סגן אלוף אורן אברהם הפנים של ישראל

האיש האחראי על טקסי קבלת הפנים של נשיאים, ראשי מדינות, אפיפיורים ומנהיגי עולם, טקסים שמייצגים את צה"ל והמדינה, בראיון לפורטל הכרמל על אופי התפקיד ומה שכרוך בו.

27.01.2018 מאת: אמילי חלבי
סגן אלוף אורן אברהם הפנים של ישראל

סגן אלוף אורן אברהם ראש ענף משטר ומשמעת בצה"ל, מכהן בתפקיד מזה 6.5 שנים, לפני זה היה במשטרה הצבאית, את השירות התחיל בכלא 6 במשך 3 שנים, משם עבר את כל המסלול במשטרה הצבאית, בשיטור בהדרכה בכליאה, תפקידו האחרון היה מפקד משטרה צבאית פיקוד דרום.

סגן אלוף אורן נמצא מזה 25 שנה בצבא, גדל והתחנך בכרמיאל, למד בתיכון אורט הורוביץ בכרמיאל, היום מתגורר במודיעין, נשוי לטל ואבא לארבעה בנים, בר, אלון, תומר ודן.

סגן אלוף אורן אומר לנו על תפקידו כרע"ן משטר ומשמעת, "התפקיד מצריך שימור ידע וכל הנושא הזה של היכרות בפקודות ובנהלים של הצבא".

"אנחנו עובדים בצמוד לנשיא המדינה, ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל, גם בטקסים וגם בפקודות ונהלים, שחלקם מגיעים הישר מהפיקוד הבכיר של הצבא, אנחנו דואגים ליישם אותם בצורה מסודרת".

"התפקיד הוא במטכ"ל באגף כוח האדם, אכ"א, אני אחראי על הטקסים הממלכתיים של מדינת ישראל שהצבא שותף בהם, קבלות פנים וכל מני טקסים שמוגדרים ע"י ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים, טקסים שמחייבים השתתפות של הצבא, ברמה של רמטכ"ל, שר ביטחון, ראש ממשלה ונשיא, כאשר מגיעים ביקורים של המקבילים שלהם, אנחנו אלה שעושים את הטקסים".

סגן אלוף אורן אברהם: "אנחנו הסמכות לקביעת הטקסים, ואנחנו מבצעים אותם, עושים את זה בשיתוף עם הגופים עצמם, אם זה בית הנשיא, או משרד ראש הממשלה, לשכת שר הביטחון, לשכת הרמטכ"ל, בהתאם לפקודות ולנהלים שחלקם נקבעו ע"י מדינת ישראל וחלקם נקבעו ע"י הצבא".

"שיתוף הפעולה הזה קיים מאז ומתמיד, התפקיד עצמו של ענף משטר ומשמעת קיים מהקמת צה"ל, תפקיד ותיק וידוע, אני בעצם ראש הפרוטוקול של צבא ההגנה לישראל".

"מתחתי יש את תזמורת צה"ל, אני אחראי על הרבה פקודות, והנחיות בצבא, שעיקרם משמעת, הופעה, לבוש וכל הדברים האלה. הכי חשוב זה משמעת שהוא ערך מעשרת הערכים של צה"ל".

סגן אלוף אורן אברהם: "בצה"ל אנחנו תמיד מעדכנים ומתעדכנים ותמיד עושים ומשפרים את הדברים, אם זה עם צבאות אחרים בעולם ואם דרך הפיקוד הבכיר בצה"ל בנושא הטקסים והמשמעת, לעשותם מכובדים ומרשימים יותר כי הטקסים האלה הם הפנים של מדינת ישראל וצה"ל ואנחנו רוצים שייראו הכי טוב שאפשר".

"הופעה קשורה לפרוטוקול הבינלאומי במדינות העולם, בכל מדינות העולם שנערכים טקסים ממלכתיים, מי שעורך אותם הצבא, מדובר ביחידות וגופים מהצבא שעושים את זה ויש לזה חשיבות רבה, כי זה דבר שפותח את הביקורים הממלכתיים. הטקסים האלה הם בפרוטוקול של מדינת ישראל, אנחנו שומרים על הפרוטוקול והסדר, לאורך שנים הטקסים מתבצעים ללא שינוי". 

