רב סרן איהב שליאן להיות עם חופשי בארצנו

רס״ן איהאב שליאן בן 36, ארמי נוצרי מנצרת עלית, קצין אג״ם תקשוב בפיקוד צפון, נשוי לגרייס ואב לאדריאן ותאלין, בראיון לפורטל הכרמל על השירות בצה"ל והובלת הצעירים הנוצרים לגיוס.

28.04.2018 מאת: אמילי חלבי
רב סרן איהב שליאן להיות עם חופשי בארצנו

רס״ן איהאב שליאן, סיים את לימודיו בבית ספר גרמני נוצרי בנצרת, וקיבל הצטיינות, גם פסיכומטרי גבוה, התקבל ללימודים בטכניון, כל חבריו מהשכבה המשיכו בלימודיהם האקדמאים והוא החליט להתגייס לצה"ל.

רס״ן איהאב שליאן: "ב 1999 התגייסתי לצה"ל, לגולני כלוחם, יצאתי לקורסי קשר ומערכות הפעלה, לקורס קצינים, עברתי הרבה תפקידים, מגדוד התותחנים, תפקידים באוגדה ובחטיבה, היום אני בפיקוד של אגף מבצעים של פיקוד הצפון, חיל התקשוב, לפני זה למדתי 4 שנים הנדסת חשמל ואלקטרוניקה מטעם הצבא".

במהלך שירותו הצבאי רס״ן איהאב לקח חלק במבצעים שונים, "אני גאה שלקחתי חלק בהגנה על מדינת ישראל, במלחמת לבנון, מלחמת לבנון השניה, צוק איתן, עמוד ענן, הייתי בתפקידי מפתח והובלתי מערך שלם להביא את כל הכלים לנצח בקרב. אני מאמין שלהתגייס לצבא זו הדרך הנכונה ביותר לרתום את כל המיעוטים. יש לי אחות שירין ששירתה כלוחמת בקרקל ועברה לחיל החינוך, אח במג"ב, בן דוד בחיל הים, ואני שמח שבמשפחה ממשיכים במורשת שהתחלתי בה".

רס״ן איהאב השתתף במשלחת צה"ל לפולין "עדים במדים", שנחשב לפרויקט הדגל החינוכי של צה"ל, החיילים מבקרים באתרים רבים הקשורים לקהילות היהודיות השונות, בהם בתי כנסת ובתי קברות יהודיים, שרידי גטאות, מחנות עבודה, מחנות ריכוז ומחנות השמדה. בחלק מהמקומות החיילים מקיימים טקסי זיכרון צבאיים. מדי שנה יוצאות שתיים־שלוש משלחות צה"ליות למסע, שבכל אחת מאות חיילים או מפקדים, לצד משפחות שכולות וניצולי שואה.

על הימים ההם בפולין רס"ן איהאב סיפר: "במשלחת הייתי הכי צעיר, המג"ד שלי בחיל התותחנים החליט על הצטרפותי למשלחת, כדי לחזק את השייכות שלי לארץ ישראל, זו הייתה הפעם הראשונה שאני יוצא לחו"ל, מה שראיתי בעיניי, חיזק את השייכות שלי לעם ישראל".

"את התעודה שהשתתפתי במשלחת לפולין ב 2002 אני שומר עד היום, למיעוטים מאוד חשוב וכדאי שייראו מה היה במחנות ההשמדה, אסור שהשואה שעבר העם היהודי תחזור שוב".

"אנחנו התנדבנו להתגייס לצבא, כי הרגשתי זכות גדולה לשרת ולהגן על המדינה שלי, אני התחלתי בגיוס העדה הנוצרית לצה"ל ב2012 יחד עם אחרים שרתמתי למהלך, הובלנו פורום גיוס העדה הנוצרית ולא מתוך גזענות, אלא כי אנחנו מבינים את הזהות ההיסטוריה והמורשת, עם שאין לו אבא ואמא שלא יודע מה הזהות שלו הוא יכחד, העם היהודי אחרי השואה שעברו התאחדו, הגיעו לארץ והקימו מדינה ודיברו בשפה העברית התפללו בתלמוד בשפה הארמית שדיברו בה לפני אלפיים שנה, אז הנוצרים הארמים יכולים גם להתפלל בשפה שלהם ולשמר את השפה והתרבות הארמית".

רס״ן איהאב שליאן: "כשלומדים על שואה בבית ספר לא מבינים את משמעות ההרג ומדי ההרס שהיו, כשהגעתי לפולין עם משלחת קציני צה"ל וראיתי את הדברים במו עיניי רק אז הבנתי, כאשר הסתכלתי על הבגדים והנעליים וראיתי איך נראה מחנה ההשמדה, כאשר העולם שתק, אני לא מתפלא שהיום העולם שותק נוכח הזוועות שמתרחשות במזרח התיכון".

"אנשים לא יהודים לא מייחסים חשיבות ליום השואה, הצעידה במשלחת עדים במדים הפכה את ההבנה של השואה למשהו מוחשי בקרב רבים מבני המיעוטים, המסע הזה השפיע עלי באופן משמעותי מאוד, נוצר כאן קשר וחיבור מאוד מיוחד בין הקצינים המשתתפים במשלחת".

רס״ן איהאב שליאן: "המיעוטים רוצים להשתלב במדינה, בעדה הארמית יש נשים רבות שהתגייסו ומתגייסות לצבא, לומדות מטעם הצבא, והן משתלבות מאוד יפה בכל תפקיד".

רס״ן איהאב שליאן: אני ממשיך לתרום את חלקי בצבא, בקיץ אתמנה לתפקיד סגן אלוף ואהיה הנוצרי הראשון שמקבל סגן אלוף, וכשאני אשתחרר אמשיך לתרום את חלקי למען ארץ ישראל ולטובת הנוצרים שהם חלק מהמדינה".

חשוב לציין כי מתוך ארבעה אחים של איהאב, התגייסו שלושה לשירות בצה"ל,  אחיו היה במגב ואחותו הייתה בקרקל.

 

תגובות

מומלצים