ג מדליה לוחם בחיל האוויר

ג בן לאחת המשפחות המוכרות בדאלית אל כרמל ובזכות הלימודים שלו הצליח, עכשיו הוא נחשף לא בשם המלא, בשבילו היה קשה להיות מנותק מהבית אבל החברים בקורס תמיד עודדו וגם ההורים והאחים ואשתו ענבל.

17.01.2019 מאת: פורטל הכרמל
ג מדליה לוחם בחיל האוויר

ב16 לינואר יגיע לסיומו קורס מכונאים מוטסים מספר 41 בטקס מרגש בבסיס פלמחים, חמשת הבוגרים יעמדו על רחבת המסדרים ויקבלו את כנפי המכונאי המוטס הנכספות על ידי ראש להק השתתפות ומסוקים.

הקורס מציין 62 שנים לתפקיד המכונאי המוטס שבראשית דרכם עברו הכשרה בבסיס חצרים.

החניכים עוברים את ההכשרה בבית הספר למכונאי מוטס שבבסיס חיל האוויר פלמחים. הקורס המקצועי והאינטנסיבי אורך שמונה חודשים במהלכם החניכים, לשעבר טכנאים וראשי צוותים בליין מסוקים, עוברים הסבה ללוחמי חוד אוויריים.

ההכשרה כוללת גיבוש, הסמכה קרקעית, סדנאות עם יחידת החילוץ בהיטס 669, לומדים מתארי טיסות, שבוע יבשה, טיסות עם צוותים כשירים וסולו, קורס צניחה, סדנה ימית, התנדבויות, למידה על דמות המכונאי המוטס ועוד.

מכונאי מוטס מהווה חלק אינטגרלי מצוות המסוק במערך המסע"ר של חיל האוויר (מסוקי ינשוף, יסעור ועטלף). את כלל המשימות המבצעיות של מערך המסע"ר לא ניתן לבצע ללא מכונאי מוטס, ובכל טיסה ישנו לפחות מכונאי מוטס אחד מוסמך מבצעית.

מתפקידי המכונאי המוטס  השתתפות בפינוי פצועים, העמסת רכבים, חילוץ טייסים נוטשים, חילוץ אזרחים ולוחמים, זיהוי תקלות באוויר וסיווגן, תפעול מערכות משימה כמו מנוף ומתלה מטען וסיוע לצוותים הרפואיים בעת הענקת הטיפול הרפואי.

בתפקידם המכונאים המוטסים נמצאים בקשר ישיר עם צוותי האוויר בתא הטייס ועם הלוחמים בתא המטען ונדרשים ליכולות מקצועיות ואישיות גבוהות, קור רוח, אחריות וערכיות.

המכונאים המוטסים הינם חלק מקבוצה מצומצמת של תפקידים המוגדרים לוחמי חוד בחיל האוויר לצד צוותי האוויר, לוחמי 669 ולוחמי יחידת שלדג.

סגן ג' בן 25, מתגורר במועצה מקומית במחוז חיפה. בן העדה הדרוזית, ובסיום הקורס יהיה הקצין הדרוזי הראשון בתפקיד מכונאי מוטס בחיל האוויר. בבית הספר הרחיב מכנטרוניקה והמשיך ללימודי י"ג י"ד. 

ג' התגייס ביוני 2014 לתפקיד טכנאי אוויוניקה בטייסת תחזוקה בבסיס רמת דוד, שם שירת כשנה ושמונה חודשים.
בהמשך יצא לקצונה טכנית באוגוסט 2016, ולאחר השלמה חילית בעובדה הגיע לתפקיד קצין ליין בטייסת 123 "ציפורי המדבר" בפלמחים. 

"שירתתי בתפקיד בעולם האוויוניקה אלקטרוניקה, והגעתי לתפקיד של קצונה בעולם הטכני תחום שונה וחדש עבורי. כיוונתי לאתגר את עצמי ולשנות אווירה. עד אותו זמן שירתתי בתפקיד טכנאי דרג ב' בגף תחזוקה ברמת דוד, קרוב לבית, ואז הגעתי לתפקיד אחר לגמרי.

בטייסת 123 התחברתי לאנשי הטייסת, מצאתי מקום חם ומשפחתי. המפקד האישי, הפנצ'יף, הרים אותי ונתן לי תמיכה ועזרה כשהייתי צריך".

ג' היה קצין ליין במשך כשנה וחצי והיה אמור לסיים את התפקיד בחודש ינואר. בסוף התפקיד רצה לצאת לקורס מכונאים מוטסים כי נחשף לפעילות המערך והרגיש שזה מקום משמעותי בו יוכל לתרום".

למה דווקא קורס מכונאים מוטסים? "אהבתי את השילוב בין התפקיד הקרקעי  לפקד על טכנאים בליין, לקיים פעולות אחזקה ותחזוקה של המסוק - וגם להשתתף בפעילויות שונות באוויר חילוץ, פינוי פצועים, תספוק לכוחות בשטח, הטסת לוחמים ועוד".

הקורס היה מאתגר, אבל לרגע לא חשב להרים ידיים. "היה קשה להיות מנותק מהבית אבל החברים בקורס תמיד עודדו והיו שם בשבילי. לא הסתכלתי על דברים כמו לחצים ועומס כמכשול כי תמיד ראיתי את המטרה לפניי להגיע לקו הסיום".

ג' מספר שהחניכים בקורס יישארו חברים שלו לכל החיים, בגלל הדרך הארוכה שעברו יחד, הקשיים הדומים שהתמודדו איתם והחוויות והזכרונות המשותפים שצברו".

לטקס הסיום יגיעו החברים מהטייסת, 4 קצינים מהמועצה המקומית שלו המשרתים אף הם בפלמחים, המשפחה - אמו, אביו ושני אחיו, וגם אשתו ענבל.

את אשתו ענבל הכיר לפני 7 שנים, בכיתה י"ב, בחנות בגדים בה עבדו יחד. הם התארסו בשנת 2016 והתחתנו במהלך הקורס ב-20 לספטמבר. המפקד האישי שלו שתמך ביציאה שלו לקורס גם עזר לו עם עניין קיום החתונה במהלך קורס מכונאים מוטסים.

 

פורטל הכרמל

תגובות

9. من الجليل לפני 7 חודשים
رد لنمره 7
8. אמל לפני 7 חודשים
משמח
7. צעירה לפני 7 חודשים
למה הבנות לא
6. צעיר לפני 7 חודשים
בהצלחה מכל הלב
5. חבר לפני 7 חודשים
גאווה!
4. דליה לפני 7 חודשים
כל הכבוד
3. איאד לפני 7 חודשים
גאווה
2. חלבי לפני 7 חודשים
כל הכבוד
1. דרוזים ישראלים לפני 7 חודשים
כבוד רב והערכה גדולה..לך ולמשפחה ולמדינה

מומלצים