תחקיר אסון הזפת בחופי ישראל

אסון הגעת הזפת לחופי ישראל הביא הרבה מתנדבים לעזור בניקיון החופים, ככל שהזמן עובר השאלות מתרבות ותשובות עד יום זה אין, חנה קופרמן יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים:"מן הראוי שהמשרד להגנת הסביבה יענה לשאלות בשקיפות בלי להסתתר"

02.03.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון

חנה קופרמן שמרת חופי ישראל

 

חנה קופרמן יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים פנתה במכתב לשרה גילה גמליאל בנדון

 

לכבוד השרה להגנת הסביבה ח"כ גילה גמליאל תחקיר אסון הזפת בחופי ישראל

 

הנדון: אסון הזפת בחופים

בתחקיר שערך הפורום הישראלי לשמירה על החופים לאורך חופי הארץ בתאריכים-  19.02.21- 27.02.21, מסתבר כי בכל החופים בהם נעשה התחקיר נמצאו בסמיכות זו לזו חתיכות זפת ברמת קשיות משתנה- חלק מהחתיכות רכות מאוד- כמעט נוזליות, חלקן רכות, חלקן צמיגות- כמו גומי, ברמות קשיות שונות.  

ראה נספח 1- תמונות מכמה חופים המדגימות את ההבדלים בין חתיכות הזפת. 

ציטוט מתוך מאמר ב"זווית" - המסביר את תהליך הפיכת נפט גולמי לזפת: "החומר הידוע בשם "כדורי זפת", הוא למעשה תוצר של נפט גולמי שנשפך למי הים. במהלך תקופה של שבועות עד חודשים שבהם צף הנפט הגולמי על פני המים, מתחיל הנפט להצטמצם בנפחו. חומרים נדיפים מתאדים לאטמוספרה, מרבדי הנפט נעשים צמיגים, ושילוב של רוחות וגלים מפצל אותם לפיסות קטנות והולכות".

לאור הנ"ל -  דרגות הקושי השונות של הזפת הטרייה בחופים מעידות שהיא נוצרה בזמנים שונים – אירוע המתאים יותר לדליפה המתפרסת לאורך זמן באותו מוקד, מאשר שפך של נפט גולמי מכלי שייט שקרה בבת אחת- תרחיש בו היה צפוי שמידת הקשיות של הזפת תהיה אחידה.

אי לכך, נשאלת השאלה האם הסיבה לזיהום מקורה בתשתיות הפקת הגז והקידוחים בים?

השאלה מתחדדת לאור העובדה שלאחרונה נעשו קידוחי ניסיון במאגר "שמשון" המצוי כ- 90 ק"מ מערבית לאשקלון- בו יש צפי לגילוי נפט בכמויות גדולות, זאת לפי דוחות "ישראמקו" ו"מודיעין" השותפות במאגר. האם הקידוחים גרמו לדליפה?

מתעוררת שאלה גם לגבי אסדות "תמר" ו"לוויתן"

רוב הציבור בארץ אינו מודע לעובדה שהגז הגולמי הנשאב מעומק הים ומוזרם לאסדות ההפקה ב"תמר" ו"לוויתן" הוא חומר גולמי המכיל נפט בכמויות גדולות -נפט קל מסוג קונדנסט- חומר נדיף ביותר.
השאלה היא האם בתוך הגז הגולמי ב"תמר" ו"לוויתן" יש גם פראקציות של נפט כבד "שחור"ובאיזה אחוז? האם יש פינוי שוטף של בוצה המכילה נפט כבד באסדות?- חומר שעלול להיות מקור הזיהום?/

מדוע החקירה של המשרד להגנת הסביבה מתרכזת רק בכלי השיט בלי להזכיר במילה בדיקה של תשתיות הנפט והגז הרלוונטיות כמקור אפשרי לזיהום?/

מדוע עד היום המשרד להגנת הסביבה לא עשה אנאליזה לזפת- בזמן שידוע, כפי שכתוב במאמר לעיל ב"זווית"- שלכל מרבץ נפט בעולם יש הרכב מינרלים ייחודי- "טביעת אצבע" באמצעותה ניתן לדעת בוודאות האם מקור הזפת במאגרי הגז או במקור אחר- וכך להגיע לאחראים?/

בדיקת מעבדה פשוטה יכולה הייתה להוכיח כבר ביום הראשון מה המקור של הזפת- נפט גולמי או תזקיקי דלק המיועד להנעת כלי שייט?/

מדוע המשרד להגנת הסביבה לא יזם בדיקה זו בשקיפות? מדוע במקום לעשות אנאליזה  ולפרסם אותה לציבור--- הטיל  חיסיון על החקירה ?

ב 27.02.21 , עשרה ימים לאחר נחיתת הזפת בחופים, פורסם ב"גלובס"  כי חוקרים באוניברסיטה העברית פתרו את "התעלומה"-  ומצאו כי מקור הזפת הוא נפט גולמי ולא תזקיק דלק.

מדוע אחרי שכבר ברור שמדובר בזפת שמקורה בנפט גולמי המשרד להגנת הסביבה ממשיך לבדוק עשרות אניות שאינן מובילות נפט גולמי- כולל אניות מכולות- כשברור שאין להן שום קשר לאירוע?/

השאלות העולות כאן במכתב מוצגות ע"י פורום ציבורי אשר עשה תחקיר מקיף בהתנדבות מלאה - מול רגולטור המטיל חיסיון בלתי סביר הפוגע באינטרס הציבורי.

מן הראוי שהמשרד להגנת הסביבה יענה לשאלות בשקיפות בלי להסתתר מאחרי חיסיון המהווה פגיעה אנושה בסיכוי להגיע לחקר האמת ובמיוחד בימים אלו, בהם מתנהל פיתוח להגדלת כמויות הגז והנפט באסדות "תמר ו"לוויתן", מקודם פיתוח של מאגרי גז ונפט חדשים, הקמת צנרת ותשתיות נפט לסחר עם האמירוית פיתוח מואץ בחופים ובתוך מוקדי אוכלוסיה מצפון הארץ עד דרומה לא לצרכי המשק אלא לרווחי ייצוא של תאגידי ענק!!.

מדיניות ההופכת את ישראל למדינת עולם שלישי מזוהמת וחולה. 

אסון הזפת- רגע לפני מימוש תכנית הממשלה להפיכת ישראל הקטנה והצפופה למעצמת ייצוא פטרוכימי - הוא תמרור אזהרה אחרון לעצור את הסחף ולהתחיל להגן על חיי האזרחים, החופים והסביבה לפני שיהיה מאוחר מדי. התנהלות המהווה סכנה אסטרטגית לקיום המדינה.

בברכה,

חנה קופרמן
יו"ר הפורום הישראלי לשמירהעל החופים

 

העתק:

מבקר המדינה
יו"ר וועדת הפנים והסביבה 
חברי הכנסת ה- 23
ראשי רשויות

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

1. תודה רבה לפני 2 חודשים
תחקיר חשוב

מומלצים