סגן אלוף אורן אברהם: "לשמחתי בטקסים שעשינו לא נפלו טעויות, הסגן שלי עודד נהרי שנמצא בתפקיד 18 שנה, שהוא ראש מדור טקסים, איש עם ניסיון רב בנושא, אנחנו עושים הכל כדי שלא יהיו טעויות, אנחנו מתדרכים את הבכירים שמגיעים לטקסים לפני הטקסים, ודואגים להכווין ולהראות להם מה לעשות והם פועלים בהתאם לכללי הפרוטוקול".

"יש פקודות יש סדר ויש משמעת בצה"ל ואנחנו דואגים שהכל ילך לפי הפקודות. אנחנו שותפים לאירועי יום העצמאות יחד עם מרכז ההסברה תחת השרה מירי רגב, אנחנו שותפים מלאים במרבית האירועים הבכירם שקורים במדינה, וכל הטקסים הגדולים במדינה".

"טקס יום העצמאות מצריך הרבה מאוד הכנות, חוץ מההכנות של אימון האנשים עצמם, לוקח זמן לא קצר, גם פגישות גם תיאום גם תכנון ואישור התכניות ע"י הגורמים הבכירים ביותר גם בצבא וגם במדינה, לאחר מכן כשבאים לבצע את הדברים האלה, והאימון לוקח עד חודש. המדינה היא שקובעת איפה יתקיימו הטקסים".

סגן אלוף אורן אברהם: "התפקיד רע"ן משטר ומשמעת הוא תפקיד יחיד שאין עוד כמוהו בצבא, בגלל שאנחנו מייצגים את הצבא ואת המדינה, לכן מבצעים הכל עם היד על הדופק, בכל משימה פועלים שהביצוע יהיה מושלם. את יום ההולדת שלי חגגתי בטקס במשרד ראש הממשלה עם סגן נשיא ארה"ב. במסגרת תפקידי ערכתי עשרות רבות של טקסים, טקסים לבכירים ביותר טראמפ, אובמה, האפפיור, ראש ממשלת הודו, טקסים פנים צבאיים ועוד".

"המעמד מאוד מרגש, כאשר מנהיגי על שרואים אותם בטלוויזיה, פתאום הם מולך בשר ודם ולוחצים לך את היד ושואלים לשלומך, כשאומרים לי בסוף הטקס WELL DONE כל הכבוד ונותנים מילים חמות לתזמורת ואומרים שהטקס הוא מרשים, זה מחמם את הלב ואנחנו מעבירים את הדברים שאמרו, לחיילים, לנגדים, לקצינים ולתזמורת צה"ל".

סגן אלוף אורן אברהם: "ייצוג המדינה ע"י כל הגורמים בכלל זה תזמורת צה"ל שנמצאים בכל הטקסים, התזמורת הממלכתית היחידה שיש בה הנגנים הכי מוכשרים במדינה, נגנים שמתחלפים כל הזמן, כמעט כל שלוש שנים יש דם חדש בתזמורת".

"טקסי החלפת מפקדים, טקסים בבתי עלמין ביום הזיכרון, טקסי הדלקת משואות, ועוד, כל חייל שמשתתף בטקס כזה הוא יזכור את זה לכל החיים שלו, אני בתור חייל השתתפתי בטקס בבית הנשיא ואני עד היום זוכר את זה".

סגן אלוף אורן אברהם: "יש הכרה והוקרה של הבכירים, תמיד הם דואגים בסוף הטקס להגיע ולהודות לאנשים וזה עושה הרבה לחיילים, זה גאווה וכבוד לחיילים ולמדינה".

"באירוע כזה כל העיניים בישראל ובעולם נשואות אלינו, לכן אנחנו מבינים היטב את המשימה ונרתמים להצלחתה, עם סיום הטקס מתחילים בהכנות לטקסים הבאים".

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים