אהרון ברנע היסטוריה שצריכים להכיר

זה לא במקרה שאהרון ברנע מסתובב בחצר של משפחת מעדי בירכא כבן בית, הוא גדל בבית של שיח' מרזוק מעדי, אהרון ברנע בשיחה לפורטל הכרמל והצפון, על השתלשלות הקשר הדרוזי יהודי עוד מלפני קום המדינה בשנות העשרים והשלושים והקשר האישי עם משפחת מעדי, לפרטים.

03.12.2019 מאת: חסין חלבי

אהרון ברנע בירכא 2019

 

התכנית בחסות:

קניון הרהיטים והחשמל חלבי מותקאל, מרכז מסחרי דאלית אל כרמל, 04839532.

 

 

העיתונאי ואיש הטלוויזיה אהרון ברנע מגיע לחדר בו חי בירכא ומשחזר היסטוריה דרך התמונות שתלויות על הקירות של החדר. 

באחת התמונות המעניינות מופיע דויד הכהן שהיה הראשון שיצר את הקשר היהודי דרוזי בגליל ובכרמל, בזמן שבין שתי מלחמות העולם, בתמונה מופיע הסבא של וחיד מעדי, שיח' סעיד מירכא. 

בתמונה נוספת מלפני קום המדינה, אבא חושי מבקר את חברו שיח' סעיד מעדי בירכא, אבא חושי היה בזמנו אחראי על המודיעין החשאי מטעם ההגנה, אבא חושי הפעיל את כל הדרוזים מול סוריה ולבנון, בתמונה משנת 1929 אבא חושי עם חברי השומר הצעיר. באותה תמונה מופיעה אמא של אהרון ברנע.

אהרון מעיד על היסטוריה רבת שנים בין דרוזים ליהודים, שהיו בכל מני מקומות, אנו לומדים מזה שהרבה סיפורים לא זכו לפרסום.

ברנע היה בן בית וגדל בצעירותו בבית של שיח' מרזוק מעדי בירכא, שיח' מרזוק בשלב מסוים פרסם הודעה בעיתון שהוא מאמץ את אהרון ברנע כבן שלו.

ב 1965 בן גוריון פרש ממפא"י והקים את רפ"י, שיח' ג'בר מעדי ז"ל נשאר ברשימה הערבית הצמודה למפא"י, שיח' מרזוק מעדי עבר לרפ"י, ברנע היה עם שיח' מרזוק מעדי והיו אחראים על כל המגזר הלא יהודי בצפון.

ברנע: "אני גרתי אצל שיח' מרזוק בירכא בשנת 1965, הדרוזים מאז שהוקמה הדת הדרוזית בואדי אלתיים בלבנון, הייתה להם בעיה, כי רוב הממשלים המוסלמים התנכלו להם, לכן אם תסתכלו על הכפרים הדרוזים כולם נבנו בראשי הרים כדי להתגונן".

ברנע: "הדרוזים כבר בשנות העשרים והשלושים אחרי הצהרת בלפור, הבינו שתקום מדינה יהודית בארץ ישראל, הם רקמו קשרים טובים עם היהודים שחיו בארץ, אז התחילו מנהיגים כמו שיח' ג'בר מעדי ושיח' עלי מלחם מעדי ושיח' מרזוק מעדי ויחד עם דרוזים משפרעם ומהכרמל, בשיתוף פעולה עם היהודים בעיקר בענייני ביטחון, זה התחיל הרבה לפני קום מדינת ישראל".

ברנע: "חוק הלאום זו שערורייה, אחת השערוריות הגדולות בהיסטוריה של מדינת ישראל, זו שטות מוחלטת בעיקר בכל מה שקשור לעדה הדרוזית, אין לו שום קשר למציאות, אנשים גדולים בעדה עם משפחות גדולות מאחוריהם, התחילו לשתף פעולה עם היהודים עוד הרבה מלפני קום המדינה, מדברים על הדרוזים כאזרחים מספר 2, הם לא משרתים בצה"ל? בזרועות הביטחון? במשמר הגבול? בשב"ס?, חוק הלאום זה שטות מארץ השטויות ויצטרכו לבטל אותו".

ברנע נולד ב 1944, גדל והתחנך בחיפה, בנעוריו למד בבית הספר הריאלי בעיר מגוריו, בצה"ל הוא שירת בחיל המודיעין, בין השאר שימש כמפעיל סוכנים וכחוקר שבויים ביחידה 504.

לאחר שחרורו מצה"ל למד מזרחנות, סיקר אירועים בקול ישראל, היה נספח העיתונות של שגרירות ישראל במצרים והיה בין מקימי השגרירות.

לאחר מכן עבר לתפקיד כתב ופרשן לענייני ערבים בקול ישראל.

כתב עם רעייתו לשעבר את רב המכר "ללכת שבי" סיפור תיעודי על פגישותיו עם בכיר לוחמי ארגון החבלה אש"ף סלאח תעמרי ורעייתו המלכה דינה, גרושתו של חוסיין מלך ירדן.

היה דוברו של הנשיא עזר ויצמן. בחדשות ערוץ 2 הגיש את "אולפן שישי", כמו כן הנחה את התוכנית "מסע לילי" בשידורי קשת.

משנת 2008 עד אמצע שנת 2014 שליח חברת החדשות של הערוץ השני בארצות הברית. בתום שליחותו, שב לישראל לשמש מגיש בתוכניות אקטואליה בערוץ 2.

בנובמבר 2014 הוכרז ברנע כזוכה בפרס מפעל חיים מטעם אגודת העיתונאים. בנובמבר 2018 יצא לגמלאות.

 

פורטל הכרמל

תגובות

5. אזרח לפני 8 חודשים
האדם אהרון ברנע
4. דרוזים ישראלים לפני 8 חודשים
העם היהודי אוהב ואוהד את הדרוזים..
3. ישראלי לפני 8 חודשים
שכל אזרח ילמד וידע את האמת של הדרוזים
2. ירכאוי לפני 8 חודשים
ערך עיליון
1. צעירה לפני 8 חודשים
תודה רבה לכם

מומלצים