אשכול אזורי חדש אשכול רשויות מישור החוף

שרת הפנים איילת שקד:"חתמתי על הקמת אשכול אזורי חדש המתווסף לרשימה המרשימה של 11 אשכולות אזוריים קיימים שמטרתם העיקרית היא התפתחות הרשויות המקומיות, שיפור איכות חיי התושבים וצמצום הפערים".

26.05.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
אשכול אזורי חדש אשכול רשויות מישור החוף

 

שרת הפנים איילת שקד חתמה על הקמת אשכול רשויות מישור החוף - אשכול אזורי הכולל מעל 100,000 תושבים ומאגד בתוכו 6 רשויות מקומיות: אלונה, בנימינה-גבעת עדה, ג'סר א-זרקא, זכרון יעקב, חוף הכרמל ופוריידיס, בתקווה לחזק ולהרחיב בעתיד את האשכול על ידי צירוף רשויות נוספות ממחוז חיפה.

 

מודל האשכולות האזוריים משמש כפלטפורמה אזורית משותפת לרשויות מקומיות שכנות, לאספקת שירותים אזוריים משותפים ולקידום תוכנית לפיתוח אזורי מתוך תפיסה של איגוד משאבים, מיצוי יתרונות הגודל ופיתוח תפיסה מרחבית. כיום קיימים 11 אשכולות אזוריים במחוזות צפון, חיפה, מרכז, יו"ש ודרום אשר מאגדים בתוכם 156 רשויות שהן 60% מהרשויות המקומיות בישראל.

 

האשכולות פועלים במגוון תחומים מוניציפאליים: תכנון ותשתיות, מישור חברתי, חדשות ודיגיטציה, פיתוח כלכלי ועוד.

 

עם הקמת האשכול האזורי "מישור החוף", שבוצעה בסיוע וליווי מחוז חיפה במשרד הפנים משלב תכנונו, דרך צירוף הרשויות ועד לחתימה על הקמתו בפועל, עומד כעת מספר האשכולות האזוריים על 12, בהם חברות 165 רשויות (שהן 64% מסך הרשויות בישראל), ומתגוררים בהם למעלה מ- 3 מיליון תושבים.

 

האשכולות, המרוכזים על ידי אגף אזוריות במשרד הפנים, מבוססים על שיתופי פעולה בין הרשויות עצמן ובין משרדי הממשלה השונים ומטרתן העיקרית היא להוביל להתייעלות באספקת השירותים לתושבים, בצמצום עלויות ובשיפור איכות חיי התושבים באמצעות, הנגשת השירותים, הרחבה של שירותי ניהול, ופיתוח תחומים חוצי גבולות ובראיה מרחבית אזורית.

 

השרה שקד הוסיפה:"צירוף אשכול רשויות מישור החוף הוא אבן דרך נוספת במדיניותי לחיזוק השלטון המקומי, הן בקידום שיתופי הפעולה והן כפלטפורמה משלימה לביזור הסמכויות בשלטון המקומי".

 

שיתופי הפעולה עם הרשויות השונות ומשרדי הממשלה מתבטאים ביוזמות מצליחות כמו הקמת מערכי איסוף פסולת וקידום פתרונות קצה בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה, שיתוף פעולה עם משרד הכלכלה והתעשייה שהוביל למנועי צמיחה בראייה אזורית, הקמת מינהלת לאזורי תעשייה מרכז, סיוע בקידום מצוינות בחברה הבדואית והקמת מערך היסעים בפזורה בשיתוף משרדי החינוך והתחבורה, משרד האנרגיה שדאג למנות באשכולות ממוני אנרגיה אזוריים וגיבש תכניות היערכות לשינוי אקלים ועוד.

 

מנכ"ל משרד הפנים יאיר הירש: "האשכולות הם בחירה ולא חובה, ואני שמח על הצטרפותן של 6 הרשויות הנוספות ל- 156 הרשויות הקיימות אשר כבר הבינו את האוצר הגלום בהקמת האשכולות. אני מאמין כי רשויות נוספות יצטרפו כדי להוביל את עצמן ואת האזור כולו להישגים נוספים ומשמעותיים ואני תקווה כי משרדי ממשלה נוספים יצטרפו לתקצוב האשכולות מתוך ראייה אזורית רחבה".

 

 

תגובות

מומלצים

\