בדרך לפרוייקט פינוי בינוי? עושים את זה רק עם עורך דין

ישראל נמצאת בשנים האחרונות בתנופת התחדשות עירונית משמעותית. מבנים רבים שהוקמו לפני עשרות שנים עוברים בתנאים האלו הליכי שדרוג, מכמה סוגים. פרויקטים של פינוי בינוי נחשבים לאופציה מועדפת בהשוואה להתחדשות עירונית על בסיס תמ"א 38/1 או 38/2, מכמה סיבות עיקריות.

23.03.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
בדרך לפרוייקט פינוי בינוי? עושים את זה רק עם עורך דין

 

כדי שפרויקט פינוי בינוי ייצא לפועל ויגלם את היתרונות הטבעיים שלו, חשוב שלא לצאת למערכה לבד. מומלץ מאוד לפנות למשרד עורכי דין הבקיא בתחום בהקדם האפשרי, ולו מכיוון שהסיוע שלו מפשט את התהליך, מונע מכם בירוקרטיה מיותרת ומגדיל את הסיכויים לסיומו המוצלח של הפרויקט.

התפקידים של עורך דין פינוי בינוי

עורך דין פינוי בינוי  מלווה ברמה הכללית את הפרויקט באופן הדוק, החל מהשלבים הראשוניים של התארגנות ובחירת יזם, דרך ההכרזה על מתחם כמיועד לפינוי בינוי והשגת האישורים הנדרשים ועד להשלמתו על הצד הטוב ביותר: קבלת הדירות בפועל, רישום זכויות הדיירים וכן הלאה.

מדובר כאן בתהליך דינמי הכולל התנהלות מול גורמים שונים בשדה המשחק, מצריך ניסיון וידע רב ודורש התעסקות סביב השעון. בין השירותים הנקודתיים של עורכי דין פינוי בינוי ניתן בהקשר הזה למנות:         מתן ייעוץ משפטי ראשוני לדיירים וסיוע בהתארגנות

·         ליווי בעת הכנת תוכנית ההתחדשות

·         ייצוג בעלי הנכסים הקיימים מול הגורמים הרשמיים, ביניהם הרשות המקומית הרלוונטית, רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון

·         סיוע בהתמודדות עם דיירים סרבנים לפרויקט

·         הסדרת עניין הליווי הפיננסי לפרויקט, לרבות התנהלות מול הבנק המלווה והסדרת הערבויות הנדרשות

·         ליווי וייצוג הדיירים מול הקבלן, כולל בשלבי מסירת ואיכלוס הדירות

כבר מסקירת השירותים הקצרה הזו, אפשר להבין את חשיבות הסיוע של עורך דין פינוי בינוי. מדובר כאן בנושאים שהם מצד אחד הכרחיים להצלחת הפרויקט, בטח אם מעוניינים לעשות זאת במקסימום יעילות ובמינימום זמן. משרד שיודע כיצד להתנהל יוכל לקצר תהליכים ולשפר את האופן שבו מתבצע הפרויקט, כאשר הדיירים הם אלו שיוצאים נשכרים מכך בסופו של תהליך.

איך בוחרים עורך דין להתחדשות עירונית?

התחום של פינוי בינוי בפרט, והתחדשות עירונית בכלל, נחשב למורכב אפילו בתוך שדה המשחק של דיני מקרקעין. עליכם למצוא גורם משפטי שחי את התחום לאשורו, כאשר מבחינה מעשית מדובר כאן במשרדים המתמקדים רק בתחום ההתחדשות העירונית. הסיבה היא שנדרשת היכרות מלאה עם לשון החוק, מצב שוק הנדל"ן בישראל והתקדימים המשפטיים בישראל. ידע מהסוג הזה יהיה ככל הנראה נחלתם הבלעדית של משרדים המתמקדים בתחום.

הניסיון הוא דרישת חובה נוספת. כלל האצבע הוא שהשירות המשפטי שמספק משרד עורכי דין, אשר מאחוריו רשימה ארוכה של פרויקטים, יהיה ככל הנראה מקצועי ומקיף יותר. לכן החלטה נכונה יכולה להיות פנייה למשרד ותיק, שיכול לסמן "וי" על מגוון פרויקטים בעולם ההתחדשות העירונית בכלל ופינוי בינוי בפרט.

 

תגובות

מומלצים