סרן אשרף חיר "האמונה נותנת להתמודד בכל סיטואציה"

אין כמו התחושה להציל חיי אדם, סרן אשרף חיר פרמדיק ואח טיפול נמרץ בפלה"ק, שטיפל במאות מקרים של נפגעים והרוגים, בראיון לפורטל הכרמל, מספר על תחושת הסיפוק מהתפקיד ומשתף אותנו באירועים בלתי נשכחים,"התפקיד שלנו לטפל ולא להתעסק במי האדם ומה הוא עשה".

25.08.2019 מאת: אמילי חלבי
סרן אשרף חיר "האמונה נותנת להתמודד בכל סיטואציה"

 

סרן אשרף ח'יר בן 36 מפקיעין, נשוי ואבא טרי לתינוק בן חודש, עתודאי בוגר מסלול משולב של אח מוסמך ופרמדיק, מהאונ' העברית, בוגר תואר שני בניהול מצבי חירום באסון, השתחרר מהצבא לפני 3 שנים , היום אח מוסמך ופרמדיק במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים אסותא בת"א ברמת החייל. 

לפני שלוש שנים השתחרר מהצבא והחל לעשות מילואים בחטיבת כרמלי, על תקן אח טיפול נמרץ בפלוגת החייאה קדמית. במהלך שירותו הצבאי והמילואים ביצע תפקידים מעניינים ומשמעותיים. בין היתר השתתף בשתי משלחות חילוץ הומניטריות באהיטי ב2010, שם שימש אח באוהל המיון, ובנפאל ב2015, שם היה אחראי על המחלקה האורתופדית. בנוסף, היה שותף בביה"ח שדה שהוקם למען הסורים הפצועים ברמה"ג במסגרת פרויקט "שכנות טובה".

אשרף סיים תיכון בפקיעין במגמת פיזיקה ביולוגיה ותמיד נמשך לרפואה, באותם שנים שהתחיל לחשוב על אקדמיה הייתה מצוקה כלכלית במגזר, ואשרף חשב איך ללמוד מבלי להיות מעמסה על ההורים אז נרשם לעתודה.

אשרף: "אני תמיד אומר לחברים ללכת ללמוד לשרת ולעשות תפקיד משמעותי, אותו אדם שרוכש השכלה יהיה אדם טוב יותר לעצמו למשפחתו ולחברה שלו".

"שירתתי בצבא עשר שנים מ 2006-2016, השתתפתי במשלחות הומניטריות בהאייטי ב2010 ובניפאל ב2015, בצבא הייתי אח מוסמך וגם פרמדיק, בנוסף הייתי גם במערך ההדרכה, בקרב האחים והאחיות והצוותים הרפואיים בצבא, כיום במילואים אני ביחידת פלה"ק".

אשרף: "אני נמצא בפלה"ק של חטיבת כרמלי, שזה פלוגת החייאה קדמית, שזה בא לידי ביטוי בזמן מלחמה, ומטרתו לשפר את מתן הטיפול הרפואי לחייל בכל דרג. מביאים טיפול ברמת מיני בית חולים שדה שמביא יכולות של טיפול נמרץ וכירורגי לדרג השדה ולדרג השטח, קרוב ללחימה, קרוב לחיילים והכל במטרה לזרז את הטיפול בפצועים ולהציל חיים".

אשרף: "אצלנו ביחידה יש לנו חברה תותחים מהמפקד עד אחרון החובשים, חברים חדורי מוטיבציה וסופר מקצועיים, ביחידה שומרים על כשירות, אנחנו מתאמנים לפחות פעם בשנה, נפגשים להדרכות והרצאות, מפגשים של סגל הפיקוד ביחידה, אם חלילה פורצת מלחמה כל אחד יודע מה תפקידו ואיפה להתייצב ולכל אחד יש את הגזרה שלו".

אשרף: "היום בחברה הדרוזית יש יותר רופאים, חובשים ופרמדיקים, אחיות, רנטגנאים ועוד, וזה אות כבוד, וזה בזכות ההנגשה של כל היכולת לשלוח סטודנטים ולממן את הלימודים שלהם במשך שנים".

"אתה מרגיש בעננים בכל פעם שאתה מסיים החייאה מוצלחת, זו מצווה מבחינתי אני מרגיש הרבה סיפוק, לפעמים יש אנשים שלא שורדים ומאוד קשה לבוא ולבשר למשפחה, אבל אסור להישבר ולהאשים את עצמך, התפקיד זה להמשיך ולהציל חיי אנשים".

סרן אשרף התגייס אחרי מלחמת לבנון, השתתף בעמוד ענן ובצוק איתן, ורכש ניסיון בתחום הטיפול בנפגעים.

אשרף: "פועלים בהתאם לסיטואציה, כאשר מגיעים לאזור מוכה אסון אז יש את הפאן של המטפל הפשוט, את הפאן הניהולי ואת הפאן של מארגני משלחת, כשאתה מצליח לטפל בילד ושם לו גבס על היד השבורה מבחינתך זה סיפור הצלחה . אם מסתכלים יותר מערכתית אתה מגיע למדינה הרוסה ללא יכולת לספק טיפול לנפגעים ואתה בא ומכין יישות, בית חולים שדה, נקודת אור בים של חושך, ואתה מקבל נפגעים מטפל ומשחחרר אותם, ואז מתחיל להגיע נהר של אנשים שבאים לקבל טיפול, יש הרבה דילמות ופה נכנסת האתיקה הרפואית במי לטפל".

