הוועדה המחוזית הפקידה את תכנית המתאר הכוללנית לדלית אל כרמל

התוכנית מוסיפה 13,560 יחידות דיור שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה של כ-85,000 תושבים, כמו כן, התוכנית כוללת תוספת של שטחי תעסוקה ומסחר, תיירות וכן פארק על שטח של כ-35 דונם בממשק עם גן לאומי "פארק הכרמל"

05.08.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הוועדה המחוזית הפקידה את תכנית המתאר הכוללנית לדלית אל כרמל

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה הפקידה את תוכנית המתאר הכוללנית לדלית אל כרמל להתנגדויות והשגות הציבור. התוכנית שקודמה על ידי מנהל התכנון, בשיתוף עם המועצה המקומית דלית אל כרמל ורשות מקרקעי ישראל, קובעת את המסגרת התכנונית הכוללת של היישוב לטווח ארוך ומהווה בסיס תכנוני להכנה ולאישור תכניות מפורטות התואמות אותה.

התוכנית כוללת תוספת של 13,560 יחידות דיור, מעבר ליחידות הדיור המאושרות ביישוב, שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה של כ-85,000 תושבים. בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת תוספת של 126,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה, 43,000 מ"ר עבור שטחי מסחר, 80,000 מ"ר עבור שטחי מלונאות במזרח ובמערב. בנוסף, התוכנית מוסיפה אזור תעסוקה בדרום היישוב. ומחזרת את ציר עירוב השימושים לאורך השדרה הראשית.
כמו כן, התוכנית כוללת הקמת פארק על שטח של 35 דונם במזרח היישוב שיתחבר עם הפארק הלאומי "פארק הכרמל".

בהיבט התחבורתי, התוכנית כוללת הקמת שתי דרכים נוספות ממזרח וממערב היישוב שיקלו על העומס בציר הראשי ויאפשרו חיבור בין השכונות המגורים המתוכננות.

מתכננת מחוז חיפה במינהל התכנון, ליאת פלד*: "מדובר בבשורה תכנונית עבור היישוב, היות שתכנית המתאר תאפשר ראייה כוללת של היישוב, וקידום עתידי של תכניות מפורטות בהיקף נרחב, שביכולתן לספק מענה עבור צרכי התפתחות היישוב לשנים רבות, בהיבטים של פתרונות דיור עבור מחוסרי דיור, יצירת אזור תעסוקה חדש בדרום היישוב כמענה לכלכלת היישוב ולמועסקים ביישוב, התווית מערך דרכים חדש שיספק מענה להתרחבות היישוב וכן חיזוק ממשקי התיירות, סביבה, וחברה בין פארק הכרמל ליישוב".

דלית אל כרמל, הינו היישוב הדרוזי הגדול ביותר בארץ, המונה כיום כ-17,400 תושבים. מיקומו של היישוב על רכס הכרמל לצד היישוב עוספיא, שתי המועצות מגדירות יחדיו את המרחב התכנוני של רכס הכרמל. דלית אל כרמל מוקפת בשטחי פארק לאומי כרמל שהינו שטח ללא שיפוט. מרבית הקרקעות בישוב ובממשק עם גבול הפיתוח הן בבעלות פרטית ושטחים בבעלות מדינה מרוחקים מגבולות הפיתוח, רובן בתחום פארק לאומי כרמל. חלק גדול מהמשפחות הינן מחוסרות קרקע או שבבעלותן שטח קרקע מצומצם.

התכנית נערכה ע"י גורדון אדריכלים, בהובלת אדר' דורית שפינט ואדר' אלנה קולופאיב, התוכנית מנוהלת בידי חברת סיטילינק.

 

עוד בנושא הישג ענק לתכנית המתאר בדליה למרות החוסרים

תכנית הרחבת שטח הפיתוח העירוני של דאלית אל כרמל, פרוטוקול הוועדה המחוזית חיפה, פורטל הכרמל מסכם את הדברים, בכל הגושים והחלקות, הגושים 17 אלף חזרו לעוספיה, תכנית מלונאות בקרקע פרטית בדליה, סיפוח שטחים שלא נכללו קודם באלואנסה אום אשקף ועוד.

 

פורטל הכרמל

תגובות

11. תושב לפני 2 חודשים
עד אז
10. عسفاوي לפני 2 חודשים
كا الاحترام
9. עלי לפני 2 חודשים
יפה שעה אחת קודם
8. דלאויי לפני 2 חודשים
אולי זה יעצור את המצב הגרוע בכפר
7. סמי לפני 2 חודשים
מי צריך תכנית מתאר בכלל
6. איש איש לפני 2 חודשים
רפיק עבד על כולם
5. מן הישוב לפני 2 חודשים
כניעה ושיתוף פעולה מלא
4. פרחאת סעד לפני 2 חודשים
תוכנית מתאר לדאלית אל כרמל
3. חלבי לפני 2 חודשים
תכנית נהדרת
2. אזרח לפני 2 חודשים
על פניו נראית תכנית טובה
1. אסון לפני 2 חודשים
העיקר הפארק

מומלצים