תכנון גינה על הגג מה צריך לדעת?

להתרווח בגינה, לשתות קפה בין הפרחים, לארח חברים מול צמחייה רעננה, כל זה אפשרי לא רק בבתים צמודי קרקע אלא גם על הגג. גינה על הגג מאפשרת לבני הבית ולאורחים ליהנות מהאוויר הצלול בגובה, מהנוף האורבני או מהטבע ובנוסף על כך, ליהנות מכל היתרונות של גינה מפנקת.

03.03.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
תכנון גינה על הגג מה צריך לדעת?

 

בדיקת מלוא האפשרויות

לפני שמתחילים לעצב גינה על הגג ולחפש רעיונות באינסטגרם כדאי לוודא שהקמת גינה כזאת אפשרית. בשלב ראשון צריך לבדוק אם מותר להקים גינה על הגג. האם הגג משויך לדירה או שהוא שייך לכל הדיירים ונחשב שטח משותף. אם הדירה היא בבעלות יש לוודא שמבחינת הרשויות והעירייה אין בעיה חוקית עם הקמת גינה על הגג.

חשוב מאוד לבדוק את תקינותו של הגג ולוודא שאין נזילות לדירות הממוקמות בקומות העליונות. במקרה הצורך יש לבצע איטום של הגג, טרם התחלת פרויקט הגינה בגג.

התאמה של הגג להקמת גינה

לאחר שהתקבל אישור עקרוני, יש לבדוק היתכנות טכנית של ביצוע הקמת גינת גג. יש לקבל אישור בכתב מקונסטרוקטור שהגג מסוגל לשאת את המשקל של אדניות, צמחים, אדמה ומערכת השקיה. כמו כן חשוב לבדוק שקיימת נגישות נוחה לגג לצורך העברת צמחים וכלים גדולים. יש להכין מראש את אפשרויות ההשקיה והניקוז הקיימות בגג ובמידת הצורך ליצור התאמה של צנרת המים הקיימת לצרכי ההשקיה באופן שוטף. במידת הצורך יש להוסיף נקודות חשמל לצרכי תאורה ומחשב ההשקיה.

פרויקט גינה על הגג

יש כמה נקודות נוספות שכדאי לבצע במהלך ההיערכות להקמת גינה על הגג. מומלץ לארגן מחסן קטן שבו אפשר יהיה לאחסן את כל הציוד הדרוש לתחזוקת הגינה. דבר מהותי שחשוב לבדוק הוא כיווני האוויר עוצמת השמש והרוחות. צמחים אומנם צריכים שמש אך הם גם זקוקים לצל, רוחות חזקות עלולות לפגוע בשתילים או בפרחים עדינים ולכן כדאי להקים סוכך, פרגולה או גדר היקפית כך שהם יצרו הגנה על הצמחים מגשמים, שמש יוקדת ומרוחות סוערות. במקרה כזה, חשוב לבדוק אם קיים צורך בקבלת היתרי בנייה למתקנים הללו.

תכנון הגינה על הגג

במסגרת תכנון הגינה על הגג הלקוחות בוחרים צמחיה על פי ההמלצה של אנשי המקצוע במשתלה או אם הם שוכרים את שירותיו של גנן מקצועי ושותלים אותם בכדים ובאדניות או במתקן ייעודי וייחודי המיועד לגינה בגג. מבצעים התקנה של מערכת השקיה ממוחשבת או שימוש בהשקיה מסורתית ידנית. סוגי הצמחים יכולים להיות צמחיה הידרופונית, פרחים בשלל גוונים, או משטחי דשא סינטטיים.

אחד היתרונות הנחמדים של גינה על הגג היא האפשרות להקים פינה קטנה שבה אפשר לגדל צמחי תבלין ריחניים כמו נענע ובזיליקום ומעט ירקות כמו עגבניות שרי.

ליווי של חברות מקצועיות להקמת גינת גג

הסיוע של חברות מתמחות אשר מלוות את הלקוחות בתהליך ההקמה ולוודא הוא רצוי מאד. על פי הידע שלהם הם ימליצו אילו נתונים מתאימים לגינה הספציפית כך שיחזיקו מעמד לאורך זמן.

כאשר הלקוחות מעדיפים לעשות זאת בעצמם כחלק מחוויה משפחתית ומתרפיה אישית, יש ללמוד נושא באופן מעמיק, לחפש מידע בקבוצות פייסבוק ובאתרי אינטרנט אשר מתמחים בתחום זה כדי לא להתאכזב אם פרחים נובלים לאור אי התאמתם.

כאשר קונים את הצמחים שמתאימים על פי תנאי מזג האוויר לאור ההנחיות של הנציגים במשתלה ומטפחים את הגידולים השונים, ההנאה של הטיפול בדינה וגם של הישיבה בה תהיה מלאה ותגרום המון נחת לבני הבית וגם לאורחים.

 

תגובות

מומלצים