תקציבי ריחאניה ועין אל אסד אל מול המועצה האזורית מרום הגליל

ועדת המשנה לענייני פיתוח היישובים הדרוזים והצ'רקסים שמוביל חה"כ מופיד מרעי דנה ביחסי הגומלין בין היישובים ריחאניה ועין אל-אסד למול המועצה האזורית מרום הגליל, ובכלל זאת הקצאת תקציבים, פיתוח וסדרי עדיפויות.

24.05.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
תקציבי ריחאניה ועין אל אסד אל מול המועצה האזורית מרום הגליל

 

ח"כ מופיד מרעי על טיפול המועצה האזורית מרום הגליל ביישובים הדרוזים והצ'רקסים שבתחומה: "ישנן בעיות אך לצד זאת ניכרת התקדמות ואני מברך על כך".


    
ועדת המשנה של הוועדה לענייני החברה הערבית של הכנסת, לענייני פיתוח היישובים הדרוזים והצ'רקסים, בראשות ח"כ מופיד מרעי, התכנסה היום (ג') לדיון בנושא יחסי הגומלין בין היישובים ריחאניה ועין אל-אסד אל מול המועצה האזורית מרום הגליל, ובכלל זאת הקצאת תקציבים, פיתוח וסדרי עדיפויות. יו"ר הוועדה מרעי הזכיר בפתח הישיבה את יום הזיכרון לציון רצח העם הצ'רקסי. 

 

ראש מועצת כפר כמא, זכריא נאבסו: "בתאריך 21.5 אנו מציינים את יום הזיכרון לרצח העם הצ'רקסי בכל העולם. מעל ל-50 אחוזים מבני העם הצ'רקסי נרצחו, ואילו השאר גורשו למדינות שונות באירופה, תורכיה והמזרח התיכון. כעדה שותפת גורל לזה של מדינת ישראל אנו מצפים שהמדינה תכיר ברצח העם הצ'רקסי". 

 

יו"ר ועד מקומי עין-אלאסד, עבדאללה סלאמה, התייחס לבעיות השונות בישוב עין אל-אסד, לרבות סוגיות של תחבורה ציבורית, כבישי גישה, תקציבים ייחודיים עקב הטופוגרפיה ההררית בה נמצא היישוב ועוד. לדבריו, מאז הישיבה האחרונה בוועדה בחודש ינואר – לא התקדם הרבה. עוד ביקש לכנס את ועדת הגבולות כדי לדון בסוגיית הרחבת היישוב לצדו הדרומי, מעבר לקו הכחול, כדי לאפשר קידום שכונה עבור חיילים משוחררים. 

 

סגן הממונה על מחוז צפון במשרד הפנים, סאלח חוטבא: "המוקד של המועצה האזורית מטפל בתלונות וטענות שמועלות מצד הוועד המקומי, כדומת טיפול בענייני ביוב. יש עניינים אשר טעונים גיוס תקציבים ייעודיים לפיתוח, דבר המחייב בהתכנסות שולחן עגול המשותף לוועדים ולמועצה, כחלק מההסדרה הפנימית ביניהם". 

 

מנהל אגף תקצוב ותשלומים במשרד הפנים, איתן כהן: "המשרד לא מתערב לרשות מקומית בהקצאות בין היישובים מי יקבל יותר או פחות. זהו עניין פנימי של הרשות המקומית. החלטת הממשלה שנועדה במהותה לתגבר תקציבים קיימים לוועדים תהיה תחת בירור שלנו שכן זה בסמכותנו. כך למשל, אני יכול לדווח שכל מה שעליו הוחלט בהחלטת ממשלה מספר 959 עבר במלואו לרשות המקומית". 

 

יו"ר ועד מקומי ריחאניה, עזיז רוסתום: "העלינו אל מול המועצה המקומית מרום הגליל מספר נושאים לקידום: החלפת מדי מים לדיגיטליים, נגישות למבני ציבור, גיוס פרויקטור לקידום הסוגיות השונות בישוב, התקנת מצלמות ושיפוץ בית הקשיש". באשר לתכנית המתאר של השכונה החדשה עלמה-ריחאניה ציין כי היא נמצאת בהפקדה.
 
