התקנת מעלון ביתי-מהיכן מתחילים ולמי פונים?

מעלון הינו אמצעי ניידות בטיחותי, המיועד לבתיהם של אנשים עם מוגבלויות ואנשים בגיל השלישי והם למעשה אמצעי ניוד בתוך סביבת המגורים בה מותקן גרם מדרגות.

21.07.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
התקנת מעלון ביתי-מהיכן מתחילים ולמי פונים?

תמונה:freepik

 

קיימים מספר סוגים שונים של מעלונים למגוון רחב של בתים ומדרגות.

בישראל חיים מאות אלפי בעלי מוגבלויות, הנזקקים לאביזרים ואמצעי עזר חיצוניים על מנת להקל על חייהם. אחד מאביזרים אלה הוא כיסא גלגלים, באמצעותו ניתן להתנייד בבית או מחוצה לו. אחד המכשולים הגדולים למשתמשים בכיסאות גלגלים ולאנשים עם מגבלות תנועה אלו מדרגות. מעלון ביתי יכול להיות פתרון אופטימלי לנכים ובני הגיל השלישי המעוניינים להמשיך להיות ניידים בביתם מבלי להרגיש שהם נטל על בני הבית וגם כאשר הנכה נמצא לבד בביתו הוא יכול להשתמש במעלון בבטיחות. המעלון מותאם באופן אישי למשתמש ולביתו, לכן חשוב לבחור את סוג המעלון המתאים ואת התשתית הנדרשת לו כחלק בלתי נפרד מהבית.

סוגי מעלונים:

קיימים כמה סוגים של מעלונים ביתיים ולמרות שמטרתם זהה, מתן יכולת שינוע מלאה לבעלי מוגבלויות, הם פועלים בצורה שונה האחד מהשני. בין סוגי המעלונים אותם ניתן להתקין בבית פרטי תוכלו למצוא: מעלון כסא קו ישר, מעלון מתעקל לגרם מדרגות מתפתל, מעלון משטח, מעלון זחליל ועוד.

מעלון משטח - מעלוני משטח המיועדים לאנשים המרותקים לכיסאות גלגלים. מעלוני המשטח מיוצרים משני חלקים עיקריים: המשטח עצמו מהווה פלטפורמה לנשיאת כסא הגלגלים והיושב עליו, והשני, מסילה המותקנת על גבי מעקה גרם המדרגות במידה והדבר אפשרי. במקרים בהם לא קיים מעקה בגרם המדרגות, ניתן להתקין מסילה המותאמת למבנה גרם המדרגות.

מעלון כסא - פתרון  המספק מענה עבור בעלי מוגבלויות והמתקשים בניידות. מדובר במתקן המוצמד למסילה ליד גרם המדרגות. בשונה ממעלוני משטח ביתיים, כאן מדובר במתקן עם כיסא, ויש צורך לעבור אליו במידה ומתניידים על גבי כיסא גלגלים. ניתן להתאימו למדרגות ישרות או מעוקלות,  בהתאם לצורך.

מעלון אנכי - מעלון אנכי מתפקד כמו מעלית, רק באופן הידראולי ואינו חשמלי. כמו כן אין לו צורך בפיר. המעבר בין הקומות מתבצע באמצעות החלל שקיים גם כך בחדר המדרגות, דרכו נע המעלון.

שימוש בכל סוגי המעלונים הינו אמצעי ניידות בטיחותי, קל לתפעול ונוח לשימוש המופעל באמצעות כפתורי פיקוד הניתנים לשליטה על ידי הנוסע במעלון, ההפעלה עצמה שקטה מאוד ואיננה מזכירה מעלית.

מה עלותו של מעלון ביתי?

מחיר מעלון משתנה ותלוי בפרמטרים רבים, לדוגמא אורך המסילה המותקנת, האם גרם המדרגות ישר או מתעקל? שם החברה המייצרת, וכמובן גם סוג המעלון. ישנם יצרנים יקרים יותר ויש יקרים פחות לכן מומלץ לבצע סקר שוק ולהבין מה המחיר הטוב ביותר שאתם יכולים לקבל בהתאם לדרישותיכם. בכל מקרה מעלון ביתי זול ממעלית ביתית.

באיזה מעלון לבחור?

התשובה לכך פשוטה - בחירת המעלון צריכה להיעשות בהתאם לצרכים שלכם ובהתאם למצב בשטח. בטרם אתם בוחרים את סוג המעלון, חשוב מאוד להתייעץ עם חברה המתמחה בכך, ולבדוק את האופציות השונות הקיימות, כמו גם את עלויות התקנה, המשתנות בהתאם לחברה המייצרת, לגודל וסוג המעלון. את השירותים אותם היא מעניקה לכם ותחום אחריותה בנוגע לתחזוקת המעלון ברמה השוטפת.

 

תגובות

מומלצים