92% מהבוגרים בעלי מוגבלויות אינם נמצאים בזוגיות

הפרויקט שמקדם זוגיות ונישואין לאנשים עם מוגבלות: אנשים עם מוגבלות מדווחים על תחושת בדידות פי 4 מבני גילם ללא מוגבלות, שר הרווחה מאיר כהן בכנס השקת מרכז חדש לקידום זוגיות לאנשים עם מוגבלות

23.06.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
92% מהבוגרים בעלי מוגבלויות אינם נמצאים בזוגיות

צלמת כלליה ברטרנד

 

שר הרווחה והשירותים החברתיים, מאיר כהן, הכריז אמש (ג', 21.6) על כוונתו לקדם מיזם שמקדם זוגיות ונישואין לאנשים עם מוגבלות. השר לקח חלק באירוע השקת "מרכז חזון" של מכון פוירשטיין, בו לקחו חלק שורה של בכירים ובהם ראש עיריית ירושלים, משה ליאון. מרכז חזון מציע הכשרה וליווי מקיפים לצעירים עם מוגבלות, לקראת זוגיות ונישואין. בתקופה האחרונה ליווה מכון פוירשטיין עשרות אנשים עם מוגבלות והמיזם שהחל ביוזמה מקומית מספק כבר סיפורי הצלחה שהסתיימו בנישואין ובמציאת אהבה.

 

 

בישראל חיים כיום כ-780,000 בוגרים (גילאי 18-64) עם מוגבלות, המהווים 17% מקבוצת גיל זו. הרב  ד"ר רפי פוירשטיין, נשיא מרכז פוירשטיין, הסביר: "פערים בין אנשים עם מוגבלות לבין אנשים ללא מוגבלות קיימים בכל תחומי החיים. אולם, אחד הפערים המשמעותיים הינו בתחום הזוגיות. אנשים עם מוגבלות נתקלים באתגרים רבים בבואם ליצור קשרים בכלל וזוגיות בפרט :שלב ההיכרות, יצירת קשר ראשוני, בניית קשר ושימורו, תהליכי תקשורת נכונים, הבנת סיטואציות זוגיות, פתרון בעיות וניהול משק בית ועוד. בנוסף, עליהם להתמודד עם התנגדויות של החברה ולעיתים של המעגלים המשפחתיים הקרובים ביותר".

 

 

שר הרווחה והשירותים החברתיים, מאיר כהן, קרא בדבריו לאימוץ היוזמה והפיכתה לפרויקט לאומי: "בכוונתי להפוך את מיזם הנישואין בקרב אנשים עם מוגבלות לפרויקט לאומי. על מדינת ישראל להכיר בצורך הכל כך יסודי הזה של הכשרת אנשים ונשים עם מוגבלות לזוגיות ונישואין- לא ברור לי איך זה לא קרה עד היום. כשם שיש את הועדה למגורים, תעסוקה ופנאי המדינה צריכה לממן את ההכשרה והליווי של היחידים והזוגות. הזכות לאהוב מוקנית לכל אדם באשר הוא אדם״.

 

 

ראש העיר ירושלים, משה ליאון:,אמר בדבריו באירוע: ״מכון פוירשטיין ומשרד הרווחה והביטחון החברתי יוצאים בבשורה שנולדה מתוך אמונה עמוקה ומחוייבות עמוקה לאנשים עם מוגבלויות ולאיכות חייהם, לרבות השתלבותם בחיי נישואין. הערב כולנו מברכים על המהלך שכולו אהבת אדם ורגישות חברתית.

 

 

אני שמח שיוזמה מבורכת זו יוצאת מירושלים, ואנחנו בעיריית ירושלים באמצעות אגף רווחה נעשה כל שביכולתנו על מנת שהמכון יצליח במשימתו המורכבת. יחד נושיט יד אוהבת אל עבר האנשים שכה ראויים לה. יישר כח לכל מי שלוקח חלק במיזם חשוב ומבורך זה״.

