חג נביא סבלאן שלא נחגג

פעם ראשונה אחרי עשרות שנים שחג נביא סבלאן עה"ש מתבטל, אנשי הציבור ואנשי הדת שחשבו שהקורונה תהיה מאחורינו התבדו, החג תופס את העדה שמספר ישובים סומנו כאדומים, ולשם כך החג מתקיים במשפחות הגרעיניות.

10.09.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
חג נביא סבלאן שלא נחגג

 

בצל הקורונה הביקור השנתי למתחם נביא סבלאן עה"ש בחורפיש שמתקיים מדי שנה מתבטל, המועצה הדתית הדרוזית הוציאה הודעה בדבר ביטול טקסי החג.

יש לציין כי בני העדה הדרוזית חוגגים את חג נביא סבלאן מדי שנה ב-10 בספטמבר מאז 1969. חג נבי סבלאן בא בכל שנה כיום חופש של בני העדה הדרוזית בישראל והינו חג מוכר במוסדות המדינה.

אנשי הדת מגיעים ביום הזה משעות בוקר ליום תפילה ומפגש חברתי, ביום הזה עולות מספר סוגיות הקשורות לבני העדה, בכל הקשור לאופן ההתנהגות, לימודים והעברת מסרים.

ביום הזה לוקחים חלק כל האימאמים מכל הכפרים, שיח'ים, ראשי מועצות ואנשי ציבור, אורחים מעדות אחרות, ביניהם פוליטיקאים וחברי כנסת שמגיעים ופוגשים את הציבור הדרוזי.

בנוסף ברחבה הגדולה מתקיים יריד ספרים והלבשה דתית ע"י סוחרים דרוזים.

נביא סבלאן עה"ש, הוא אבו אלח'יר סלאמה בן עבד אלוהאב אלסאמרי, הוא הדמות האחרונה שבה התגלה "אלסאבק", אחד מחמשת יסודות הבריאה, אבו אלח'יר הוא הנביא הרביעי ברשימת חמשת הנביאים, צבע ההיכר שלו כחול.

שמו של הנביא סבלאן עה"ש קשור במעשי גבורה ונִסים, בסיפור ואדי אלחביס שנמצא בקרבת חורפיש, לפי מסורת זו אימץ סבלאן חיי צנע וסגפנות והקדיש את חייו לעבודת האל.

הנביא יצא ממצרים לחברון כדי לשכנע את עובדי האלילים לקבל את דת האל היחיד אבל בגלל התנגדותם הוא נאלץ לברוח לגליל והתיישב במערה על הר זבול, שם הקדיש את זמנו בלימוד כתבי הקודש תוך שהוא חי חיי סגפנות.

החברונים עלו על עקבותיו אך בדרכם היה עליהם לחצות את נחל כזיב המקיף את ההר, אז אירע נס, מי הנחל גאו וחסמו את דרכם. מאז נקרא חלק זה של נחל כזיב בשם "ואדי אלחביס".

 

תגובות

מומלצים