תשלומי הורים מופרזים למסיבות הסיום

הסכומים המרביים שהותרו לגבייה (תשלומי הורים) בשנה"ל תשפ"ב הם כדלקמן: 54 שח למסיימי הקדם יסודי, 75 שח למסיימי כיתה ו', 125 ₪ למסיימי חטיבת ביניים 200 ₪ למסיימי כיתה י"ב.

27.05.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
תשלומי הורים מופרזים למסיבות הסיוםועדת החינוך בראשות ח"כ שרן השכל קיימה דיון בנושא תשלומי הורים למסיבות הסיום. 
 

 

יו"ר הוועדה ח"כ שרן השכל: "קיבלנו פניות של חברי מועצה והורים שסיפרו כי מופעל לחץ חברתי על הילדים לתשלום מופרז של מאות שקלים, מעבר לסכום המרבי שעומד על 200 ₪ למסיימי י"ב. זאת עבירה על החוק וזה אסור. מישהו פה עוצם עיניים."
 

 

ח"כ סימון דוידסון (יש עתיד): "ממש עכשיו, תוך כדי הדיון בדקתי ומצאתי שמתוך 8 בתי ספר תיכון בנתניה, ב-7 בתי ספר משלמים יותר מ-200 ₪. אסור שיגבו שקל אחד מעבר ל-200 ש"ח שאושרו כאן. כל נושא הכספים זאת השפלה להורים."
 

 

סגנית יו"ר הנהגת ההורים הארצית צופית גולן: "הסכומים המאושרים למסיבות הסיום כיום הם נמוכים ומאפשרים רק את הרמה הכי בסיסית. זה יוצר פתח לגבייה לא חוקית. אם מערכת החינוך רואה בזה משהו חשוב – היא צריכה לממן את ההוצאה."
 

 

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת): "יש להבחין בין הנשפים הראוותניים לבין הטקסים שמתקיימים בבתי הספר, אבל אי אפשר להתעלם מהקשר כי האחד מזין את השני. אני מציע לבטל את תשלומי ההורים לחלוטין."
 

 

המשנה לראש עיריית ראשון לציון אפרת אברמוביץ': "אני נדרשתי לשלם סכום מופקע של 612 ש"ח בכיתה של הבת שלי בתיכון. לא יכול להיות שבשכונה אחת יהיה טקס אחד ובשכונה אחרת טקס מפואר יותר. צריך ליישר קו. אלה שנמצאים במצב כלכלי קשה בכלל לא יבואו לכאן לדבר על זה. כל זה בנפרד כמובן מהנשף, שהוא חגיגה חוץ בית ספרית. טקסים בצבא ובאוניברסיטאות מרגשים ועושים את זה שם בצניעות ללא פזרנות יתרה. זה יקרה רק אם תהיה הנחיה שהנהלת בי"ס לא יכולה לקחת חלק, אפילו אם הנהגת ההורים הביאה את הכסף בעצמה."
 

 

מנהל אכיפה במשרד החינוך גור רוזנבלט: "בתקופה האחרונה התערבנו בעשרות מקרים ובתי הספר אולצו להשיב כספים, אבל אף אחד מהמקרים לא עסק במסיבות סיום. עד עכשיו לא זיהינו בעיה בנושא מסיבות הסיום. נעמיק את הבדיקה לאור מה שעלה עתה בדיון בוועדה."
 

 

נציגת המועצה לשלום הילד עו"ד נעם וילדר: "כל שנה אנחנו מקבלים פניות בנושא הזה. ברוב הפניות ההורים פוחדים שנפנה למשרד החינוך כדי שלא יתנכלו אליו ולכן בסופו של דבר משתפים פעולה עם התופעה הזאת."
 

 

ח"כ אימאן חטיב יאסין (רע"מ): " צריך פיקוח ובקרה מלאה כי הסכומים האלה פסולים ולא מוסריים."
 

 

ח"כ אלון טל (כחול לבן): עד שלא נשמע על הרתעה וסנקציות, בתי ספר ימשיכו לשים פס על ההנחיות. כמה פעמים התערב משרד החינוך? זאת מריחה."
 

 

בתום הדיון סיכמה ח"כ השכל: "בבדיקה של 5 דקות ראינו שב-70% מהתיכונים יש עבירה על החוק ומשרד החינוך לא עשה דבר כדי לאכוף את זה. זה הזוי! אני מבקשת ממשרד החינוך להוציא מידית מכתב הבהרה למנהלי התיכון ולומר שברגע שהם מבקשים מעל 200 ש"ח מההורים, זאת עבירה על החוק והם יעמדו לדין משמעתי. הוועדה מבקשת להטיל סנקציות, אחרת התופעה תחזור על עצמה בבי"ס שעבר על החוק. בנוסף, נבקש לקבל תוך שבוע מאגף האכיפה במשרד החינוך את הנתונים, בפריסה ארצית, איפה נגבו כספים נוספים למסיבות הסיום. לא יכול להיות שילדים ייצאו מושפלים וילכו לחפש מאיפה מקוששים את הכספים."​

 

תגובות

מומלצים