רס"ן גזאא אברהים שליחות ושייכות

קצין ביצורים של פיקוד צפון, רב סרן גזאא אברהים אדם מיוחד שעשה דרך ארוכה ולקח חלק במשלחת צה"ל עדים במדים למחנות ההשמדה בפולין, בשיחה על הגבורה והתובנה שהובילה לתקומה בשואה ובמלחמות ישראל, הקשר היהודי דרוזי וחינוך הדורות.

08.04.2021 מאת: אמילי חלבי
רס"ן גזאא אברהים שליחות ושייכות

 

רס"ן גזאא אברהים, בן 36 מסאג'ור, קצין ביצורים של פיקוד צפון, נשוי לשרית ואבא לשני ילדים, שמגיע ממשפחה של 11 ילדים, מתוכה 6 בנים עובדי משרד הביטחון, גזאא ושלושת אחיו קצינים בחיל ההנדסה. אביו נפטר לפני 3 שנים. גזאא מחזיק בתואר ראשון במדעי המחשב.

גזאא התגייס לצבא לחיל הנדסה ב 2004 וכל התפקידים שלו עשה בחייל, שירת בעזה, בצפון ובדרום בכל הגזרות.

גזאא כמו קצינים רבים בצה"ל לקח חלק במשלחת עדים במדים למחנות ההשמדה בפולין וחזר עם הרבה משמעויות וערכים.

גזאא: "יצאתי למשלחת במסגרת קורס מ"פ ב 2008, את השואה אנחנו לומדים בבתי ספר מגיל צעיר, וכלא יהודים הנושא רחוק מאיתנו ולא מדבר אלינו. אנחנו שומעים סיפורים אבל החיבור הוא לא כזה חיבור עמוק. בצבא היו טקסים וכו', אבל כשהגעתי לקורס מ"פ אמרו שחלק מהקורס זה משלחת לפולין, ואני תהיתי איך אני אקשר את עצמי לסיפור הזה ואיך זה ידבר אלי, בהתחלה לא הבנתי, למה צריך לצאת למשלחת".

"אחד הדברים שחוויתי במשלחת זה היה מה עשה אדם לאדם, ולמדנו על כל הזוועות שנעשו שמה, תאי הגזים המשרפות והר העפר והסיפורים האישיים של ניצולי השואה, וזה התחיל לחלחל בנו והשפיע עלי כאדם, ובסוף שמתחברים לעם היהודי וההרג שהיה, זה מחבר אותי למדינה שלנו, כשעשו טקסים ואני עומד במחנות ההשמדה כשאני על מדים, הרגשתי את השינוי שהיה מהשואה ועד היום, שאנחנו צבא חזק ואיתן, שאנחנו מסתכלים שמאלה וימינה בכל המזרח התיכון ואני אומר כמו כל אזרח גאה במדינה תודה שאני חי פה".

אחד הדברים שג'זאא דיבר עליהם במשלחת, זה החיבור שלו למשלחת, השייכות, הוא אמר שמסע כזה למחנות ההשמדה, צריך להיות סוג של תוכן חובה בבתי הספר הלא יהודיים, כבן למשפחה שכולה שאביו ז"ל שירת במשטרה כל חייו, קשר את זה לסבו ז"ל שנפל בטול כרם, למען שכולם יחיו בשלום ובבטחון, בדיוק כמו שנלחמו אז בשואה כדי להקים את המדינה.

ג'זאא: "זה מדבר אלי ברמה האישית. ואני מדגיש מה אנשים עשו אז בשואה והגבורה, שבסוף הקימו מדינה לעצמם, הרצף הזה של יום השואה ויום הזכרון, זה סוג של מעגל שדומה למעגל האישי שלי".

בשיחה עם ג'זאא אי אפשר היה שלא לדבר על הערכיות והמוסר של צה"ל.

גזאא: "להסתכל על החיילים הנאצים שהיו רובוטים וביצעו זוועות, ולראות את הצבא שלנו שהוא צבא ערכי, בסוף בהחלטות של מפקדים הם הפכו את חייליהם לרוצחים, בצבא שלנו זה לא יקרה, הערכיות בצבא היא חלק מהדברים שנלמדו מההיסטוריה, של טוהר הנשק, אחוות הלוחמים וכבוד האדם, זה סוג של הפקת לקחים מהתקופה ההיא".

גזאא: "אחד הדברים שעשיתי אחרי המשלחת, ביום הסיכומים ביד ושם, לקחתי את אשתי איתי, כדי לחוות את החוויה מקרוב, הלוואי אם מוסדות החינוך הערביים והדרוזיים יקחו חלק בזה, כי זו סוג של משלחת מלמדת, למרות שבסוף זה מדבר לכל אדם לעצמו, כאדם, זה סוג של מסר והיסטוריה של עם שיכולה ללמד הרבה, אחד הדברים שלמדתי מההיסטוריה הזו עניין האופטימיות, וההסתכלות קדימה".

גזאא: "אני מאחל לכולנו במדינה יום עצמאות שמח, הרצף הזה של יום השואה יום הזכרון והעצמאות, שמורידים את הדגל ומרימים אותו, אני מאחל שהדגל שלנו ימשיך להיות למעלה, שנמשיך להיות אזרחים טובים עם מצוין וצבא חזק".

 

תגובות

מומלצים