5 בעיות נשימה נפוצות

אם יש לכם אסטמה, אלרגיות או בעיות נשימה אחרות כדאי שתקדימו לתאם תור עם מומחה אף אוזן גרון. רופא מומחה יוכל לבצע בדיקות, לחקור את ההיסטוריה הרפואית שלכם ולאתר את בעיית הנשימה ממנה אתם סובלים.

04.07.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
5 בעיות נשימה נפוצות

 

אבחון הבעיה הוא חלק חשוב מתהליך הטיפול, הוא זה שמאפשר להחליט על הטיפול המתאים ולעזור לכם להתמודד טוב יותר עם בעיית הנשימה, קלה או מורכבת ככל שתהיה.

אסתמה

אסתמה זו מחלת ריאות כרונית המאופיינת עם התקפים שנגרמים כתוצאה מאלרגיה. במהלך התקף אסתמה מופרש ריר צמיגי מדפנות קנה הנשימה, הריר חוסם את קנה הנשימה ומקשה על הוצאת האוויר. חולי אסתמה סובלים מתסמינים שונים ומגוונים כמו קוצר נשימה, צפצופים, סיבולת לב ריאה נמוכה, שיעול כרוני ועוד. לרוב אסתמה היא תוצר של גורמים תורשתיים בשילוב עם גורמים סביבתיים כמו למשל זיהום או אלרגיה.

סינוסיטיס

סינוסיטיס זוהי דלקת בסינוסים אשר במהלכה מיוצרת כמות מוגברת של ריר, מה שמוביל לחסימה של פתחי הניקוז שמובילים את הריר אל חללי האף ומשם אל הלוע. כאשר אנו מקוררים ויש לנו נזלת, הניקוז מתבצע באופן טבעי באמצעות הסינוסים. אולם במקרה של דלקת פעילותם הטבעית של הסינוסים נפגמת, הרירית נעשית נפוחה ובצקתית כאשר הדלקת נגרמת כתוצאה מהפרשות יתר. הדלקת יכולה להיות חריפה או כרונית. דלקת חריפה יכולה להיות חד פעמית בעוד שסינוסיטיס זו דלקת כרונית אשר עשויה ללוות אתכם אפילו לכמה חודשים. 

אלרגיות

אלרגיות נגרמות כתוצאה משילוב של גורם תורשתי יחד עם גורם סביבתי והוא החשיפה לאלרגנים. ברגע החשיפה לאלרגן בפעם הראשונה תתקיים תגובה של מערכת החיסון בגוף, כאשר ברוב המקרים התגובה הראשונית תהיה קטנה וכמעט ולא מורגשת. אולם יחד אתה ייווצר גם זיכרון חיסוני אשר יוביל לכך שפעם הבאה הגוף כן יפתח תגובה אלרגית חריפה יותר. אנשים שונים נוטים לפתח תגובות שונות, חלקן קשורות למערכת הנשימה כמו למשל גודש באף, עיטושים, קוצר נשימה, נזלת, אסתמה ועוד.

זיהומים בדרכי הנשימה

סיבה נוספת לתאם תור עם מומחה אף אוזן גרון היא זיהומים בדרכי הנשימה. מדובר במחלות זיהומיות נפוצות ושגרתיות שרוב האנשים מתמודדים אתן על בסיס עונתי. זיהומים בדרכי הנשימה יכולים לקרות בדרכי הנשימה העליונות או התחתונות, ויש להם תסמינים דומים לרבות שיעול, התעטשויות, כאבי גרון, גודש באף, נזלת ובמקרים מסוימים גם קוצר נשימה. זיהומים בדרכי הנשימה יכולים לחלוף תוך ימים בודדים, אולם יש מקרים בהם המצב עלול להסתבך ועמו יגדל גם הסיכון. לרוב כדי לאבחן את סוג הזיהום יש לבצע בדיקות דם, בדיקה גופנית, לקחת משטח גרון ולבצע בדיקות הדמיה ובהתאם לתוצאות להמליץ על הטיפול הרצוי.

דלקת ריאות

מחלות ריאות הן גם בין הגורמים לבעיות נשימה. מחלות אלו מובילות לתפקוד לקוי של הריאות ועשויות להשפיע על איכות וקצב זרימת האוויר. אחת המחלות הנפוצות היא דלקת ריאות והיא תאובחן במקרה של דלקת באחד או בשני שקי האוויר של הריאות. כתוצאה מהדלקת שקי האוויר מתמלאים במוגלה או בנוזלים. דלקת ריאות יכולה להיגרם מווירוסים או חיידקים שנמצאים באוויר שאנו נושמים, כאשר התסמינים משתנים בהתאם לשלב הדלקת ומידת חומרתה. לרוב הם דומים לתסמיני שפעת רק מלווים את החולים לזמן ארוך יותר וכוללים חום, שיעול לעיתים עם ליחה מוגלתית, כאבי חזה בעת שיעול או בזמן הנשימה, קוצר נשימה וכדומה.

אם אתם סובלים מבעיות נשימה מומלץ כי תתאמו בהקדם תור אצל מומחה אף אוזן גרון כדי לבצע בדיקות ולאבחן את מקור הבעיה שלכם. ככל שהאבחון יהיה מהיר ומקצועי כך ניתן יהיה לזהות את הבעיה ולהתחיל בטיפול שיעזור למגר אותה.

 

תגובות

מומלצים