מהי חקירה באזהרה ואיך צולחים אותה?

יום אחד ללא כל אזהרה מוקדמת עלולה לנחות עליכם חקירה באזהרה בתחנת המשטרה הקרובה לביתכם. לא משנה מהי הסיבה, חשוב מאוד בתור התחלה לא להלחץ! בסך הכל עליכם למצוא עורך דין שיעניק לכם ייעוץ וליווי משפטיים ויוודא שאתם צולחים את התהליך בהצלחה רבה.

03.11.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מהי חקירה באזהרה ואיך צולחים אותה?

 

 

ההזמנה לחקירה, יכולה להתבצע על ידי שיחת טלפון, מעצר מפתיע באמצע היום, ועוד כל אחד מהאפשרויות היא טראומטית, אבל חשוב לעשות הכל כדי לשמור על קור רוח ולזכור שבקרוב מאוד, יתייצב לצדכם עורך דין מקצועי.

 

 מהן הזכויות שלכם במסגרת חקירה באזהרה ולמה כדאי לשים לב?

 

  • שמירה על זכות השתיקה – זוהי זכות יסוד לכל אדם הנמצא תחת חקירה באזהרה או כל חקירה משטרתית אחרת. ביכלתו לשמור על שתיקה בזמן התשאול, מאחר ותשובה שלא מנוסחת היטב עלולה להפליל אותו או להפוך את היוצרות עליו. הזכות לשתיקה נוצרה במטרה לאפשר לחשוד לסרב לענות על שאלות מבלי לחשוש לעונש.

 

התייעצות עם עורך דין – בפני החשוד עומדת הזכות להתייעץ עם עורך דין פלילי ולא למסור פרטים נוספים עד לאחר ההתייעצות וקבלת הנחיות מעורך הדין. חשוב להבין שברגע שמוותרים על הייעוץ המשפטי, בעצם ניתן להתחיל בחקירה ולחשוד אין אופציה לממש את הזכות הזו בשלב מאוחר יותר. לכן, מדובר בצעד הכרחי וקריטי שאסור לוותר עליו!

 

כעת כשאתם מכירים את הזכויות שלכם, ישנם כמה דגשים חשובים שיש לשים אליהם לב במהלך החקירה, בכדי לוודא שהיא מתנהלת באופן האתי והנכון ביותר:

 

  • החקירה חייבת להיות מנוהלת בשפה שבה דובר החשוד, כולל שפת הסימנים!
  • כשמדובר בעבירות חמורות יותר, החקירה תהיה חייבת להיות מתועדת בצילום או הקלטה מתחילתה ועד סופה.

 

החקירה כולה חייבת להיות מתועדת בכתב מההתחלה ועד סופה, ותכלול חילופי מילים ודברים בין החוקר לחשוד, כולל שפת גוף ותנועות. התיעוד בכתב חייב להתרחש כמה שיותר קרוב לתיעוד החזותי או הקולי של החקירה.

 

עורך דין יעזור לכם לשמור על קור רוח

 

חקירה באזהרה מתבצעת לעתים במקביל על כמה עדים, חשודים ונחקרים בכדי לבלבל אותם ולמנוע שיבוש הליכים משפטיים. לכן, אם גם אתם זומנתם למשטרה או לכל רשות חוקרת אחרת לצורך תשאול, בדיקה ועוד, יש לפנות באותו הרגע לעורך דין מקצועי, לפני שמגיעים למקום החקירה שנקבע. כך תוכלו להבטיח שתגיעו מוכנים יותר לקראת הסיטואציה הלא מוכרת, בבטחון רב יותר ובגישה הנכונה.

 

עורך דין המתמחה במשפט הפלילי, יבחן את מטרת הזימון שלכם מול הרשויות החוקרות, ייעץ לכם טרם החקירה ואף יסביר לכם על הזכויות שלכם, כיצד להתנהל לפני, במהלך ולאחר חקירה באזהרה בכדי למנוע מצב שבו יתבצעו חלילה עבירות נוספות ו\או ייאמרו דברים שעלולים לפגוע בכם.

 

תגובות

מומלצים