המופע המשפחתי שצוחק על הכל

רק אחרי שחוותה קושי בגידול הילדים ואובחנה בסרטן השד, נרשמה רותי גרינגליק מרעננה ללימודי גישת שפר והבינה. מאז היא מגדלת חמישה ילדים והפכה למנחת הורים מובילה ומעלה מופע משפחתי שאסור להחמיץ.

24.06.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
המופע המשפחתי שצוחק על הכל

 

סיפורה של רותי גרינליק, בת ,55 מרעננה, נשואה+ חמישה ילדים, מתחיל בגיל 29. אז הכירה את בעלה צביקה, שהיה בן 36 ותוך 3 ימים החליטו השניים להתחתן -  כן. אהבה ממבט ראשון.

שניהם באים ממשפחות מרובות ילדים ומרובות אחיינים והיה להם ברור שגם להם תהיה משפחה גדולה, תוך 9 שנים, לאור העובדה שהתחתנו בגיל מבוגר יחסית, הביאו לעולם חמישה ילדים.

רותי בחרה במסלול של עובדת סוציאלית וצביקה כעו"ד הפך עם השנים, לאיש עסקים, שחלק גדול מעיסוקו בחו"ל, פרט לתקופות מילואים ארוכות בהם שירת כמג"ד.  "אני זוכרת שכשהילדים היו צעירים היה לי ממש קשה, כי צביקה היה מגד בשריון במילואים ונעדר לתקופות ארוכות ובין לבין היה יוצא הרבה לחו"ל".

כשבתה הבכורה הייתה בכיתה ד' ילדה רותי את בנה החמישי- תינוק נוסף למשפחה. כשמלאו לו שבעה חודשים, נעצרו החיים – רותי אובחנה כחולה בסרטן השד. "זו הייתה שנה מאתגרת במיוחד, היה לי קשה. רציתי לעשות סדר בבית ועם עצמי. ידעתי לבשל ולחתל תינוקות, אבל שום דבר לא הכין אותי למצב החדש. לא ידעתי מה עושים". מספרת רותי.

אחרי התייעצות עם יעל אליצור, הצטרפה רותי לחוג הורים ברעננה. כשהבינה כמה זה עזר לה החליטה להצטרף למסלול להכשרת מנחות עם יעל אליצור בירושלים. באותה התקופה סממני הטיפול הכימוטרפי נראו – רותי הייתה קרחת והתביישה להסתובב ולצאת מהבית. אבל בעזרת כמה משפטי חיזוק מיעל שעזרו לה להתגבר על הבושה, החליטה להגיע קרחת ללימודי ההכשרה. תוך חודש מתחילת הלימודים – הבינה רותי שיש דרך אחרת לחיות עם הילדים מבלי לסבול!!!

"כשנולדו הילדים לא הייתי מוכנה, לאחר מכן למדתי בשפר, הבנתי שיש דרך להנות מהילדים, ראיתי הרבה מצבים עם הילדים של שיתוף פעולה. היו לי גם יחסים קשים עם אבא שלי ולימוד גישת שפר שם אותי במקום הנכון גם בעניין הזה. גם בקשר הזוגי נעשה לי סדר, נזכרנו מחדש בתחושות היפות שליווי אותנו בשלב החיזור הקצר ובאהבה ממבט ראשון שחווינו".

כמו בכל משפחה נורמטיבית כשנולדו הילדים והצטרפו עוד ועוד אחים, צצו גם הרבה וויכוחים ומריבות בין ההורים. הלימודים של רותי, הפכו את כל המצבים המורכבים האלה לפשוטים יותר ומסלול הפתרון היה ברור להם. בעקבות החוויה האישית שחוותה רותי ולאחר מסלולי הכשרה שונים שעברה במרכז שפר, היום היא מלווה נשים לשותפות חדשה עם בן הזוג, ועוזרת להורים רבים ליהנות מגידול הילדים, בקבוצות הורים שמנחה וביעוצים.

"היום קשה מאוד להיות הורים" טוענת רותי בנחרצות, "החברה כיום מאשימה את ההורים בכל דבר שקורה והורים התבלבלו לגמרי. ההורים עושים הכל בשביל הילדים והילדים מצידם בונים על כך שההורים יצילו ואתם בכל מצב. כך שבפועל הם תלויים יותר – חלשים יותר.  האחריות נשארת אצל ההורים בבית הספר, בשעות אחר הצהריים ואפילו בחוגים. במקביל ההורים מנסים להיות חברים של הילדים והתפקיד של ההורה הטשטש. בתרבות המערבית הילד נמצא במרכז ואנחנו די עובדים עבורו ובשבילו".