אשרף: "מה שהפליא אותי במשלחות שהשתתפתי בהן, באותן ארצות מוכות אסון, איך שהנפגעים מחכים לקבל טיפול בשקט ובסדר מופתי, בלי צעקות, הלוואי שאנחנו הישראלים נלמד להיות כאלה עם פרופורציה לחיים, אנחנו צריכים להודות לה' על החיים האלה ואנשים לא מעריכים מה יש לנו

"המשלחות ההומניטריות של צה"ל, אחרי כל אסון שלוקחים חלק בו, צוברים ניסיון מבחינת ציוד ואנשים".

אשרף: "לגבי בית חולים שדה שהקמנו לטיפול בסורים, שונה ומפתיע לשמוע שפת אם וכביכול כשאתה מטפל בפצועים ממדינת אויב, אבל יש את אמנת חיל הרפואה ויש לנו ערכים, במבצע תכלת ארגמן הייתי שותף מתחילתו כשהיה עוד מסווג, היינו מקבלים טלפון ומגיעים במסוק לבית חולים שדה ומתארגנים לקבל פצועים, אנחנו לא היינו שואלים שאלות, מטפלים בנפגעים נטו, בשעות הראשונות האנשים היו מפוחדים ולא הרבו לדבר בהמשך כשראו שמטפלים בהם הם הבינו שבצד שלנו מטפלים ודואגים לבריאות שלהם ואז הם נפתחו לצוותים הרפואיים". 

אשרף: "במשפחה ההורים ואשתי ליוו אותי לאורך כל השירות, בכל טקס היו לצידי, תמיד תמכו ועודדו, אני חייב להם את ההצלחה שלי"

"יש לי הרבה תכניות מגירה, לפני 4 חודשים עברתי לבית החדש שלי, אני מתכנן למצוא לי עבודה קרוב לבית, עדיין לא החלטתי לאן פניי מועדות, יש תכנית בעתיד אולי למוקד רפואת חירום או בתחנת מד"א באזור".

אשרף: "לאחרונה יש הרבה מקרי חנק תינוקות ואנשים לא יודעים להתמודד עם מצבי חירום, והם נלחצים מכל דבר קטן, אז חשבתי כמה זה חיוני לעשות הדרכות לאנשים". 

"אני מדריך החייאה בכיר באסותה, ואני רואה שיש חלק מהרופאים שלא מתעסקים ברפואת חירום ביום יום, לא יודעים לעשות החייאה, פעם טיפלתי בפצוע ירי, והייתי צריך להעביר את הפצוע לרופא מילואים ולחזור ליחידתי, כשהגיע אלי הרופא מסתבר שהוא רופא עיניים במילואים, הוא שאל אותי מה יש לנו כאן?, אמרתי לו פצוע ירי וחשפתי בפניו את הפצע, הוא ראה כמות דם מטורפת שבחייו לא ראה והתעלף לי".

אשרף: "בתור אנשי צוות רפואי במבצע או בפעילות מסויימת אנחנו מגיעים למשימה ומטפלים בפצועים ומצילים חיי אדם ולא מעניין אותנו הרעש מסביב או כל שיקולים אחרים אנחנו הדרג המטפל מגיעים לכל נקודה מתכוננים מכינים ציוד מקבלים תדרוך קצר ומתחילים בעבודה שלנו, אנחנו מטפלים בכל אדם כאדם, הייתי מפקד קורס חובשים פלוגתיים, ותמיד הסברתי לחובשים הצעירים שהתפקיד שלנו לטפל ואל לנו להתעסק במי האדם ומה הוא עשה, אם הוא מחבל או אויב, נכון שהמציאות שאנחנו חיים בה קשה אבל אסור לנו לאבד את הצפון, יש לתת לגורמים המוסמכים לעשות את עבודתם אחרי שמטפלים בפצוע".

אשרף נזכר בסיפור במבצע עמוד ענן, "נסענו באוטובוס מלא במדריכים של הצוותים הרפואיים בצבא לכיוון שטחי הכינוס בדרום, בדרך באזור צומת אופקים נהג האוטובוס ראה רמזור מהבהב ומיהר מיד לחצות לפני שהרמזור נהיה אדום, למזלנו, הרכב שהיה מאחורינו עצר וקיבל פגיעת גראד ישירה, אנחנו מיד עצרנו והתחלנו לטפל בפצועים. מתנתקים מסערת הרגשות שהיה פיצוץ לידך ושזה היה יכול להיות פגיעה ישירה באוטובוס שנסעת בו ומתחילים לטפל בנפגעים אוטומטית".

אשרף: "טיפלתי במאות מקרים, של נפגעים, הרוגים ופצועים קשה, אני אומר שלכל אחד יש את המטען שלו שהוא מביא מהבית, אני מאמין בגורל ומאמין שאנחנו כצוותים רפואיים יודעים להתמודד ולטפל בכל מקרה, אני מאמין שהאמונה שלי מחזקת אותי ונותנת לי להתמודד היטב בכל סיטואציה".

"המסר שלי לחיילים שכל אחד ימשיך לעשות את תפקידו בצורה הכי טובה, בהתאם לחוקים ולפקודות, לתרום ולעזור לחברו להצליח ולא להכשילו. לגבי החברה שלנו שנמצאת במצב קריטי של אלימות ופשע אני עצוב ומאחל שהמצב ישתפר".

 

פורטל הכרמל

תגובות

3. דרוזי לפני 12 חודשים
כל הכבוד
2. פואד חיר לפני 12 חודשים
כל הכבוד בן דוד יקר
1. דרוזים ישראלים לפני 12 חודשים
רפואה ומדע והומניזם בצה"ל..יפה מאד..

מומלצים