מה ההבדל בין חשבון עסקה לחשבונית מס

מעוניינים לדעת אחת ולתמיד מה ההבדל בין חשבנית מס לחשבונית עסקה? האם כל אחד יכול להוציא חשבון עסקה? מתי כדאי להפיק חשבונית עסקה באמצעות תוכנה להנהלת חשבונות?

19.09.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מה ההבדל בין חשבון עסקה לחשבונית מס

 

כדי להבין מה ההבדל בין שני סוגי החשבוניות הכנו עבורכם כתבה מקיפה בנושא הגורם לבלבול רב בקרב בעלי עסקים.

חשבונית מס

עוסק מורשה רשאי להפיק חשבונית מס לצורך תיעוד עסקה עם לקוח מסוים וכדרישת תשלום מהקונה. יודגש כי עוסק פטור אינו רשאי מבחינת תקנות המס והחוקים בישראל להוציא חשבוניות מס, באפשרותו להפיק רק קבלות לאחר קבלת התמורה בעד העסקה, אך הוא יכול להוציא גם חשבון עסקה ללקוח לצורך דרישת תשלום.

כדאי לדעת כי עוסק מורשה המוציא חשבוניות מס יכול לקזז את מס התשומות הכלול בחשבונית כנגד מס שעליו לשלם בגין העסקאות שביצע. עליו לדווח לרשויות המס על כל החשבוניות שהוא הוציא לצורך חישוב מקדמות מס ולתשלומי מע"מ.

ניתן להוציא חשבונית מס ידנית או מודפסת, כיום יש גם פתרונות טכנולוגיים מתקדמים המאפשרים לעסקים להוציא חשבונית מס באמצעות תוכנה מקוונת באינטרנט. כל חשבונית מס חייבת לכלול את הפרטים הבאים:

  • שם וכתובת העסק.
  • ציון הביטוי עוסק מורשה על החשבונית.
  • מספר העוסק המורשה.
  • מספר עוקב של החשבונית.
  • תאריך הוצאת החשבונית.

ראוי לציין כי עוסק מורשה או חברה בע"מ המוציאים חשבונית מס ללקוח בגין עסקה, נדרשים לשלם את המע"מ בגין החשבונית גם אם העסק שלהם טרם קיבל את התמורה, כלומר את התשלום בפועל. מאחר ועסקים רבים עובדים עם לקוחות המשלמים בשוטף +60 או שוטף + 90, הם עלולים לסבול מבעיה תזרימית בגלל תשלום המע"מ לפני קבלת התמורה. לכן, עוסקים מורשים וחברות בע"מ רשאים במקרים מסוימים להפיק חשבון עסקה המהווה מעין דרישת תשלום ללקוח ומסמך לתיעוד העסקה בין שני הצדדים.

חשבונית עסקה

חשבון עסקה הוא סוג של מסמך המהווה דרישת תשלום מהלקוח, הפקת חשבונית עסקה אינה כרוכה בתשלום מס באופן אוטומטי, לעומת הפקת חשבונית מס המחייבת דיווח ותשלום מע"מ בגינה.

החוק במדינת ישראל קובע כי על העסקים לדווח לרשויות המס על כל עסקה שבוצעה, ועליהם להפיק חשבונית מס וקבלה. לאחר הפקת חשבונית מס נוצר אירוע המחייב בתשלום מס, לכן העסק שהפיק את החשבונית נדרש לשלם מע"מ עד ה-15 בחודש שלאחר הפקת המסמך. יש מקרים בהם הלקוח דורש מהעסק חשבונית מס לפני מועד התשלום בפועל, אך אם העסק יוציא חשבונית מס הוא נדרש לשלם מסים בגינה, למרות שעדיין לא קיבל תשלום, ועבור עסקים קטנים מדובר בבעיה של ממש.

לכן, כיום אפשר להוציא חשבון עסקה ללקוח, וכך העסק נמנע מתשלום מס לפני קבלת התמורה. אפשר להפיק חשבוניות עסקה גם בתוכנות האינטרנטיות להפקת חשבוניות וקבלות, ובהתאם לצורך כדאי להתייעץ עם רואה חשבון כדי להחליט מתי והאם להוציא חשבונית מס או חשבון עסקה.

 

תגובות

מומלצים