הראפר תאמר נאפר מדבר נגד אלימות כלפי נשים

הראפר הפלסטיני הבינלאומי תאמר נאפר יוביל קמפיין ראשון המנפץ את הטאבו ביחס לאלימות כלפי נשים בחברה הערבית. עמותת איתך מעכי, שיזמה את הקמפיין:"הגברים בקמפיין משמיעים קול אותנטי ומעורר השראה ביחס לגבריות, פטריארכיה ומקומה של האלימות בחייהם".

13.10.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הראפר תאמר נאפר מדבר נגד אלימות כלפי נשים

 

הראפר הבינלאומי, תאמר נאפר, מוביל קמפיין בינלאומי ראשון מסוגו, "גברים מדברים", המתייחס לאלימות כלפי נשים בחברה הערבית דרך נקודת מבטו של הגבר. מדובר בקמפיין יוצא דופן: לראשונה גברים ערבים מנפצים את הטאבו ומביעים דעה באופן גלוי וחסר פשרות נגד אלימות כלפי נשים. הקמפיין, ביוזמת עמותת איתך מעכי معك משפטניות למען צדק חברתי, עלה בפלטפורמות הדיגיטליות של העמותה ושל שותפותיה בארץ ובעולם.

 

לצדו של נאפר, ראפר בינלאומי, אמן ותסריטאי, מדברים בסרטון גם אברהים אגבריה, עובד סוציאלי ומטפל, ופאדי אלעוברה, יזם עסקי-חברתי, מייסד שותף ומנכ"ל חברת TALENTEAM  לגיוס והשמה של אקדמאים ערבים מנוסים.

 

שלושת הגברים מדברים למצלמה וחושפים את נקודת מבטם האישית על גבריות, פטריארכיה ומקומה של האלימות בחייהם. הם משתפים את הצופים במה שהם מאמינים שצריך לקרות כדי למנוע אלימות כלפי נשים ברמה הפוליטית, החברתית והפרטית.

 

לדברי עו"ס אברהים אגבריה: "אצל חלק מהאנשים גבריות היא כל הקיום שלהם ואם מבחינתם הם איבדו את הגבריות אז הם איבדו את החיים. כדי לא להגיע למצב הזה ולמנוע את האלימות צריך להתייחס לגברים כשותפים שווים ולהימנע מהדיכוטומיה של תוקף וקורבן, כי גם אם ההתנהגות האלימה מגיעה מצדם, יש לזכור שמאחורי כל גבר כזה יש סיפור עם הרבה כאב, פגיעה ותסכול, שמונעים ממנו לבטא רגשות ולכן הוא פועל בתוקפנות, וגם בזה יש לטפל. לכן חשוב שהמדינה תקצה יותר משאבים למניעה וטיפול בגברים שנוהגים באלימות".

 

לדברי פאדי אלעוברה: "כמו כל אדם אחר, גם אני מזדעזע מחדש בכל יום שבו כולנו נחשפים לאירוע אלימות בתוך החברה הערבית ובמיוחד כשבאירוע הנפגעת היא אשה. בדומה לכל אדם אחר,  גם אני שואל ותוהה מה אני יכול לעשות כדי לעקור את התופעה הזו מתוכנו! חשוב שכל אחת ואחד מאיתנו ישמיעו קול וזעקה, שאין שום לגיטימציה לשימוש באלימות ושאין מקום ושאין שום תירוץ לפגיעה בנשים. תהיו גברים ותשמיעו את קולכם נגד האלימות".

 

הקמפיין נועד להעלות מודעות למניעת תופעת האלימות נגד נשים בחברה הערבית, כשמצד אחד הוא מבקש ליצור לגיטימציה לגברים שמתנהגים באלימות, לעצור את המעגל ולבקש עזרה, ובמקביל הוא דורש מהמדינה להקצות יותר משאבים למניעה וטיפול בגברים, זאת על רקע הדיון הציבורי באוזלת היד של המשטרה ושל רשויות הרווחה בטיפול באלימות בחברה הערבית. בנוסף, הקמפיין מבקש להיאבק בסטיגמות שמנסות להציג את תופעת האלימות בחברה הערבית כבעיה "פנימית" או "תרבותית" ולא חלק מתופעה עולמית רחבת היקף, שבישראל מתווספת לה מדיניות מפלה ומזניחה של עשרות שנים".

 

לדברי עו"ד שירין בטשון, יוזמת ומנהלת הפרויקט מטעם עמותת איתך معك מעכי – משפטניות למען צדק חברתי: "הבחירה בגברים להובלת הקמפיין היתה מודעת ומכוונת, חשבנו שדרך נקודת מבטם נצליח לעורר שיח פתוח וגלוי בחברה הערבית וגם לדבר לציבור הגברים. מה שיוצא דופן שהשיח עובר מהעיסוק בנשים לעיסוק בגברים, וגם משמיע את קולות הגברים ואת דעותיהם. חיפשנו גברים מובילי דעה בעלי אמירה אישית, שישפיעו על דעת הקהל בחברה הערבית. העובדה שהצלחנו לרתום את תאמר נאפר, שהוא אמן בינלאומי ותסריטאי, שמילים הן כלי העבודה שלו היתה מדויקת, הן בשל הפופולריות שלו, והן בשל העובדה שהמילים שנאמרות מפיו יוצרות שיח חברתי, מהדהדות ומצליחות לגעת בבטן הרכה של הצופים. גם הבחירה בשפה הערבית (בתרגום לאנגלית) לא הייתה מקרית, רצינו להגיע לקהלי יעד רחבים בחברה הערבית בארץ ובעולם".

 

"ארגוני הנשים בחברה הערבית מובילים מאבק ארוך שנים בתופעת האלימות כלפי נשים. הגיע הזמן לצרף גברים ולשמוע מה יש להם להגיד, כי הם חלק מהסיפור הזה וזה גם המאבק שלהם. אנחנו אסירות תודה לגברים שלקחו חלק בקמפיין והביאו קול משמעותי, ייחודי וחסר פשרות, המחבר בין הדיכוי האישי לפוליטי. כעמותה נמשיך לדרוש מהמדינה תקציבים ומענים לטיפול בנשים וגברים הלכודים במעגל האלימות לצד השקעה בחינוך ובטיפול מונע".

 

לסרטון בו מדברים תאמר נפאר אברהים ופאדי

 

 

תגובות

2. الاحصأيات بتفرجي انو العنف לפני 9 ימים
ضد الرجل اكثر
1. حسب الاحصأيات العنف ضد الرجل اكثر לפני 9 ימים
العنف ضد الرجل اكثر

מומלצים