אנדרטה לחללי הקיבוצים ביער הקיבוצים

על קירות האנדרטה מונצחים 3,095 שמות החללים מחברי ומבני הקיבוצים שנפלו במלחמות ישראל ובפעולות האיבה מאז הקמת הקבוץ הראשון בשנת 1910, שיפור פני אנדרטה לחללי הקיבוצים

06.09.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
אנדרטה לחללי הקיבוצים ביער הקיבוצים

האתר בשטחי המועצה האזורית מגידו, הוקם לפני כעשור על ידי קק"ל ,התנועה הקיבוצית והמועצה האזורית, עבר לאחרונה מתיחת פנים ושיפורים שיסייעו בשמירה ופיקוח על המתחם וישפרו את התנאים לעריכת טקסי זיכרון ומורשת של תנועות הנוער, מתנדבי שנת שירות, עמותות הנצחה ועוד.

במסגרת השיפוץ שהתאפשר בזכות תרומתם ותמיכתם של אגף ההנצחה במשרד הביטחון והמועצה האזורית מגידו הוסדר באתר משטח טקסים רחב ידיים, הוצבו מצלמות לפיקוח 24/7, תוקנו התורן והדגל שחובלו לפני כמה חודשים ונוסף שילוט בעברית ובערבית.

היוזמה המבורכת קודמה הודות למעורבות העמוקה של איציק שפרן מעין השופט המוביל ודואג לאתר מאז הקמתו.

ארבע אבני דרך המוצבות לאורך שביל הכניסה מספרות את סיפורם של הקיבוצים ותרומתם המכרעת להקמתה, ביצור בטחונה ויישובה של מדינת ישראל.

מאז סלילתו של הכביש אל האתר ב"דרך הפארק" מהכניסה אליו בסמוך לג'וערה עלה משמעותית מספר המבקרים מבני משפחות שכולות, חברים לנשק, רוכבי אופניים ומטיילים רבים אחרים.

המבקרים מוזמנים להאזין ל"סיפור המקום" במסבירן הקולי שמוצב במרכזו, לעלות למגדל לתצפית מרהיבה ולכבד את זכרם של הנופלים המונצחים באתר זה.

ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית: "האנדרטה לזכר נופלי הקיבוצים היא מיזם הצומח בהדרגה. דרך ארוכה עברנו מאז החלו עזרא רבין ז"ל, מוטק'ה פורת ועמיקם אוסם לגלגל את היוזמה בשיתוף פעולה הדוק עם הקרן הקימת לישראל. עם הזמן הצלחנו לצרף את הממשלה לגורמים המעורבים ולקבל תקצוב שוטף לאחזקתה ולטיפוחה. אני מבקש להודות בשם כל חברי התנועה הקיבוצית ובשם משפחת השכול הקיבוצית, למועצה האזורית מגידו המשקיעה מחשבה רבה ומאמץ מתמשך בשימור וטיפוח האנדרטה".

איציק חולבסקי, ראש המועצה האזורית מגידו:"כבוד גדול מאד למועצה אזורית מגידו שבתחומה נמצאת האנדרטה לזכר חללי הקיבוצים. המקום חשוב מאד למועצה .תודה גדולה לאיציק שפרן על האחריות והמסירות בטיפול באנדרטה

 

תגובות

מומלצים