מועצת העיתונות בישראל סיירה בדליה

רפיק חלבי אירח את נציגי מועצת העיתונות בישראל, שהוביל המנכ"ל מוטי רוזנבלום, בין המבקרים השופטת דליה דורנר, עמוס שוקן מו"ל עיתון הארץ, וענת סרגוסטי, שוחחנו על מצב הכפר הדרוזי ואיך חוק הלאום ישפיע בעתיד.

13.08.2018 מאת: חסין חלבי
מועצת העיתונות בישראל סיירה בדליה

מועצת העיתונות בישראל היא גוף וולונטרי, שהוקם בשנת 1963 במשותף על ידי העיתונות (מו"לים, עורכים ועיתונאים) ונציגי ציבור, מועצת העיתונות מופקדת על שמירת הערכים של עיתונות חופשית, בהם חופש המידע, חופש הביטוי וחופש הבעת הדעה. נציגי המועצה מגינים על חופש העיתונות בהופעות בכנסת ובמאבק על דעת הקהל.

שוחחנו עם השופטת בדימוס דליה דורנר, בעניין חשיבות הביקור הזה וחוק הלאום שבחלקו פוגע בבני מיעוטים ובכפר הדרוזי, השופטת דורנר ציינה שהיא באה מתוקף תפקידה כשופטת שלא מתערבת בנושא הפוליטי אבל מבהירה שאם למדינה היתה חוקה זה היה טוב למיעוטים וגם לה.

ראש מועצת דליה רפיק חלבי, שבסקירה הראשונית שלו ציין שהתקשורת הארצית אין לה עניין בחדשות של המגזר הדרוזי, רק במקרה של ביטחון, או דבר פלילי ברמה ארצית.

רפיק הסביר לפורטל הכרמל, שהביקור מאוד חשוב, במיוחד שמדובר במובילי עיתונים חזקים בישראל, שיכולים להשפיע והיום המלחמה היא על התודעה הציבורית.

רפיק חלבי ראיין לפורטל הכרמל, ושוחח עם מו"ל עיתון הארץ עמוס שוקן, על חוק הלאום ומה שקרה בככר רבין, עם דגל פלסטין, ובעיקר על ביקורו של עמוס בפעם ראשונה בכפר דאלית אל כרמל.

עמוס שוקן: "לא יהיה קל למי שחוקק את חוק הלאום לחזור בו, יש חלק בציבור שמוקצן ימינה, ורה"מ ראה בחוק חלק אלקטרלי, לכן פחד לבטלו, המסקנות מהחוק יבואו בפסיקות של בג"ץ כתוצאה מעתירות על נושאים שונים כאשר ישתמשו בחוק לתת העדפה למי שיהודי על פני אזרחים לא יהודים".

עמוס: "יחלוף זמן עד שנדע מה ההשלכות של החוק הזה, עצם קיומו של החוק הזה שהיהודים הם סוג א' והם בעלי הבית והשאר הם אורחים, למרות שהם היו פה עוד לפני הרבה שנים, יוצר מתח ואווירה לא נעימה".

ענת סרגוסטי: "כל מי שנכנס לכפר, נדהם מהיופי והשילוט שהוא בעברית מאוד מושך את העיין, עכשיו אני שואלת, אחרי שהצלחתם לשכנע את הישראלי הימני, מה הלאה?".

נציגי מועצת העיתונות, נפגשו עם מספר צעירים, ששמעו מהם הסברים לגבי התחושות וההרגשה כדרוזים במדינה.

חברי מועצת העיתונות התארחו במטבח של נורה בדליה.

 

מועצת העיתונות בישראל בדאלית אל כרמל

תגובות

1. דילאווי1 לפני 4 שנים
זה

מומלצים

\