצלחה. שרת החינוך עשתה לא מעט לצמצום תשלומי הורים. אני מחזק את ידי השרה כדי שהתקציב יספוג את ההעלאה.
 

ח"כ סימון דוידסון (יש עתיד) אמר, אנחנו בנקודה שאנחנו לא יכולים שלא לאשר את התעריף. הילדים צריכים להגיע לתנועות נוער, לארגוני ספורט ולחוגים אחרי הצהריים. ניאבק פה בוועדה על כל שקל שלא יעלה להורים.

 

ח"כ אורית סטרוק (הציונות הדתית) אמרה, חינוך חינם הפך לסיסמה יפה ותו לא. ילדים מודרים מפעילויות, כי אין להורים כסף לשלם.

 

נציגת השלטון המקומי עו"ד נועה בן אריה אמרה, אנחנו תחת המחויבות החוקית שמחייבת אותנו לבטח את התלמידים. בעבר, הפרמיה השתנתה בין רשות אחת לאחרת . במשך שש שנים החזקנו מחירים זולים יותר מאלו ששילמנו ערב חקיקת החוק. אי האישור, יוביל לתוצאה הרת אסון שלא נוכל לפתוח את שנת הלימודים.

 

יו"ר הנהגת ההורים מרום שיף אמר, תשלומי ההורים לא ירדו בעשור האחרון. נאמר פה בוועדה שלא יאשרו העלאות בתשלומי ההורים, אולם לא נעשה כלום לא מקצצים כלום בתשלומים. אל תבקשו שנאמין לכם שתחזירו לנו את ה-20 ₪. אם המכרז יכשל, המשרד יחזור לפה ובנק ההורים ישלם שוב יקר יותר. במדינה מתוקנת משלמים מיסים לפי גובה ההכנסה. אנחנו לא בנק ואין לנו כסף.

 

עו"ד נעם וילדר מהמועצה לשלום הילד אמרה, אנחנו נגד תשלומי ההורים לחלוטין שסותרים את עקרון השוויון ומרחיבים את הפערים. צריך לצמצם את תשלומי ההורים באופן הדרגתי.

 

ח"כ משה טור-פז אמר בסיום הדיון, כיסוי ביטוחי טוב, הוא אינטרס ראשון במעלה של כלל ילדי ישראל והוא דואג במיוחד לאלו שאין להם כיסוי ביטוחי פרטי. ועדת החינוך מחליטה לאור הכשל במכרז, לקבל את הבקשה להעלות את התעריף. אנחנו מקבלים את הבטחתם של מנכ"לית משרד ראש הממשלה ושל מנכ"לית משרד החינוך שבסה"כ, ההורים לא ישלמו יותר. אני אומר כאן, אם נצטרך שרוה"מ עצמו יתערב בדבר, זה מה שייקרה.

 

כאמור, ברוב של חמישה ח"כים שתמכו בבקשה, מול התנגדותם של שני ח"כים, הוועדה אישרה את בקשת השרה להעלות את תעריפי הביטוח לתלמידים.

 

תגובות

מומלצים

\