 


רקע: בשנת 2006 אימץ האו"ם את "האמנה הבינלאומית בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות" שמטרתה להגן על זכויותיהם וכבודם של אנשים עם מוגבלות. מדינת ישראל, כחתומה על אמנה זו מתחייבת לשוויון ולמניעת הפליה כלפי אנשים עם מוגבלויות בכל מה שקשור לנישואין, משפחה, הורות ומערכות יחסים.

 

 

אולם, על אף הרצון של אנשים עם מוגבלויות לזוגיות וכל מה שמשתמע מכך ולמרות המחוייבות החוקית והאתית של מדינת ישראל לעניין המציאות רחוקה מכך שנות אור. 92%  מתוך אותם בוגרים עם מוגבלויות אינם נמצאים בזוגיות. אנשים עם מוגבלות בקבוצת גיל זו מדווחים על תחושת בדידות פי 4 מבני גילם ללא מוגבלות. על מנת לממש את הפוטנציאל למיניות וזוגיות, יש לתווך, להדריך וללמד אנשים עם מוגבלויות מיומנויות שונות, כמו גם לגרום להם להאמין בזכותם  וביכולתם לקיים קשרים זוגיים . בנוסף, יש להדריך את המעגל המשפחתי ולייצר פלטפורמות מותאמות לאנשים עם מוגבלויות.

 

כמה דוגמאות לסיפורי הצלחה: שמעון ויעל: שמעון בן 33 מתגורר במערך הדיור של פוירשטיין ומחפש זוגיות כבר הרבה שנים. שמעון חווה מספר פעמים זוגיות עם בנות זוג והקשרים לא צלחו. שמעון נותר מתוסכל ומאוכזב ורצונו העז לזוגיות התגבר. משפחתו המסורה של שמעון ניסתה לא פעם לסייע במאמצי שידוך ועשתה הכל כדי שהוא יצליח, עודדה אותו ונקטה במעשים אקטיביים.

 

לפני כשלוש שנים שמעון התחיל ליווי של מרכז חזון. למד את היסודות של חברות, יצירת קשרים, תקשורת ומיומנויות חברתיות ורגשיות. כששמעון עבר תהליך התחלתי, הוא הכיר בת זוג דרך המרכז וכיום הם בקשר יציב כבר קרוב לשנתיים. שמעון מאושר ומרגיש שמממש את עצמו גם בנושא הזוגי. מחויב מאד לקשר וממשיך כל הזמן בתהליך עצמי וזוגי כדי לשמר את הקשר ולהתקדם בו.

 

יעל בת זוגו של שמעון כבת 40. מתגוררת במערך הדיור פוירשטיין. יעל ללא משפחה קרובה והיא רואה צורך קיומי הישרדותי בהקמת משפחה משלה. גם יעל התנסתה בעברה בקשרים ובמערכות יחסים לא מיטיבות.
לפני כשלוש שנים החלה תהליך ליווי של מרכז חזון, למדה על דפוסי התנהגות ומחשבות וכיום כאמור היא מנהלת קשר יציב עם שמעון.

 

 

יונתן ומיכל: יונתן בן 34 , החל תהליך ליווי במרכז חזון. למד מהי זוגיות, מה השלבים להשיג זוגיות, מה זה דורש ממנו( למידה, אחריות, פיתוח זהות..) ולפני כארבעה חודשים התחיל תהליך קשר עם בחורה גם היא ממרכז חזון.

 

מיכל, בת 30 לומדת בחזון כבר 3 שנים. האתגר עם מיכל בתחילת התהליך היה לעבוד על הקונפליקט בין הרצון החזק לזוגיות לבין החששות שהיו לה בנושא.

 

מיכל ויונתן הכירו דרך המרכז לפני כארבעה חודשים. האתגר המרכזי הוא איזון וסנכרון קצב הלמידה והמוכנות שלהם לעבור שלבים בקשר. יונתן בשלב זה כבר מכוון לנישואין ומיכל יותר זהירה ומחושבת, ותהליך הלמידה שלהם דורש הרבה יצירתיות ואיזון מצד המנחה ומצד שניהם.

 

תגובות

מומלצים