הלוחמים הדרוזים נפגשים אחרי 44 שנים

זה היה במאי 1977 כאשר הם התגייסו לשירות צבאי חובה, כל אחד מהם בא מחתך תרבות אחר מתוך הכפר הדרוזי בכרמל שפרעם והגליל, במפגש שהתקיים בנביא אלחדר עה"ש בכפר יאסיף החיילים, המפקדים והמ"פ כמאל טרביה, העלו זכרונות, הרבה הפתעות סרטון.

22.08.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הלוחמים הדרוזים נפגשים אחרי 44 שנים

 

הם היו צעירים מורעלים לשירות הצבאי, אז כולם התגייסו לגדוד 299 של הגדד הדרוזי ומשם אחרי תקופת אימון חולקו לגדודים וליחידות השונות והחלק הנבחר הלכו לסיירת 244 של חטיבה 300.

 

זה היה ארגון לא פשוט, להגיע לכולם ולהזמינם למפגש מחזור, במיוחד שהם לא שמרו על קשר ולא דיברו במשך השנים, אבל איוב עזאם מעוספיה יחד עם שותפים נוספים, הצליחו ובגדול להפגיש את כולם לארוחת ערב שהוכנה ע"י השפית פאתן חמד מג'וליס עם הצוות שלה, זה היה מפגש מרגש עבור אותם לוחמים אשר היום הם מתקרבים לגיל 65, לכולם יש חיים חברתיים ומשפחות.

 

חברי קבוצת מחזור 1977 פרצו דרך בחיים האזרחיים במישורים שונים, וחלקם למדו רפואה, פגשנו כמה ובמיוחד ד"ר גאזי פארס ראש מועצת פקיעין לשעבר וסגן מנהל מחלקה אורולוגית בבית חולים כרמל ואת ד"ר מולא מכללית ירכא ואחרים שהלכו למקצועות מוצלחים בכל הענפים.

 

 

שוחחנו עם חלק מהלוחמים של אז, על משמעות המפגש ומה הם מתכננים לעתיד של הקבוצה הזו. ועל מעמד החייל הדרוזי היום.

 

איוב עזאם תושב עוספיה "אנחנו מחזור מאי 1977, חברנו ראיק עטאללה ז"ל הוא שיזם את הרעיון של המפגש, עשינו את המפגש לזכרו, איתרתי את כל חבריי למחזור מכל הכפרים, וזו הייתה עבודה קשה, הגעתי דרך ספר הטלפונים של בזק כמעט לכולם, אנחנו מקווים שיהיו עוד מפגשים כאלה, זה מחזיר אותנו לימים ההם שלנו שהיינו בני 18 והיום אנחנו בני 62".

 

ד"ר גאזי פארס ראש מועצת פקיעין לשעבר ובן המחזור של מאי 77, סגן מנהל מחלקה אורולוגית בבית חולים כרמל "באתי לראות את החברים שהתגעגעתי אליהם, אומנם היינו תקופה קצרה ביחד וכל אחד הלך לדרכו, אבל אני שמח לראות את החברים ולהעלות זכרונות ".

 

בדיע עיסמי מדאלית אל כרמל : "זה היה מחזור יחודי, כי כולנו זוכרים אחד את השני, חוויה בלתי נשכחת, זה דבר נהדר לראות את החברים, הגיל עולה אבל הלב נשאר צעיר, אני מאחל שכולם יהיו בריאים".

 

נסר נסראלדין מדאלית אל כרמל שהיה סמל מחלקה של המחזור הזה, "זו יוזמה מבורכת להפגיש את כולם, חבל שאני לא זוכר את כולם, באתי כי אני אוהב אנשים, אני הדרכתי את החברים האלה, עברו מעל 40 שנים, אחרי המחזור הזה אני פרשתי מהצבא ועברתי למשטרה, זה דבר אדיר להעלות זכרונות וסיפורים שהיו ולחדש קשרים".

 

שייך כמאל טרביה משפרעם היה המ"פ של המחזור הזה, קבלתי את המחזור והדרכתי אותם, היום בשבילי זו הפתעה מרגשת, 44 שנים, ולצערי כמה חברה אינם בחיים, ביניהם רב סמל הפלוגה גמיל זידאן ז"ל שהיה העוזר שלי, אז היה יותר משמעת בצבא, היום כולנו השתנינו אני מאחל לכולנו בריאות".

 

עו"ד אסעד שאהין מכפר בית ג'אן, "אני התגייסתי במאי 77, עם כל חברי המחזור, כל אחד הלך לפלוגה אחרת והמשיך בדרכו, היה גדוד דרוזי 299 ואחר כך חטיבה 300, הגדוד עסק בהגנה על גבולות המדינה בצורה מופלאה, אחרי חוק הלאום אנחנו כעדה לא מקבלים את הזכויות שלנו, וההרגשה שהורידו אותנו לדרג ב".

 

הישאם פרחאת מדאלית אל כרמל "תכננו את המפגש הזה מזמן, זה היה פרויקט גדול להגיע לכל החברה שלנו, אנחנו הגענו למקום חדש אחרי 73, במבצע ליטאני בלבנון לקחנו חלק, אני הייתי בסיירת, שרדנו והמשכנו את השירות בצורה מסודרת".

 

 

אלו מפגשים חברתיים חשובים שמהם יכול לצאת דבר טוב למען הדורות הבאים, אלו הם לוחמים שנתנו יותר מכל למען שמירה על גבולות ישראל בצפון ובדרום וחלקם השתלבו ביחידות מובחרות וסודיות, שעד יום זה לא ניתן לספר את סיפורם, שישאר עלום לעוד הרבה שנים כנראה.

 

יש לציין שאת הארוחה תרם מכיסו חבר הקבוצה בעל העסקים נדים סלאמה מירכא.

 

 

הפלוגה הדרוזית מאי 1977

תגובות

2. צעיר לפני 26 ימים
למי שרואה אתכם לא מאמין
1. يوسف عامر לפני 26 ימים
تشجيع

מומלצים