דרוזים מסוריה רוצים להגיע לישראל

אלפי הפליטים הדרוזים שנמצאים בארצות העולם התאחדו עם דרוזים ישראלים, בקבוצה שמוביל משהור חמשו אחד ממתנגדי המשטר הסורי, שבשיחה לפורטל הכרמל "התקווה של הפליטים הדרוזים הסורים היא בממשלת ישראל".

06.03.2018 מאת: אמילי חלבי, חסין חלבי
דרוזים מסוריה רוצים להגיע לישראל

משהור חמשו

אבו פהד משהור חמשו, מכפר צלאח'ד בסווידה שבהר הדרוזים, אבו פהד פליט סורי, שמזה שש וחצי שנים חי מחוץ לגבולות סוריה וכעת נמצא בשוויץ.

משהור חמשו אחד ממנהיגי תנועת ההתנגדות לשלטון בשאר אסד, וחבר בתנועת ההצלה הסורית שבנויה מאזרחים סורים מכל העדות שרוצים להציל את העם הסורי ולבנות חיים טובים באווירה של שלום ויחסי שכנות טובים עם כל המדינות במזה"ת כולל ישראל. אותם פעילים שחלקם נמלט לארצות אירופה וחלקם האחר נתפס ונעלמו עקבותיהם, חמשו אחד האנשים שהתמזל מזלו והצליח להגיע לשוויץ עם משפחתו, בסוריה השאיר אחריו את כל נכסיו שנאמדים במיליוני לירות סוריות.  

משהור הרגיש את הצורך ביצירת קבוצה שתהווה הקשר בין הפליטים הדרוזים שנמצאים באירופה לאחים הדרוזים בכל הארצות והמטרה היא לעזור לדרוזים בסוריה.

משהור: "הקשר הראשוני התחיל עם האחים במג'דל שמס ומשם התחלנו להתרחב, לישראל ולירדן, הייתה עזרה כספית למספר צעירים, מאחר ו 25 אלף צעירים דרוזים הגיעו לאירופה, התחלנו דרך אנשים טובים והצלחנו ליצור קשר עם שיח' מוופק טריף שהגיע אלי לביתי והסברנו על מצב הדרוזים בסוריה והדרוזים הפליטים, משם התרחבנו ויצרנו קשר עם חברים מכל הארצות והכפרים בישראל בכרמל ובגליל".

"החלטנו לעשות קבוצת ווטסאפ שקראנו לה "لقاء جبل الريان لبني معروف" כדי לחבר את הדרוזים בכל מקום ולהכיר את הקרובים ולהתעדכן על מה שקורה בשטח ולעזור כשצריך לכל דרוזי שצריך עזרה".

משהור: "הקבוצה מכילה חברים מסוריה, לבנון, ישראל, ירדן, אירופה, אוסטרליה, ארה"ב, אמריקה הדרומית, כורדיסטאן ועיראק".

"לקחנו תחת החסות שלנו 60 סטודנטים דרוזים סורים ואנחנו מעבירים להם מלגות כדי לממן את הלימודים שלהם. בעניין הפליטים באירופה המצב הכלכלי קשה מאוד, הפליט מקבל משכורת חודשית בסך 360 יורו, אנחנו מתנהלים בסכום הזה".

משהור: "התקווה של הפליטים הדרוזים הסורים היא בממשלת ישראל, היום אין לנו אף אחד, הדרוזים בישראל וממשלת ישראל הם הגב שלנו, הם אלה שתומכים ועוזרים, אני קורא לדרוזים בישראל לעזור ולאפשר לדרוזים באירופה להגיע לישראל לעבוד ולהתפרנס ולפרנס את המשפחות שלהם".

משהור דיבר על הבעיה החברתית שנוצרה, שרוב הצעירים שהיגרו הם גברים, דבר שיצר חוסר איזון מגדרי בקרב האוכלוסייה הדרוזית בסוריה, ולעלייה חדה בשיעור הרווקות הדרוזיות בסוריה ובהקשר לצעירים שהיגרו הם ילכו לאיבוד בארצות שהיגרו אליהם.

משהור: "המשטר הסורי הדיר את הדרוזים אחרי העצמאות של סוריה, והתנכל לרבים, המשטר הסורי ראה בדרוזים סכנה לשלמות סוריה, ולכן קיצצו במספר הדרוזים בתפקידים הבכירים בצבא ובפרלמנט הסורי, קצינם שנחשבו כמסוכנים נכלאו, אחרים סולקו או הוגלו. המצב הכלכלי הקשה גרם לרבים להגר לחו"ל, כך שמצב היחסים של הדרוזים הסורים עם המשטר הסורי לא טוב, רוב המתנגדים למשטר היגרו מסוריה".

"יש היום השכלה והבנה בקרב הדרוזים, לכן לא תהיה מלחמת אחים בין הדרוזים הסורים".

משהור: "בסוריה יש מתנגדים למשטר והם פועלים בכל המישורים , הדרוזים שוחרי שלום והם חיים עם השכנים שלהם בהרמוניה מזה אלפי שנים, הבעיה במשטר הסורי שמקבל תמיכה אדירה מחיזבאללה ואיראן שהגיעו והשתלטו על האדמות והכלכלה והעם הסורי לכוד באמצע ולא יכול לעשות כלום".

משהור: "סוכם עם שיח' טריף וההנהגה הדתית הדרוזית בישראל לפעול מול ממשלת ישראל, לאפשר לקבוצת משלחת של דרוזים סורים להגיע להשתתף בחג נביא יתרו עה"ש, הדבר הזה מאוד חשוב עבורנו".

"אני מודה לכל האנשים בישראל שעוזרים וממשיכים לעזור ונמצאים בקשר הדוק איתנו, כי תרומתם היא לא רק כספית היא מעבר לזה".

 

תגובות

8. אישה לפני 4 שנים
איך עזבו הגברים את הנשים מאחור ועזבו איך?
7. ראמה לפני 4 שנים
מס 6
6. עובדות לפני 4 שנים
מעל 200אלף דרוזים ברחו מסוריה...
5. דרוזי לפני 4 שנים
למספר 4 ה.....
4. חורפיש לפני 4 שנים
דרוזים לא עוזבים ארצם
3. ראמה לפני 4 שנים
עיב
2. לעולם לא לפני 4 שנים
לעולם לא
1. עתידן לפני 4 שנים
להתחיל לתכנן ולהקים עיר דרוזית ברמת הגולן שתקלוט עשרות אלפי דרוזים שברחו מסוריה לאירופה ואמריקה .. ש

מומלצים