מה עושים החיילים הדרוזים בחג סבלאן?

זהו יום חג לעדה הדרוזית שבו עולים דתיים וחילוניים למקום הקדוש נביא סבלאן עה"ש בחורפיש, רס"ן לוטפי חרב:"אנחנו במנהל אוכלוסיות לוקחים חלק בעיצוב אישיות החיילים, מחנכים את החיילים שלנו על סובלנות והדרך הכי טובה לעשות את זה דרך החגים והמנהגים".

10.09.2019 מאת: אמילי חלבי
מה עושים החיילים הדרוזים בחג סבלאן?

 

חג נביא סבלאן עה"ש יום חג רשמי במדינת ישראל לעדה הדרוזית, שחל כל שנה בתאריך 10 לספטמבר, נביא סבלאן עה"ש, הוא הנביא הרביעי ברשימת חמשת הנביאים של העדה הדרוזית, צבע ההיכר שלו כחול.

רס"ן לוטפי חרב, מפקד המרחב הדרוזי והצ'רקסי במנהל אוכלוסיות, בשיחה על חג סבלאן עה"ש ואיך מציינים את החג בצבא.

לוטפי: "אני רוצה לברך את בני העדה הדרוזית ובפרט את חיילי צה"ל לרגל חג נביא סבלאן עה"ש. הצבא משתדל לאפשר לכלל החיילים לשמור על התרבות שלהם ועל החגים שלהם, בכל חג יוצאת איגרת מטעם הרמטכ"ל שבה הסבר על החג, אנחנו מצפים מהמפקדים לשחרר את החיילים ליום חופש מטעם המערכת, כהוקרה לחג ועל מנת לאפשר להם להיות בבית עם המשפחות".

לוטפי: "אנחנו שולחים איגרת לכל היחידות, בנוסף המפקדים בכל היחידות איפה שיש להם חיילים דרוזים, אוספים את החיילים שהם מכל הדתות ומספרים על החג, המטרה שלנו זה "דע את האחר", כך אנחנו מחנכים את החיילים שלנו על סובלנות והדרך הכי טובה לעשות את זה דרך החגים והמנהגים. כך כל החיילים לא רק הדרוזים זוכים לדעת ולהכיר על החג והנביא ומנהגי החג".

"אפשר לחלק את בני העדה הדרוזית לדתיים וחילוניים, אבל מה שאפשר לראות וזה מאוד יפה שאלה שהם לא דתיים מכבדים את המנהגים וכן לוקחים חלק ומשתתפים בחגים ובטקסים כאות הזדהות, במיוחד שמדובר בעדה קטנה, וזה כבוד שהחילוניים נותנים לדתיים".

לוטפי: "אנחנו במנהל אוכלוסיות בתקופה של עשייה ואירועים, לפני זמן קצר פתחנו קורס עברית והעצמה אישית במחווה אלון, קלטנו כ40 חיילים דרוזים ומנסים לתת להם חיזוק משמעותי בכל מה שקשור בשפה העברית והעצמה אישית".

"בנוסף פתחנו לפני שבוע את המחזור הרביעי של מכינת אופק, מכינה חצי שנתית, במסגרת המכינה אנחנו לוקחים בני נוער לפני גיוס, דוחים להם את הגיוס חצי שנה, ומלמדים אותם בתקופה הזו הרבה נושאים בדגש על העצמה אישית ושפה עברית, ביטחון עצמי, ניווטים, וידיעת הארץ".

"אנחנו גם נערכים להשתתף באירוע בשביל הבנים, בכובע שלנו אנחנו מלווים את המשפחות השכולות לקראת האירוע, כולל מפקדי צה"ל שמשתתפים באירוע".

"בפתיחת שנת הלימודים המד"נים שלנו לקחו חלק מאוד גדול בכל ההכנות בתוך בתי הספר, היות ובכל בית ספר מוצב מד"ן דרוזי שאחראי ופועל להכווין את המלש"בים לכל מה שקשור לתהליך הגיוס".

"בחודש האחרון נפתח קורס צו אחוד, במסגרתו של פרויקט זה, בחודש אוקטובר לוקחים את המלש"בים תלמידי י' ו- י"א ללשכת הגיוס לעשות את הצו הראשון ביחד כמסגרת בית ספרית".

לוטפי: "אני חושב שיש מגוון גורמים שפועלים ביחד לעיצוב אישיות החייל, אנחנו חלק מזה, למשרד החינוך יש לו תפקיד מאוד חשוב, אנחנו בהכנה לצה"ל מנסים דרך הפרויקטים השונים לאתר את החסמים ולתת להם מענה ישיר, ע"מ לחזק את המלש"ב ושיכנס לצבא בצורה יותר חזקה".

לוטפי: "אני מאחל לחיילים שלי זיארה מקבולה, וחשוב לדעת על המנהגים, על הנביא סבלאן מספרים שהוא היה נביא שתמיד קרא לסובלנות ולשיוויון בין כלל העמים, אני קורא לכולם להיות סבלניים לדאוג לאחר ולהכיר את האחר".

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים