מה קורה כשזוג המתגורר בחו"ל מתגרש?

לא מעט זוגות דרוזיים מתחתנים ועוברים להתגורר במדינות אירופה ואמריקה, יש כאלה שהקשר הזוגי ביניהם מתפורר ואחד מבני הזוג מחליט לחזור ארצה ללא הבן זוג, איך מתגרשים ומה מעמד בן הזוג במצב כזה?.

12.10.2017 מאת: פורטל הכרמל
מה קורה כשזוג המתגורר בחו

לכל צעיר וצעירה דרוזים שמתחתניםלפי חוקי בתי הדין הדרוזים, יש ערב חותם על הכתובה שהוא אחראי לאותו צעיר או צעירה.

במקרה של בני זוג שמחליטים להעתיק את מגוריהם לחו"ל וקורה מקרה שאחד מהם החליט להתגרש בהסכמה, הוא יכול להגיע לבתי הדין עם אותו ערב או איש שהוסמך על ידי בני הזוג ולנהל את מהלכי הגירושין.

אם הצעיר או הצעירה מסרבים להגיע לבית הדין הדרוזי אז אותו צד שמבקש להתגרש צריך לדאוג שמישהו מטעמו יופיע במקומו בבית הדין לצורך גירושין.

במקרה של אזרח או אזרחית מישראל שהם דרוזים שהכירו דרך הרשת החברתית בן זוג ממדינה כמו סוריה או לבנון ורוצים להתחתן, אז הכתובה מתבצעת דרך איש בית הדין המוסמך בארץ שנוסע לירדן ומבצעים שמה את הכתובה.

חשוב לקחת בחשבון כל פרט ופרט לפני שמתחתנים, במיוחד אם בני הזוג מחליטים לעבור לגור במדינה אחרת, בה אין ייצוג לבתי הדין הדרוזים.

נתוני הגירושין והנישואין בעדה הדרוזית בישראל: בכפרים הדרוזים עוספיה מובילה באחוז המתגרשים, בכל שנה בעדה הדרוזית יש 160 ילדים להורים גרושים, ב2016 טופלו בבית הדין בעכו 1726 תיקים וברמה"ג טופלו 266 תיקים.

העדה הדרוזית היום כולל יישובי רמת הגולן כ 139000.

במהלך שנת 2016 נרשמו בבית הדין הדרוזי 1100 חוזה נישואין (عقد) מתוכם 935 בבית הדין בעכו, 165 בבית הדין במסעדה.

במהלך שנת 2016 נרשמו בבית הדין הדרוזי 162 (137 בעכו - 25 ברמת הגולן) מקרי גירושין (طلاق). 14.7% אחוז הגירושין.

12 מקרים של גירושין לפני חתונה (فسخ عقد زواج). (11 בעכו - 1 ברמת הגולן), בית הדין בעכו טיפל ב 1726 תיקים בשנת 2016. בית הדין ברמה"ג טיפל ב 266 בשנת 2016.

מהנתונים עולה תמונה מאוד מעניינת שמיד נקלטת בתדהמה, זה לגבי הכפר עוספיה, כשעושים השוואה לעומת כפרים אחרים אפילו לעומת מדינות בעולם, עוספיה היא יוצאת דופן ומעניינת מאוד.

בעוספיה אחוז הגירושין גבוה מאוד מזה ארבע שנים המגמה רק עולה, אפילו בהשוואה למדינות אחרות בעולם עוספיה מובילה בגירושין.

עוד נתון חשוב עולה, שבעוספיה אחוז גבוה של נשים התחתנו עם גברים מכפרים אחרים, לא הסתדרו ותוך זמן קצר התגרשו וחזרו להתגורר בעוספיה.

בנוסף בעוספיה כמות התיקים שנפתחים בבתי הדין הדרוזים גבוהה בצורה מטורפת.

לגבי כפר עין אלאסד, שהינו כפר קטן ואחוז התושבים קטן מאוד, שני מקרים של גירושין נשמע גבוה באחוזים.

יש להוסיף לנתונים המעניינים את כפרי הגולן, בעיקר את כפר מגדל שמס, פעם היו עושים עקד באירוסין, מה שהפסיקו לעשות בשנים האחרונות, בגלל המחויבות והעמידה בפני שופט בפתירת בעיות, היום הצעירים הולכים על פאתחה (חברה) בלבד ולא רוצים כתובה.

בכל שנה בעדה הדרוזית יש 160 ילדים להורים גרושים, במקרי הגירושין חמישים אחוז מהזוגות שהתגרשו ללא ילדים.

נתון מאוד חשוב שלא נמצא באף עדה, יש כארבעים אחוז זוגות מתגרשים שמגיעים לבית דין עם הסכם גירושין מוסכם במעורבות אנשי דת.

שיחה שקיימנו עם עורך דין כמיל מולא מנהל בתי הדין הדרוזים

 

תגובות

1. الزواج اعدام לפני 9 חודשים
نكد حوا

מומלצים