הוגדל הסיוע לנשים נפגעות אלימות היוצאות ממקלט

נשים אלו חסרות פעמים רבות תמיכה משפחתית וכלכלית וזקוקות לסיוע כדי להצליח לבנות חיים עצמאיים בקהילה. ללא ליווי זה, קיימת סכנה של הידרדרות לעוני. יו"ר וועדת העבודה והרווחה, אפרת רייטן מרום: דווקא בימים כאלה, אנחנו מתקנים ומוסיפים מענק לטובת נשים נפגעות אלימות

14.06.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הוגדל הסיוע לנשים נפגעות אלימות היוצאות ממקלט


ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (שלישי) לקריאה ראשונה את הצעת החוק המגדילה את מענק הסיוע לנשים היוצאות ממקלט לנשים מוכות.


יו"ר הוועדה, אפרת רייטן-מרום (העבודה) ציינה כי דווקא בימים כאלה, אנחנו מתקנים ומוסיפים מענק לטובת נשים נפגעות אלימות. מדובר יוזמה מבורכת, שתסייע לחלשים בחברה.
 

 

יוזמת החוק, איבתיסאם מראענה (העבודה) הדגישה כי מדי שנה מסיימות כ-600 נשים את שהותן במקלטים לנשים מוכות, ורבות מהן יוצאות לחיים עצמאיים. נשים אלו חסרות פעמים רבות תמיכה משפחתית וכלכלית וזקוקות לסיוע וליווי ארוכי-טווח כדי להצליח לבנות חיים עצמאיים בקהילה. ללא ליווי זה, קיימת סכנה של הידרדרות לעוני ולמצבי סכנה ואף חזרה למעגל האלימות.

 

כדי למנוע זאת, מוצע להרחיב את מענק ההסתגלות הקיים (8,000 ₪) ולפרוס אותו לאורך תקופה כך שיינתן סיוע-המשכי בצורה של מענק חודשי (2,000 ₪ לחודש) למשך שישה חודשים, שיספק ביטחון כלכלי יחסי למשך התקופה הראשונה של היציאה לחיים עצמאיים. דבר זה, לצד סל התמיכה המוגדר בחוק, יסייע לנשים להשתקם ולבנות את חייהן העצמאיים אחרי תקופת המקלט.
 

 

בנוסף, מציעה מרעאנה לתקן את המנגנון הקיים בחוק לפיו האישה נדרשת לפנות למשרד הרווחה על מנת לקבל את מענק ההסתגלות, ולקבוע שתהליך בקשת המענק יבוצע בעת היציאה מהמקלט ובעזרת הצוות במקום. מטרת השינוי היא להגדיל את מספר הנשים הממצות את זכויותיהן וזוכות למענק בפועל, ולהעביר את האחריות לביצוע ההליך מהנשים המצויות במצוקה לצוותים המקצועיים המודעים לאפשרויות השונות ויכולים לסייע במימוש הזכויות. בנוסף, הסכים משרד הרווחה כי השם של "מקלט לנשים מוכות" ישונה ל"מקלט לנשים נפגעות אלימות".
 

 

שלומית בירנבוים, נציגת משרד הרווחה, פירטה את התכנית הקיימת כבר כשנה וחצי של המשרד – של עובדות-סוציאליות מלוות, לנשים יוצאות מקלט, בשיקום חייהן החדשים.

תגובות

מומלצים