הדרוזים בין "אחינו" לבין השכל הישר רציונאליזם

כדי לשרוד בעולם מנוגד ומעומת(עימות) ומתוקשר, חייבים הדרוזים לשים את זהותם הדתית-רוחנית, מעל שאר זהויות שלהם, כי היא הזהות האמיתית והנצחית שלהם, וכל שאר הזהויות זמניות ומשתנות עם שינויי העולם.

09.11.2017 מאת: גבר אבו רוכן
הדרוזים בין

מי הוא אחי, מי הם אחינו?? השאלה לא עוסקת באחים ביולוגיים, הורים משותפים, משפחה וקרובים, האם להתייחס לכל הדרוזים, כאחים?? כולל עבריינים ורוצחים וגורמי נזקים לנו ולאחרים?? האם כל הדרוזים, הם אחים באמת, במובן הדתי-עדתי ?

האם יש אחדות דרוזית, בנושא מסוים או בנושאים מסוימים?? האם כל הקהילות הדרוזיות בארץ ובעולם, מתנהגות כאחים עם שאר הדרוזים??

האם דרוזים מנוגדים בזהויות שונות, יכולים להתנהג, כאחים?? האם דרוזים בעלי שייכויות מנוגדות, פוליטית, חמולתית, מפלגתית, לאומית, אזרחית, מדינית, חברתית, מתנהגים או יכולים להתנהג כאחים??

התשובות לסוגיות האלה, מתחלקות לכן ולא, או בלי תשובה או התייחסות, קיימות מספר קטיגוריות של הזהות הדרוזית : זהות דרוזית דתית, שייכות לדת הדרוזית, דת "אלתוחיד ", זהות דרוזית מדינית-אזרחית, בהתאם למדינה שחיים בתוכה, במזרח התיכון: ישראל, לבנון, סוריה, ירדן, תורכיה, איראן (חלק מאלמוחדון, לא בשם דרוזים) ומדינות אחרות בעולם, כמעם בכל היבשות, בעיקר אמריקה הצפונית, והדרומית, ואוסטראליה, וקצת בארצות אירופה, זהות דרוזית תרבותית-חברתית, ערבית, עברית-ישראלית, אמריקאית, קנדית, ומערבית בארצות המערב

זהות דרוזית פוליטית - אידיאולוגית, ערבית, ישראלית, וזרמים בארצות המערב

זהות דרוזית רוחנית-מיסטית (גלגול נשמות), והקשר לאלמוחדון, שהדרוזים חלק קטן מהם נודע באלף השנים האחרונות בלבד

אלמוחדון האלה שואבים את תורות הנסתר והפילוסופיה והאמונה מתרבויות העולם העתיק, מצרים העתיקה, הפרעונים, יוון העתיקה, פרס העתיקה, הודו, סין, טיבת, אטלנטיס, תרבויות מיסופוטאמיה, עיראק העתיקה, ועוד.

בבסיס האמונה והעקרונות של אלמוחדון, מופיעים שלושה יסודות: אמונה באל אחד, מונותיאיזם, גלגול נשמות, נצחיות הנשחה, רציונאליזם, השכל הישר, החיים והשיפוט לפי השכל וההיגיון.

במציאות, קיים פער גדול בין הדרוזים, בגלל השוני הרב ביניהם, בהרבה נושאים, לגבי החיים על פי השכל והשיפוט בהתאם לרציונאליזם וההיגון, הדרוזים בקהילותיהם השונות בעולם (כשני מיליון אנשים), מודעים ומרגישים ברובם שהם אחים באמונה ובבסיס במשותף, אך במציאות יש ניגודים בין מכלול הזהויות והשייכויויות.

כדי לשרוד בעולם מנוגד ומעומת(עימות) ומתוקשר, חייבים הדרוזים לשים את זהותם הדתית-רוחנית, מעל שאר זהויות שלהם, כי היא הזהות האמיתית והנצחית שלהם, וכל שאר הזהויות זמניות ומשתנות עם שינויי העולם.

זה הקריטריון וקנה המידה שצריך לעמוד בפני כל דרוזי באשר הוא ובכל זמן ומקום, לשמור על המאחד עם הדרוזים האחרים, ולהמשיך לזרום בחיים ובעולם עם אחרים, בעבודה, למידה ויחסי -אנוש תקינים וטובים, כשהסיסמה הבסיסית של הדרוזים היא: תחיה, ותן לאחרים לחיות, בלי כפייה מכל סוג שהוא.

כמו כן, כדי לשרוד ולהתקדם בעולם, חייבים לשחרר את השכל והמנטליות, מכל מה שמעכב את הזרם הפרוגרסיבי, כלומר ההתקדמות בחיים בכל נושא ועניין, והתפתחות וצמיחה אישית, שכלית ונפשית ורוחנית ואנושית.

גורם נוסף שיעזור לדרוזים לשרוד ולהתקדם ולהתפתח, ואהבת לרעך כמוך, אהבה וכבוד תמיכה בין כולם, במקום השנאה והקנאה והפרימיטיביות וההרס העצמי בין הכוחות המנוגדים בחברה ובעדה.

ודבר אחרון, קיום המצווה הראשונה והחשובה ביותר, דיבור אמת והתנהגות טובה וחיובית עם כולם ודרך ארץ קדמה לתורה, והימנעות מגרימת נזקים לאחרים ולעצמנו, אמן, امين يا رب ا لعا لمين.

 

ד"ר ג'בר אבורוכן, מרצה ומדריך ומנחה,בעל תוארים אקדמיים במכלול נושאים, גאואגרפיה ולימודי סביבה,הסטוריה ומזרחנות, פילוסופיה, חינוך, ספריות וספרנות, מנחה יוגה ומדיטציה, מוסמך ברפואה משלימה, גמלאי מערכת החינוך, כיום מורה דרך ומנחה מדיטציה.

פורטל הכרמל

תגובות

1. צעירה לפני 11 חודשים
לומדים דברים חדשים

מומלצים