ראש המועצה האזורית מרום הגליל, עמית סופר: "קיים כסף שוטף בסכום של כשלושה מיליון שקל שמצוי בקרן ספציפית וימומש בהתאם לצרכי הוועדים. בוצעו עדכוני סטטוס לפרויקטים בריחאניה ובעין-אלאסד. דרשנו לקלוט מהנדס ייעודי שילווה את הפרויקטים  הללו. צרכי היישובים הוצפו בישיבה עם מנכ"ל משרד הפנים, וגם דובר על אופן חלוקת הכסף בין עין אל-אסד לריחאניה. אנו מתקדמים עם המהלכים בהתאם לנקודות שהועלו על ידי הוועדים המקומיים, וביניהן חסמי תכנון והרחבת יישובים, אתגרים טופוגרפיים, תשתיות, תחבורה וכדומה. כך למשל, בעין אלאסד הדגישו בפנינו את פרויקט המים אותו הם שואפים לקדם".

 

ח"כ מרעי סיכם את הישיבה ואמר: "הוועדה תבדוק אפשרות של העתקת חוות הלולים תוך שימוש באדמות מנהל. ביחס לתחומי שיפוט וועדות גיאוגרפיות – זהו נושא מורכב שהוועדה עוד תדון בו בהמשך. ישנן בעיות אבל לצד זאת ניכרת גם התקדמות וזהו סימן טוב. אני מברך על ההתקדמות הזו, ועדת המשנה עומדת לרשות הדרוזים והצ'רקסים כאחד, ללא שום הבחנה. ייתכן שהדיון הבא בנושא יתקיים במועצה האזורית מרום הגליל". 

 

החלטות הוועדה שהתקבלו עם תום הישיבה:


1.    ועדת המשנה לענייני פיתוח היישובים הדרוזיים והצ'רקסיים מודה לראש המועצה האזורית מרום הגליל, לראש מועצה מקומית כפר כמא, לנציגי משרדי הממשלה, ליושבי-ראש ועדי היישובים ריחאניה ועין אל-אסד ולנציגי הציבור על השתתפותם בדיון ועל הסקירה שהביאו בפניה.

 

2.    הוועדה מהווה כתובת לפניות של הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות בכל נושא. ותעשה את המוטל עליה בפיתוח וקידום החברה ביישובים.  


3.    הוועדה מבקשת מהמועצה האזורית מרום הגליל להעביר לעיונה את כל הפרויקטים שבוצעו ביישוב ריחאניה ועין אל-אסד.


4.    הוועדה שבה וקוראת למועצה האזורית מרום הגליל להציב במקום גבוה בסדר העדיפויות את הטיפול בפיתוח היישובים עין אל-אסד וריחאניה. 

 

5.    הוועדה רשמה בפניה את הודעתו של נציג משרד הפנים כי הם מלווים את המועצה האזורית בכל הנוגע לחלוקת התקציב הייעודי לשני היישובים ריחאניה ועין אל אסד.  

 

6.    הוועדה תעקוב אחר התקדמות התכנון להעתקת חוות הלולים מתוך היישוב ריחאניה אל מחוץ ליישוב.

 

7.    הוועדה תקיים דיון בנושא הוועדות הגיאוגרפיות ותחומי שיפוט של עין אל אסד.

 

8.    הוועדה תקיים דיון מיוחד בנושא התכנון המתארי והמפורטות ביישוב עין אל-אסד.

 

9.    הוועדה תקיים דיון מעקב במועצה האזורית מרום הגליל.

 

תגובות

2. בכיר לפני 3 חודשים
עדיף לא לתת לראשי מועצות כסף
1. דרוזי לפני 3 חודשים
פושה

מומלצים

\