בגישת שפר לומדים שהורה מחנך, הוא בעל התפקיד החשוב ביותר. תפקיד ההורה להורות את הדרך והילדים צריכים אותנו חזקים ומשמעותיים בחייהם. מדובר בגישה מעשית שמתעסקת בהווה ובה כל הורה מגלה שיש לו שליטה רק על עצמו, הוא זה שאמור לעמוד בראש הפירמידה.

בעקבות השינוי המשמעותי שרותי גרינגליק עשתה באימהות שלה והשינויים שחוותה והשפיעו על כל מישורי החיים בבית, החליטו רותי וצביקה להעמיד מופע משפחתי שמעביר הלאה את חווית השינוי והתחושה האופטימית שמלווה את המשפחה. בזמן הקורונה, כל יום שישי העלתה המשפחה בלייב, קטעי שירה ונגינה שבחלקם מהווים קטעים מהמופע המשפחתי שלהם.

" מאז ומתמיד היינו משפחה ששרה וצוחקת בכל הזדמנות, על עצמה ועל החיים. צביקה חזן וחובב שירה, אני ועוד שני ילדים מנגנים וכולנו שרים. כשהבנו שדרך השירה אנחנו יכולים להביא שמחה לאנשים, שילבנו בזה סיפורי משפחה עם רעיונות שלמדתי בגישת שפר והוטמעו בחיינו. תוך הרצה של המופע, הבנו שיש לנו מתנה משמעותית ויצאנו עם המופע לבמות שונות בארץ. המשובים מדברים בעד עצמם וזו עוד דרך בה אני מרגישה שאני מביאה את מה שלמדתי, יישמתי והשפיע על חיי, לציבור הרחב. המרקם שבין הורות לזוגיות הוליד את שם המופע המשפחתי שלוקחים בו חלק ההורים והילדים כאחד - "אין לי מושג- תשאל את אמא".

"המפתח לשינוי בידיים שלך" הוא שמו של כנס הקיץ של מרכז שפר שיתקיים בתאריכים 20-22/7. רותי בטוחה ברעיון המסתתר מאחורי השם הזה. זהו הכנס הראשון להורים בגרסה מקוונת, ובו מפגשים ייחודיים עם מנחי שפר ואנשי מקצוע מהתחומים הנדונים. הכנס יעמוד בסימן הורות, זוגיות ומודעות אישית. הכנס יעסוק השנה בסוגיות מרכזיות, המאפיינות כמעט כל משפחה בישראל ויוקדש למערכות יחסים שאנו מנהלים, בכל רובד בחיינו: בזוגיות, במשפחה, מול עצמנו, מול הילדים ועוד.

הכנס "המפתח לשינוי בידיים שלך" של מרכז שפר יכלול הרצאות מגוונות, סדנאות אינטראקטיביות, ייעוצים מקצועיים ואולפן פתוח שישדר שידורים חיים לאורך כל ימי הכנס. הכנס שצפוי לארח כ-2000 משתתפים, יתקיים זו השנה העשירית. הפעם במתכונת מיוחדת, ככנס דיגיטלי מקוון, גם התכנים וגם הטכנולוגיה הותאמו לרוח התקופה. ייעוצים ואולפן חי יתנהלו במהלך הכנס, הרצאות, וכ- 25 סדנאות אינטראקטיביות, יפתחו לקהל ויועברו בשידור חי על ידי מיטב היועצות, נשות מפתח בתחום הטיפולי, מנחות קבוצות והדרכת הורים וותיקות, המתמחות בגישת שפר.

עלות הכנס החל מ-65 ₪ למושב אחד ועד 185 ₪ לחמישה מושבים. בימים אלו נפתחה הרשמה מוזלת שתמשך עד ל- 10.7. הכנס יתפרס על שלושה ימים 20-22/7. הרשמה באתר www.merkaz-shfer.org או בטלפון- 02-9944886

מרכז שפר, נוסד בירושלים לפני כעשור ומאז ועד היום עוסק בתחומי ההורות, הזוגיות והמודעות האישית. המרכז מכשיר מנחים ויועצים הפועלים כיום בגישת שפר ובראשו עומדת הגב' יעל אליצור, תלמידתה של בלהה שפר (ממקימי מכון אדלר). יעל בעלת כ-40 שנות ניסיון בתחום ההנחיה ההורית והייעוץ. כיום פועלים בכל רחבי הארץ כ-150 מנחים ויועצים המעבירים את הידע שצברו לכ-7000 הורים שלומדים את הגישה מידי שנה ולכ-50 מוסדות חינוך ואלפי עובדי חינוך בכל מגזרי האוכלוסייה.

 

תגובות

מומלצים