השמנה וניתוחי החלפת מפרק ברך

השמנה מלווה בסיכון מוגבר לניתוחי החלפת מפרק ברך ובגיל צעיר יותר, בפרט בקרב נשים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהתפרסם לאחרונה, ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי השמנה מלווה בסיכון מוגבר להתפתחות אוסטיאוארתריטיס של הברך.

12.06.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
השמנה וניתוחי החלפת מפרק ברך

 

במאמר שפורסם בכתב העת ANZ Journal of Surgery מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי השמנה מלווה בסיכון מוגבר לניתוחי החלפת מפרק ברך ובגיל צעיר יותר, בפרט בקרב נשים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי השמנה מלווה בסיכון מוגבר להתפתחות אוסטיאוארתריטיס של הברך ומטרתם במחקר הנוכחי הייתה לבחון את היארעות השמנה בחולים שעברו ניתוח החלפת מפרק ברך בשל אוסטיאוארתריטיס באוסטרליה, בהשוואה להיארעות השמנה באוכלוסייה הכללית.

 

החוקרים התבססו על נתוני Australian Bureau of Statistics National Health Survey ועל מאגר Australian Orthopedic Association National Joint Replacement Registry והשוו בין חולים שעברו ניתוח החלפת מפרק ברך בשל אוסטיאוארתריטיס בין יולי 2017 ועד יוני 2018 לפי קטגוריית מדד מסת גוף אל מול האוכלוסייה הכללית.

 

מהנתונים עולה כי 35.6% מהמבוגרים באוסטרליה סבלו מעודף-משקל ו-31.3% סבלו מהשמנת-יתר במהלך תקופת המחקר. מבין 56,217 חולים שעברו ניתוח ראשוני להחלפת מפרק הברך בשל אוסטיאוארתריטיס, 31.9% היו בעלי עודף משקל ו-57.7% סבלו מהשמנת-יתר.

 

החוקרים מדווחים כי הסיכון היחסי לניתוח להחלפת מפרק הברך בשל אוסטיאוארתריטיס עלה עם עליה בקטגוריית מדד מסת הגוף. בקרב נשים בגילאי 55 עד 64 שנים, השמנה בדרגה 1, 2 ו-3 לוותה בעליה של פי 4.7, 8.4 ו-17.3, בהתאמה, בסיכון לעברו ניתוח החלפת מפרק ברך, בהשוואה לנשים ללא השמנה.

 

עוד עולה מהנתונים כי בגברים בגילאי 55 עד 64 שנים עם השמנה בדרגה 1, 2, או 3, תועדה עליה של פי 3.4, 4.5 ו-5.8, בהתאמה, בסיכון לניתוח החלפת מפרק ברך בהשוואה לגברים ללא השמנה.

 

בהשוואה למבוגרים ללא השמנה, אלו עם השמנה בדרגה 3 עברו ניתוח החלפת מפרק ברך בגיל צעיר בשבע שנים, בממוצע.

 

ממצאי המחקר מעידים על חשיבות השקעת מאמצים במאבק כנגד השמנה, כאשר הצלחת צעדים אלו עשויה להפחית את היקף המקרים של ניתוחי החלפת מפרק ברך משנית להשמנה.

 

לידיעה ב-Healio

 

תגובות

מומלצים