איך קודחים בטון וממה צריך להיזהר?

אם משווים את המבנים של שנות האלפיים אל סטנדרט הבניה שנהוג היה במאה הקודמת, אפשר להבחין בכך שככל שהזמן עובר, כך השימוש בבטון הולך ועולה ואם בעבר הבטון היה משמש רק ליציקת יסודות, היום יש יותר ויותר מבנים שעשויים כמעט לגמרי מבטון.

22.03.2019 מאת: פורטל הכרמל
איך קודחים בטון וממה צריך להיזהר?

 

אם זה לא מספיק, הודות למחקר ופיתוח מתמיד, גם סוגי הבטון הולכים ומתפתחים והיום אפשר לצקת בטון הרבה יותר חזק מבעבר.

השינויים והמגמות הללו תואמים את הלך הרוח שדוגל בתקני בניה מחמירים ועמידה בפני מצבי קיצון ביטחוניים או כאלה שקשורים לתופעות טבע.

יחד עם זאת, התרחבות השימוש בבטון הביאה לכך שאם בעבר כדי לשבור קיר או כדי לפתוח פתח להעברת צינור כזה או אחר, היה צורך בפטיש ואזמל, היום על מנת לשבור או לפתוח פתח, יש צורך להשתמש בכלים וטכניקות הרבה יותר מתקדמות – כאלה שיכולות להתמודד עם הבטון הקשה.

דוגמאות למקרים כאלה לא חסר וסביר להניח שגם אתם נתקלתם בעבר או תתקלו בעתיק הקרוב במקרה שבו בטון קשה מהווה מכשול להשלמת משימה כלשהי. זה יכול להיות התקנת מזגן, קידוח פתח לארובת קמין ואפילו פתח אוורור למייבש כביסה. נשאלת השאלה אם כן מה עושים כשצריכים לקדוח בבטון?

קידוח בטון ביהלום הוא הפתרון

קידוח בטון ביהלום הוא שירות שבמסגרתו קודחים בטון מכל סוג באופן מדויק להפליא ובקוטר הרצוי. שירותי קידוח בטון ביהלום אינם מזכירים במאומה את המקדח או הפטישון הביתי ולמעשה – כפי שניתן לראות בתמונה, קידוח בטון נעשה עם כלי עבודה גדולים שמקובעים אל קיר הבטון וקודחים בו פתח בקוטר משתנה של עד 20 צול.

איך מתבצע קידוח יהלום?

מקדחי היהלום מורכבים מכוס משוננת שמסתובבת במהירות גבוהה מאוד ושחודרת את הבטון – אפילו חזק ועבה במיוחד.

כוס הקידוח מגיעה בגדלים שונים (בהתאם לקוטר שרוצים לקדוח) ועשויה ממתכת מורכבת שמצופה באבקת יהלום המאפשר למקדח לחדור בטון וברזלים חזקים.

לפני שקודחים

אם עד כה הכל נשמע פשוט, צריך לזכור שמדובר בעבודה מורכבת שמצריכה הפעלה של כלים חשמליים ונדמה שהסיכון מלווה כל שלב בעבודה ועל כן חובה לנקוט במשנה זהירות תוך התייחסות לנקודות הבאות ולכל נקודה שעשויה למנוע סכנה.

  1. בחרו בחברה או קבלן קידוח מקצועיים – ראשית, על מנת לספק את השירות חייבים לבחור רק באדם מוסמך ומיומן בביצוע של העבודה. לעולם אין להתפשר על המקצועיות – גם לא בעבודות קטנות ובטח שלא כדי לחסוך בכסף.
  2. התייעצו עם מהנדס – זכרו שקירות ועמודי הבטון מהווים נקודות עיגון וחיזוק למבנה ועל כן יש להיוועץ במידת הצורך עם מהנדס בניין טרם ביצוע העבודה.
  3. מה עובר בתוך הבטון – כמעט כל קיר או תקרה מכילים תשתיות של חשמל, מים ואפילו גז. קידוח לא אחראי ולא זהיר עשוי לפגוע בצינורות שמסתתרים בתוך הבטון ועל כן יש לבדוק ולהעריך את המצב עוד לפני תחילת העבודה.
  4. פינוי הפסולת – קידוח של בטון שונה מעבודת אחרות ומעבר לאתגרים שמלווים את העבודה, צריך לחשוב גם על פינוי הפסולת בסיום העבודה. זכרו – מדובר בבטון כבד וחד ועל כן יש לתכנן את פינוי הפסולת לאתר מורשה בסיום.

כמה עולה קידוח בטון

כמו שירותים אחרים, אין מחירון קבוע וכל קבלן או בעל מקצוע יכול לדרוש סכום של החל מכמה מאות שקלים בעבור קידוח בטון פשוט וקטן ועד לאלפי שקלים כאשר מדובר בקידוח בטון בקוטר גדול או כשיש עבודה מורכבת כמו קידוח תקרה.

בכל אופן מומלץ לבצע סקר מחירים בין לפחות 3 קבלנים ואנשי מקצוע כדי למצוא את ההצעה הכי טובה.

 

תגובות

מומלצים