מה בין טראמפ לסער וחולדאי? 

ציירו בדמיונכם את דרעי, את סער חולדאי בנט לפיד קץ שאשא ביטון זנדברג גנץ ליצמן הנגבי עמיר פרץ אמסלם רגב גמליאל גולן אקוניס שקד ליברמן הורוביץ ניסנקורן..... לא הוספתי עוד שם נהיר בשביל לא להסיט את הדיון למקום לא ענייני.

30.01.2021 מאת: אלברט שבות
מה בין טראמפ לסער וחולדאי? 

 

תנעצו מבט עם הדמיון שלכם ברשימה הזאת ותענו לעצמכם יש הבדל? יש הבדל מהותי בין המסר המרכזי של 'בית הקלפים' למסר המרכזי של בית הקלפים שלנו?
 
לא יודע כמה מכם ראה את הסדרה 'בית הקלפים' בנטפליקס. זאת הסדרה הראשונה בהפקת נטפליקס ואולי הטובה מכולן. אני רואה אותה כרגע בפעם השנייה ונהנה מכל רגע. השחקן הראשי (Kevin Spacey) משחק בתפקיד חבר קונגרס המכהן כמצליף המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים. תפקיד 'המצליף' דומה ליו"ר הקואליציה אצלנו בכנסת.
 
הקונגרס והבית הלבן הם שדה המשחק של הסדרה. הרבה אקשן דרמה רגשות עוצמתיים אנושיים מכל הסוגים, שנאה אהבה בגידה קנאה התנשאות הפקרות נאמנות בעיקר ציניות ואירוניה, יש בה מכל הבא ליד מלבד דבר אחד: אין בה פטריוטיזם אפילו לא סימלי למרות והעלילה היא במרכז העשייה של האומה האמריקאית, בקונגרס ובבית הלבן.
 
הרבה פוליטיקאים וחברי קונגרס פוגשים בסדרה אך אין אף אחד שמונע מדחף פטריוטי. אין שום חוק שמקדמים מטעמים אמריקאים כי אם מאינטרסים פוליטיים מפלגתיים ו/או אישיים. מפיקי הסדרה ביקשו לחדד את הנקודה הזאת לאורך כל הסדרה: המטרה מקדשת את האמצעים ולעולם אין המטרה אמריקה כי אם הפוליטיקה המפלגתית של אמריקה והפוליטיקאים שלה.

למעשה האינטרס של אמריקה נעדר כליל מהרקע, אני חושב שכותב הסדרה חווה בפועל הוא או מישהו שסיפר לו מיד ראשונה את הטראומה של העדר האינטרס האמריקאי ממפת הפוליטיקה האמריקאית, והכותב השתמש בסדרה בשביל להעלות על נס את הנקודה הטראומטית הזו. כל האמצעים מקדשים את המטרה המפלגתית או האישית כולל רצח. הסנטור המצליף רצח בשביל לקדם את מינוייו לסגן הנשיא. כותב הסדרה מתח את העט שלו עד האקסטרים בשביל לחדד את הנקודה: אין אמריקה אין אמריקאים יש מפלגה ופוליטיקאים.
 
לא כתבתי את השורות לעיל בשביל לקדם את הסדרה של נטפליקס האמינו לי. סיפרתי לכם לעיל שזו הפעם השנייה שאני צופה בסדרה הזאת והיום, לפני כמה דקות, לקחתי את השלט ולחצתי על מתג ההפסקה. ביקשתי ללכת קצת עם מחשבותיי... תגידו לי לא כן אצלנו? לא כן בכל העולם? ברוב העולם? לכו עם דמיונכם קצת הלאה בלי עט בלי טלוויזיה בלי לרשום רק לשחות בדמיון.

ציירו בדמיונכם את דרעי, את סער חולדאי בנט לפיד קץ שאשא ביטון זנדברג גנץ ליצמן הנגבי עמיר פרץ אמסלם רגב גמליאל גולן אקוניס שקד ליברמן הורוביץ ניסנקורן..... לא הוספתי עוד שם נהיר בשביל לא להסיט את הדיון למקום לא ענייני. תנעצו מבט עם הדמיון שלכם ברשימה שלנו ותענו לעצמכם יש הבדל? יש הבדל מהותי בין המסר המרכזי של בית הקלפים למסר המרכזי של בית הקלפים שלנו?
 

אני נועץ מבט לא רק ברשימה שלנו כי אם גם ברשימה הטרייה של ממשל ביידן החדש והמבריק של יונייטד סטייטס אוף אמריקה. אני מתגעגע, וואלה מתגעגע לדמות אחת בלתי צפויה שקראה תיגר על בית הקלפים של נטפליקס ועל כל בתי הקלפים של יונייטד סטייטס בעת החדשה. בעל הדמות הזו לא היה פוליטיקאי ולא עילוי, הוא אמר משהו והתכוון אליו, בזאת הסתכמה עשייתו.

הוא לא הבין את שפת האירוניה והציניות ולכן הצטייר כעוף מוזר בבית הקלפים האמריקאי. דווקא טייקון היה- לא אחד העם, הוא היה ביזנס מאן שאהב את אמריקה אולי כי נתנה לו מטובה ורצה לתת לה בחזרה. דונלד טראמפ שמו. לא יודע כמה עשרות שנים יעברו עד שיבוא עוד עוף מוזר כמוהו לבית הלבן ויחפש את אמריקה לא את בית הקלפים שלה. אמריקה של ביידן היא בית הקלפים הטבעי שנטפליקס עשתה עליו כסף וסדרה מוצלחת. זה הסיכום וזה מה שרציתי להגיד.
 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים